Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Росатом" готов да разшири алианса за АЕЦ "Белене"

9 коментара
"Росатом" готов да разшири алианса за АЕЦ "Белене"

Руската държавна ядрена корпорация "Росатом" е готова да разшири състава на участниците в консорциума, който участва в конкурса за строежа на АЕЦ "Белене", съобщи на предавана на сайта на компанията пресконференция първият заместник-директор на компанията Корил Комаров, цитиран от ТАСС в пентък.

"По същество консорциумът, разбира се, съвсем не изчерпва списъка с международните компании, които могат да вземат участие в този проект", каза той, без да даде повече подробности по темата.

През юни корпорацията подписа с френската "Фраматом" и американската "Дженерал Електрик Стийм Пауър" меморандум за разбирателство по проекта за строежа на АЕЦ "Белене", който предвижда обединяване на усилията на компаниите в процедурата по избор на стратегически инвеститор в ядрения проект. Останалите кандидати, от които се очакваше да подадат окончателни оферти, са Китайската държавна ядрена корпорация (China National Nuclear Corporation, CNNC) и Корейската хидро и атомна корпорация (Korea Hydro&Nuclear Power, KHNP).

"Що се отнася до създаването на нашия консорциум, това действително беше много важно решение, защото така искаме за реализираме проекта като използваме всички най-добри достъпни в света технологии и да сглобим такова международно решение, в което да има и руски ядрени технологии, и френски турбини и френско-немски технологии в областта на автоматизираните системи за управление на електротехниката", каза Комаров.

Той обясни, че заради пандемията от коронавируса "потенциалните инвеститори нямат достъп до информационната стая, където са събрани всички материали и цялата информация за проекта". По думите му датата да запознаването с тези данни на няколко пъти е отлагана. "Да се надяваме, че все по някои време пандемията ще престане да носи такава сериозна заплаха и можем да се върнем към нормалната дейност и да продължим тая история", каза вторият човек в "Росатом".

Той също така каза, че компанията му очаква от българското правителство да предложи механизъм, по който инвеститорите в проекта да могат да си върнат вложенията.

За всеки инвеститор е важно не само изграждането на проекта, на централата в случая, а и как ще бъдат възстановени направените инвестиции. Това е тема, която "Росатом" обсъжда с българското правителство, каза Комаров, припомняйки, че българската държава иска да реализира проекта на чисто пазарен принцип без държавни гаранции.

"Такъв прецедент, честно казано, не познавам", каза Комаров.

Според него подобни проекти се реализират или с достатъчно сериозно взаимодействие с държавата, или получавайки някакви гаранции за възвръщаемост на инвестицията от производство на електроенергия. Комаров даде за пример изграждането на атомна централа във Финландия, където всички акционери в проекта са и потребители на електроенергията ѝ, давайки юридически гаранции за изкупуването ѝ на определени цени.

"За всеки инвеститор подобен механизъм дава яснота как ще си възвърне инвестицията. В България засега няма никакъв механизъм за връщане на инвестицията, освен продажбата на електрическа енергия на свободния пазар", заяви зам.-шефът на "Росатом".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #9

    Струва ми се , че предстоят продажни действия - гледайте флиг-фалците , които нашите национални предатели ще предприемат , за да осигурят исканите от руШнЯците държавни гаранции. Дано не се окажа прав!

  2. alcom4
    #8

    Я тия от Росатом да си седят в Русия и да си строят централи в Сибир!!! Не ги искаме в България! Те се "натискат" да строят у нас ,за да могат да продължават да ни заробват чрез енергетиката,като ни правят напълно зависими от тях .Не ги искаме в България !

  3. 1107a
    #7

    Единственият начин да се построи АЕЦ Белене бе да се довърши оригиналният проект с оригиналните реактори. Само че: 1. както показа практиката, електроенергия и бжез това има в излишък, 30% от производството в България се изнася. При това на цени в пъти по-ниски, от колкото за българските потребители. 2. цара беше по мащабните далавери. Искаше не да си разделят един милиард, а 10. За това разрушиха каквото имаше постоено, а оборудването го подариха на руските си господари. Това и уби АЕЦ Белене. Естествено, със сладки проказнки бойчу може да крадва по някой лев от време на време, ама като има кой да плаща, какъв е проблема?!?

  4. Един препатил
    #6

    Комаров кратко и ясно е разобличил лъжите на Бойко Борисов и Теменужка Петкова.

  5. .text
    #5

    "Той също така каза, че компанията му очаква от българското правителство да предложи механизъм, по който инвеститорите в проекта да могат да си върнат вложенията." Тоя майтапи ли се? Това е много убавата централа дето била много рентабилна... Даже вече почти се е изплатила. За руснаците - и с печалба

  6. bez_ime
    #4

    Кремльовските авмпири не се отказват да ни изсмукват кръвчицата...

  7. Коментарът е изтрит в 21:57 на 7 януари 2021 от автора.
    #3
  8. Калико Джо
    #2

    От написаното по-горе става ясно, че АЕЦ Белене няма да го бъде.

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.