Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Росатом“ планира да продава реактори на бързи неутрони след 2025 г.

Компанията очаква чуждите й поръчки да нараснат до 150 млрд. долара в идните пет години

18 коментара
Сергей Кириенко

До 2025 г. Русия ще притежава търговска технология за реактори на бързи неутрони, които са необходими за развитието на бъдещето на ядрената енергетика, заяви генералният директор на руската държавна корпорация "Росатом“ Сергей Кириенко по време на участието си в изложението "Атомекспро“, което бе открито в понеделник и в което участват над 1000 представители на ядрения бизнес от цял свят.

На тази технология се гледа като на решение за справяне с проблема с отработилото ядрено гориво, което ще се използва за тяхната работа, за да се намали значително обемът на радиоактивните отпадъци.

Русия в последните години развива усърдно технологията на "бързите реактори“, която се различава от тази на ВВЕР, при които водата се използва за „забавител“ на процесите в реакторите. Отработилото в такива реактори гориво може да се използва повторно в технология,залагаща на „бързите неутрони“.

Смята се, че превръщането на разработваната технология в търговска може да се превърне в основен експортен продукт на руския ядрен отрасъл.

По думите на Кириенко, Русия кани всички заинтересовани чужди партньори за сътрудничество в тази област.

По-рано през деня, в рамките на форума от "Росатом“ обявиха, че планират до 2020 г. да увеличи портфейла от 10-годишни задгранични поръчки до 150 млрд. долара. Това съобщи главният финансист на компанията Николай Соломон.

Само през 2014 г. компанията увеличи поръчките си от чужбина с 34 млрд. долара и вече те са за 101.4 млрд. долара.

Миналия месец шефът на корпорацията Сергей Кириенко обясни, че само през 2013 г. "Росатом“ е изпълнила поръчки за над 5 млрд. долара.

Соломон посочи, че през миналата година благодарение на ръста на поръчките компанията е повишила печалбата си преди облагане с 36 на сто и е достигнала 211 млрд. рубли.

Чистият дълг на "Росатом“ е около 420 млрд. рубли, но компанията очаква увеличение на държавна помощ до 216.9 млрд. рубли.

Финансовият директор на ядрената корпорация посочи, че китайски банки и енергийни компании са готови да участват финансово в новите проекти на "Росатом“.

Той също така отбеляза, че компанията очаква да изпълни своите договорни задължения в Украйна.

"Нито един служител на "Росатом“, нито една наша компания не е пострадала от санкциите. Ние изпълняваме своите договорни задължения пред партньорите си от целия свят, включително и в Украйна“, заяви Сомолон.

По думите му, "Росатом“ в края на юни ще подаде заявление за лиценз за строеж на атомни централи във Финландия.

От корпорацията освен това съобщиха, че през тази година очакват държавната подкрепа да нарасне до 217 млрд. рубли при 152 млрд. рубли за 2014 г.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #18

    Пак не можах да разбера: като е толкова прокопсал тоя росатом, защо му е толкова важно да разчита на ""увеличение на държавна помощ до 216.9 млрд. рубли"" за тая година?

  2. pavel pavlov
    #17

    ако прочетеш оригинала ще разбереш,но тъй като едва ли ще го направиш ще ти подскажа.заради санкциите росатом се нуждае от свежи пари,но не може да разчита на заеми за финландската аец например.затова получава не точно помощ ,а заем от резервния фонд.и не само той ,а още много други фирми и банки.по същество външните заеми се преобразуват във вътрешни.от доста години в русия върви спор дали е нужно резервите на русия да се държат в чужди ценни книжа или да бъдат инвестирани в русия.е явно дойде времето това да се случи.всеки който иска да получи реална представа за този процес може да се порови в цифрите на руската централна банка.http://www.cbr.ru/

  3. Коментарът е изтрит в 12:12 на 2 юни 2015 от автора.
    #16
  4. strobo
    #15

    Могат и на лавни, могат и на бързи неутрони.... каквото им е кеф....

  5. Филка Русофилка
    #14

    За разлика от Майк, впечатли ме не толкова „растежът” на поръчките, а тяхната реализация. Направо бях ошеломлена от съобщението, че за 1 година "Росатом“ е изпълнил поръчки за над 5 млрд. долара, а печалбата се извисила до 211 млрд. рубли, Т.е. към 4 млрд. долара печалба по един приличен среден курс. Значи, "Росатом“ влага 1 млрд. дол., после си го връща, но с 4 млрд. дол. печалба, т.е. 400% (печалба). Казано по-фигуративно, все едно някой да ни продаде АЕЦ, струваща 2 млрд. евро, а ние да му платим 10 млрд. евро, за да си осигури 400% печалба. Да е доволен майсторът и пак да дойде. :)

  6. Kiril Kovatchev
    #13

    Неазвисимо че икономиката им доколкото я имат пропада, руснаците не спират да гледат света през розови очила. По-скоро ще повярвам че след петия си президентски мандат Путин е станал най-накрая руски император, отколкото че през 2025 година Русия може да предложи каквото и да е на света.

  7. pavel pavlov
    #12

    :))))) доколкото съм запознат росатом няма нищо общо с реакторите във фокушима ,но като се има на предвид, как такива като теб боравят с "фактите"нищо чудно да се окаже ,че пак руснаците са виновни.аварии владко стават и ще стават ,важното е да се вадят поуки и да не се повтарят стари грешки.чао от мен засега. .ти продължавай да твориш,ако остане време може пък и да се посмея по късно тази вечер с теб.забавен си .

  8. Bлaдo
    #11

    толкова е добре роССатом, толкова добре продава в чужбина, толкова са незасегнати от санкциите, толкова им набъбнал портфейла с печалбите, че...!!! "от корпорацията очакват държавната подкрепа ?!? да нарасне до 217 млрд. рубли при 152 млрд. рубли за 2014 г." :-))) хе-хе - малко сте я предобрили, тавариши хибриды, инрАмацЭята...

  9. Bлaдo
    #10

    от пожелателните "факти", приписвани на роССатом, вЕрно е единствено, че роССатом е произвел и чернобилския реактор и че на роССатом дължим всички "екстри" на чернобилската авантюра.

  10. pavel pavlov
    #9

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.