Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Росатом": Платете за АЕЦ "Белене", после са възможни всякакви варианти

Без държавно участие и гаранции надали ще се намери инвеститор, продажбата на реакторите ще отнеме време, каза Кирил Комаров

23 коментара
Кирил Комаров

България трябва да плати възможно най-бързо дълга си към руската компания "Атомстройекспорт“ (АСЕ) за произведеното от нея оборудване за АЕЦ "Белене“, за да спре натрупването на лихвите по дълга. След това може да обсъжда всякакви варианти за реализацията му – подновяване на строежа на атомната централа, което вече не може да стане при условията от преди седем години, или да продаде реакторите на трета страна, което пък отнема продължително време.

Това коментира Кирил Комаров, първи заместник-генерален директор на компанията майка на "Атомстройекспорт“ - "Росатом“, в интервю за агенция БГНЕС. Това е първата пространна официална реакция на представител на ръководството на концерна, след като преди три месеца арбитражен съд в Женева реши, че българската "Национална електрическа компания“ (НЕК) трябва да плати на АСЕ  620 млн. евро за оборудването за спрения строеж на АЕЦ "Белене“ и лихва от 167 хил. евро за всеки ден забавяне на плащането.

Комаров посочва, че след арбитража "атмосферата е напълно доброжелателна и учтива“ и българското правителство е проявило разбиране, че трябва да плати парите. "За тези дребни дискусии - как там са пресметнати лихвените проценти, повярвайте ми, аз съм уверен, че арбитражът всичко бързо ще разгледа, ще вземе някакво решение, но това кардинално няма да повлияе на факта, че 620 млн. евро трябва да се платят“, посочва зам.-шефът на "Росатом“.

Спиране на цъкащия брояч

"В интерес на българската държава е да ги плати, колкото се може по-бързо. Защото иначе броячът цъка и тази сума се увеличава всеки ден“, допълни той и уточни, че създадената българо-руска група за "Белене“ няма друга задача освен да осигури изплащането на сумата по арбитража.

Представителят на "Росатом“ за пореден път коментира, че са били готови да реализират ядрения проект при "абсолютно ексклузивни за България“ условия – базова цена за двата реактора от 6.3 млрд. евро и осигуряване на финансиране без държани гаранции. "Ние никога в живота си – нито преди, нито след това, на никого не сме предлагали толкова добри условия“, заяви Комаров. Той обаче допълни, че от тогава нещата са се променили много и въпросът дали са готови да предложат същите условия "не е въпрос на някакви наши капризи, а на икономическа целесъобразност“.

Комаров припомни, че АСЕ вече работи по строеж на АЕЦ в Турция, където дори е акционер и има междуправителствено споразумение, че турското правителство ще изкупува произведената от тях електроенергия по много добра цена – 12.35 американски цента за киловатчас, за достатъчно продължително време, което ще позволи възвръщаемост на инвестицията.

"Днес в нито една страна в света не е възможно изграждането на атомна електроцентрала, ако държавата не участва под една или друга форма в гарантирането като минимум за възвръщаемостта на парите, вложени от инвеститорите в този проект“, отбеляза зам.-шефът на "Росатом“. Той даде за пример сключения във Великобритания договор за покриване на разликата в цената на тока от бъдещата АЕЦ „Хинкли Пойнт“ в случай, че себестойността ѝ надхвърли пазарната цена.

"Всяка страна за себе си взема решение как иска да инвестира в атомната енергетика. И е ясно защо е така – защото всички знаят, че една атомна електроцентрала е не просто източник за снабдяване на страната с електроенергия, това е колосален импулс за развитието на страната като цяло“, посочи Комаров.

Рестарт на "Белене“ не може да стане бързо

Той обаче предупреди, че евентуалното възобновяване на строежа на АЕЦ „Белене“ не бива да сме смесва с плащането на дълга към АСЕ.

"Да предположим, че българската държава ще бъде заинтересована да започне този проект наново. Да предположим, че ще се намерят инвеститори, готови да вложат пари – нещо, което абсолютно не е изключено. Но това са решения за милиарди и милиарди евро. Такива решения никой не взима за един ден, нито за една седмица, нито за един месец и може би даже не за една година. Трябва сериозно да се подготви решението за такова капиталовложение“, посочи Кирил Комаров

"Аз съм твърдо убеден, че абсолютно в интерес на България е да изплати тези пари, колкото се може по-бързо, да прекрати начисляването на нови проценти, а след това спокойно да седне и да обсъжда какво да прави с това оборудване, как да го използва, да строи ли АЕЦ в България…. Чухме всякакви версии. Нали помните, имаше и такива версии: не бива да се строи в Белене, трябва да се строи в Козлодуй“, допълни той и отново заяви, че всичко това може да се обсъди след плащането на парите.

Ситуацията с проекта вече не е същата

Относно възможността за рестарт на строежа на АЕЦ "Белене“, представителят на "Росатом“ заяви: "Едно мога да кажа със сигурност: цената, която беше преди 7 години, днес не може да съществува. Защото към днешна дата никой няма да построи съвременна АЕЦ с два 1000-мегаватови енергоблока за 6.3 млрд. евро. Тогава това беше възможно, защото преди 7 години условията бяха различни. И проектът се намираше във висока степен на готовност. За да се пресметне днес колко би струвала АЕЦ „Белене“ - това е сериозна и голяма по обем работа. Ние, естествено, не сме правили изчисления, защото никой не ни е молил. Но аз съм сигурен, че ще бъде много по-скъпо“.

Комаров коментира още, че "Росатом“ никога не отказва помощ, "затова, ако бъде взето решение от българското правителство, че проектът се възобновява, в Белене или в Козлодуй, и бъде взето решение, че е нужна нашата помощ да се построи централата, и ако се намерят инвеститори, които да вложат пари, то ние никога не сме се отказвали да изпълним работата например на главния изпълнител на строителството, ако това бъде желанието на българското правителство“.

"Никакви обиди не таим“

"В такъв смисъл никакви обиди не таим. Ние сме абсолютно рационални хора. И се отнасяме с уважение към всяко решение на българското правителство. Въпросът не е в нас. България сама трябва да реши ще строи ли тази централа или не. Ситуацията преди 7 години беше една, днес тя е друга“, допълни той.

На въпрос дали в Русия има инвеститорски интерес към АЕЦ "Белене“ Комаров отвръща, че "ние като цяло сме заинтересовани не само да строим атомни електроцентрали, но и да бъдем инвеститори в редица проекти“. Той припомня, че компанията му участва като миноритарен акционер в проекта за строеж на АЕЦ във Финландия и допълни, че "ключово условие за влизането ни в такъв проект е гаранцията за възвръщаемостта на нашите инвестиции – гаранцията и условията за тази възвръщаемост“.

"Ако правителството на България формулира привлекателни условия, които гарантират възвръщаемост на нашите инвестиции, ние сме готови да разгледаме този въпрос. Не казвам, че сме готови да вземем положително решение, защото досега не съм виждал никакви предложения да се включим в нещо. Но, отбелязвам още един път – това е нормално. Във всяка страна правителството, ако иска да построи атомна електроцентрала, трябва да създаде условия за това проектът да се реализира“, коментира Комаров.

Препродажбата на оборудването е бавен процес

Той обясни още, че продажбата на произведеното за АЕЦ "Белене“ оборудване теоретично може да се продаде на трета страна, но практически това не е просто за изпълнение.

"Не казвам, че не може, а че е сложно. Първо, някъде трябва да се изпълнява проект със същите параметри, със същата мощност и същия тип реакторна установка. Ние имаме различни реактори. За "Белене“ бяха 1000-мегаватови, а сега ние строим главно 1200-мегаватови. Но не е изключено на някой от клиентите ни да му потрябва 1000-мегаватова мощност. По-нататък процесът много зависи от клиента – ще поиска ли той да вземе оборудване, което е било произведено за друг. Дори и да поиска, много зависи от законодателството на страната. В редица държави има изискване регулаторът да бъде допуснат до производствения процес на оборудването, включително в момента, когато се изливат металите за него. Даже на този ранен стадий трябва да бъде поканен националният контролен орган, той да постави знак, че всичко е направено качествено“, обясни Комаров.

Процесът все пак е възможен, но е въпрос на дълги преговори, по думите на представителя на "Росатом“. "Затова не бива да се чака първо да се постигне договореност с някого и тогава да се платят парите. Сега трябва да се изплати оборудването, да спре натрупването на ежедневна лихва в размер на 167 000 евро, а ние никога не сме отказвали да се опитаме да помогнем на България да намери някакъв купувач. Ние се стараем в нашите отношения да заемаме разумна и издържана позиция“, посочи Комаров.

Той определи като “ много неприятен факт, че АЕЦ "Белене“ стигна до арбитражно дело“ и посочи, че това е единственият проект, помрачаващ отношенията на България и Русия в областта на ядрената енергетика, които тази година бележат 50-годишен юбилей.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Венелин Велев
    #23

    Защо? Три големи проекта, поддържани от правителството на Симеон Кобургготски,бяха препънати от умните му опоненти: магистралата "Тракия" с тол система и телефония (построена от португалци), АЕЦ и модерната общобългарска детска болница. Вече цяло десетилетие темите остават в бита на населението с възникващите по тези проекти проблеми. Когато един народ е глупав, това състояние трае много дълго. И за поумняването плаща в брой.

  2. Асенов
    #22

    Платете, пък после може и да ги изработим реакторите... а може и да не ги изработим, защо ви са?

  3. Българофил
    #21

    ,,Платете, пък после ще видим!".. Изнудването няма да спре, ако продължаваме да се занимаваме с мужиките! Единственият начин да се отървем от тях е да докарат реакторите(ако са готови, разбира се), след което да ги платим и веднага да ги унищожим! Рашките никога няма да ни разрешат да ги продадем на трета страна, ще поставят неизпълними условия и ще ни изнудват безкрай!

  4. т€еритория на Мики Маус
    #20
  5. т€еритория на Мики Маус
    #19
  6. Entdecken
    #18

    Да подпишат договор обвързващ техния ангажимент за продажбата на реакторите и за прекъсването на всякакви по-нататъш ни искания от тяхна страна. Руснаците са финансово зле и се чудят как да финансират войните си с инфлационни рубли...и търсят откъде да измъкнат някое и друго евро ....

  7. vladidim59
    #17

    12.35 цента /21 стотинки за киловатчас (210 лева за МВт час) електроенергия ще е цената на която турското правителство ще я купува ДОСТАТЪЧНО ПРОДЪЛЖИТЕЛНО ВРЕМЕ ЗА ВЪЗВРЪЩАНЕ НА ИНВЕСТИЦИЯТА!!! Същата щеше да е цената и от АЕЦ Белене.

  8. Bлaдo
    #16

    изпуснал се е руснакът, че това бЕлене изначално е било схема да гепнат русняците едни долари... - нямало начин да стане работата без държавно участие, щото само "държавно участие" гарантира на руския мошеник печалба при губеща yйдyрмЪ...

  9. т€еритория на Мики Маус
    #15

    Не бива да го слушаме! Не бива да плащаме сега! Трябва да изчакаме! Сумата да набъбне от лихви поне до 1-1,5 млрд €! Русия отдавна си точи зъбите и за НЕК и за БЕХ! А този иск им дава възможност да обявят НЕК в несъстоятелност и да я придобият за без пари! Нека продължим политиката на Ваньо Костов от ДрагалеФци! Той продаде Петрол и Нефтохим на руснаците. И по негово време М-Тел на Майкъл Ч. се разрастна неимоверно. Нека продължим делото му, нека сега руснаците придобият и НЕК и БЕХ! Трябва само

  10. т€еритория на Мики Маус
    #14

    В коментарите тук забелязавам няколко неща: Писани са от българи, защото-има липса на 1)прагматизъм-каква е БЪЛГАРСКАТА позиция и каква би била ползата от едно или друго решение 2)Не е важно на мен да ми е добре-да платя по-малко наказатлени лихви за Белене, важното е на Вуте-на Русия да и' е зле 3)Мнозина от драскачите в този "български" форум живеят извън България и въобще не се вълнуват от битието на хората тук. Ктъдето всеки спестен лев от грабеж е от полза 4)Платени тролове, които само объркват и насъскват- защо- https://www.youtube.com/watch?v=D0Gs0X8KBhA При 1 и 2, характеризиращи изключително инфантилно и незряло общество, 4 става много лесно!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.