Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Росатом" със свои условия за АЕЦ "Белене"

Според руски експерт слаба е вероятността да се възобнови работата по централата

14 коментара
"Росатом" със свои условия за АЕЦ "Белене"

Държавната ядрена корпорация "Росатом" е готова да работи за построяването на АЕЦ "Белене" само според своите условия и към София ще бъдат повдигнати искания, гарантиращи изгодността на проекта. Това е заявил шефът на "Росатом" Алексей Лихачов, цитиран от руската агенция ТАСС миналия петък.

По този повод членът на Съвета за сигурност на Русия и шеф на Центъра по енергетика и безопасност Антон Хлопков коментира като неголяма вероятността работата по проекта за АЕЦ "Белене" да бъде възобновена. Като причина за това той посочва непоследователната позиция и липсата на пари на България за строежа, както и поскъпването на ядрените проекти след аварията в японската АЕЦ "Фукушима" и повишаването на изискванията за безопасност на атомните централи.

На 11 март българското Министерство на енергетиката обяви процедурата за търсене на стратегически инвеститор за довършването на АЕЦ "Белене", за миноритарни акционери и за консуматори, които ще поискат да сключат дългосрочни договори за изкупуване на тока от бъдещата ядрена централа. 90 дни по-късно бе трябвало да стане ясно какъв е интересът към търга, който ще се проведе на девет етапа и всеки от тях позволява прекалено много интерпретации и промени. Условията на България са централата да струва до 10 млрд. евро и да се въведе в експлоатация до 10 години. Засега се твърди, че пазарният риск пред проекта ще е за инвеститорите, сред които обаче ще е и "Националната електрическа компания" с акционерен дял от поне 25-30 на сто, по думите на вицепремиера Томислав Дончев.

От "Росатом" досега категорично са потвърждавали интереса си само да построят централата, което няма как да стане без тях предвид, че проектът и основната част от оборудването са негови. Руският държавен концерн е обявявал готовност за отпускане на кредит за изграждането на АЕЦ "Белене", който после да се изплаща с приходите от продажбите на ток, но не е потвърждавал интерес да инвестира в проекта и да стане негов акционер.

Дни след обявяването на процедурата Лихачов заявява, че "Росатом" е готова да разгледа своето участие в проекта в условията на международно сътрудничество при спазване на определени условия, гарантиращи за компанията му изгодността на проекта.

"Считаме, че успешната реализация на този проект без участието на "Росатом" е невъзможна. Вторият момент – ние разбираме, че даденият проект може да бъде реализира чрез международно коопериране от гледна точка на доставките, както и предвид по-нататъшното търсене и продажби в региона, не само в България", добавя Лихачов. Тай казва, че концернът е готов да работи само според своите условия.

Хлопков посочва, цитиран от руското издание "ПолитЕксперт", че София няма съюзници, които да са готови да похарчат толкова голяма сума за строежа на АЕЦ "Белене". Според него само Русия и Китай могат да построят централата за "оскъдните" 10 млрд. евро. Той посочва още, че трябва да има сериозни гаранции от българската страна срещу политически рискове, за да се изключат проблеми за руската страна.

Според неофициална информация за подобна гаранция настояват и от Китайската държавна ядрена корпорация, която към момента е единственият официално афиширал се кандидат за стратегически инвеститор в АЕЦ "Белене".

Явно и строителят, и потенциалният мажоритарен акционер в бъдещата атомна централа искат да се застраховат срещу поредно спиране на проекта от страна на правителството, което последно стори това през март 2012 г. Официално беше обявено, че държавата няма пари за проекта, който досега е глътнал над 3.5 млрд. лв. Реално обаче НЕК и дъщерната на "Росатом" компания "Атомстройекспорт" (АСЕ), която е основен изпълнител на ядрения строеж, не се разбраха за процента на оскъпяване на договора за централата. През 2006 г. АСЕ спечели търга за построяването на АЕЦ "Белене" с оферта за 3.997 млрд. евро, но двете страни трябваше да се разберат какво ще е повишението на тази цена съгласно международните правила за дългосрочни строежи. След дълги преговори дали да се прилага българската, руската или европейската годишна инфлация, България замрази проекта. НЕК обаче дълго време не информира АСЕ за това решение и не поиска спиране на всички работи по изработка на оборудването на двата реактори. В резултат държавната компания бе осъдена през 2016 г. да плати за поръчаните съоръжения 1.2 млрд. лв. и се стигна до сегашния момент с търсенето на начини за реализацията на проекта на база досега свършената работа по него.

Дори и да бъде избран стратегически инвеститор и да се сформира проектната компания, която ще реализира атомната централа, остава въпросът с договарянето на финансовите параметри на договора за строеж с руснаците. Реално до март 2012 г. те работеха по сключено споразумение с НЕК и анекси към него, което бе силно критикувано от сегашния министър на енергетиката Теменужка Петкова като шеф по онова време на Агенцията "Държавна финансова инспекция".

Неизвестно е и дали посочената от Петкова максимална цена от 10 млрд. евро е само за ядрения остров, каквато бе офертата на "Атомстройекспорт" и как ще се реши въпросът с разходите по доставка на оборудване извън тази част на централата, към което апетит проявават американската "Дженерал Електрик" и френската "Фраматом". Друг момент е, че енергийният министър каза преди време, че ще бъде предпочетена оферта до 9 млрд. евро и построяване за 8 години, на съвсем не е сигурно, че България ще получи подобно предложения, а и въобще ще има ли каквато и да било оферта..

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #14

    ... с изненада научих, че цената, която русняците продължават да искат за бЭлЭнЭ, е скочила от 2 на 22 милиарда заради ... "Фукушима"?!?!? ;-)) ... егати несъстоятелните, гладни, комунални хибриди... - "апят двойка" (и рЭзилЬ)

  2. Nikola Nikolov
    #13

    Ако продадат националните интереси на българите , гаулайтерът от Банкя и брадавичестата св... министърка, трябва да са наясно , че няма да са вечно на власт... , а има и истински български съдии ...

  3. Nikola Nikolov
    #12

    Ами , че как иначе ??? КОЙ друг може да диктува условия в задунайската губерния , освен "братушковците"???? НИКОЙ ???!!!
    Само гледайте - ще станем свидетели на вопиющи вопли , стонове , кандърми и аргументации от страна на тукашните родоотстъпници.Щ се изправят на главите си разните майкопродавци-национални предатели , като лилипута сЫдЭрав , Пикаещия във фонтани , шаренковица , седефчof от с.Сирищник и цялата комуноидна продажна банда путлерофили , за доказват колко "жизненонеобходим" е смъртоносния

  4. Лизи Гугуткова
    #11

    lian Vassilev За тези, които се въобразяват че ЕС преливат от симпатия към китайските инвестиции, и най-вече към комбинирани руско-китайски тандеми, като например в АЕЦ " Белене". Предупреждавам. 19.03.2019 Илиян Василев: Европейската комисия определя Китай като конкурент на ЕС

  5. nik
    #10

    Условията на руснаците са ясни. Дават десет милиарда заем, с който България плаща строителството. Заемът се изплаща с произведения ток.С други думи, имаш централа, но нямаш приходи никакви.Всичко отива за вноските по заема.Разбира се, разходи още и още ще има...

  6. перо
    #9

    Алексей Толстой - руска приказка за СЕЛЯНИНЪТ И МЕЧКАТА. Поучителна приказка!

  7. BLM
    #8

    И аз имам свои условия за АЕЦ "Белене": БеляНЕ!

  8. PETER
    #7
    Отговор на коментар #3

    Ами Р. Овч. ?! Най-щадящият вариант при казуса АЕЦ-Беля-НЕ е тотално зачеркване на проекта и преследване на виновниците по веригата за целия период с начало още от Живково време. Кога най-после ще се появи българската Лаура Кьовеши, за да конфискува имуществото до девето коляно и постави на място тези нагли грабители на държавни пари?!

  9. Kiril Kovatchev
    #6

    Руснаците искат разодите да са за България а приходите за Русия ама не става така. Тия братски далавери сме си сърбали вече. С построяване на Руска атомна централа България само ще губи пари. В България единствено ще спечелят тия които си приберат комиссиoнните за построяването на централата. Не че няма мераклии да продадат държавния интерес за тлъст бакшиш, но трябва да не допускаме това.

  10. .text
    #5
    Отговор на коментар #3

    престъплениЯ

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.