Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Росатом" сглоби алианс за изграждането на АЕЦ "Белене"

"Росатом" иска да е стратегически инвеститор, "Фраматом" и "Дженерал Електрик" - доставчици

19 коментара
"Росатом" сглоби алианс за изграждането на АЕЦ "Белене"

Руската компания "Росатом" най-вероятно ще бъде избрана за стратегически инвеститор в проекта за дострояването на АЕЦ "Белене", след като постигна споразумение с френската "Фраматом" и американската "Дженерал Електрик" да са нейни доставчици. Трите компании ще участват с обща оферта в процедурата, обявена от българското правителство и "Националната електрическа компания", съобщи в четвъртък руската държавна корпорация. В момента НЕК е единственият инвеститор в спрения през 2012 г. проект и иска да запази съществен дял в него.

Меморандумите са били подписани от Кирил Комаров, първи заместник генерален директор и директор на Блока за развитие и международен бизнес на "Росатом", Фредерик Лельовр, старши изпълнителен вицепрезидент по регионалните продажби на "Фраматом" (Framatome SAS) и Микаел Керуле, президент на "Дженерал Електрил Стийм Пауър" (General Electric Steam Power).

Според условията на споразумението "Росатом" ще бъде избрана за стратегически инвеститор в проекта, "Дженерал Електрик" ще се смята за партньор с турбогенераторната инсталация, базирана на технологията "Арабела" (Arabelle) и оборудването на машинна зала, а "Фраматом" ще осигури оборудването за автоматизираните системи за управление на технологичните процеси в евентуалната бъдеща втора българска атомна централа.

Новината бе съобщена на парламента и от енергийния министър Теменужка Петкова, която специално поиска думата за това по време на пленарното заседание. 

"Това е важно да бъде докладвано веднага на българския парламент. Обединяването на усилията на тези три световни лидера в ядрената енергетика е ясен знак, че процедурата, свързана с избора на стратегически инвеститор, ще бъде изключително оспорвана", заяви тя.

Така обявения още предишния ден от премиера Бойко Борисов международен консорциум между трите компании е почти факт, макар да няма създадено дружество за целта.

Очакванията бяха, че в него може да влязат и другите двама претенденти да доизграждат централата по руската технология – Китайската национална ядрена корпорация (China National Nuclear Corporation - CNNC) и Корейската хидро-ядрена корпорация (Korea Hydro & Nuclear Power Corporation – KHNP). Засега не се съобщава те да са част от съдружието.

"Подписаните меморандуми свидетелстват за постоянно високото ниво на доверие между нашите компании. Уверени сме, че международното сътрудничество на лидерите в атомната индустрия ще помогне за създаване на оптимални финансови и технически  условия за реализирането на проекта АЕЦ "Белене", казва Кирил Комаров, цитиран в съобщението на "Росатом".

В него се посочва още, че руската корпорация успешно си сътрудничи с "Фраматом" и "Дженерал Електрик" по международни проекти като АЕЦ "Пакш"-2 в Унгария и АЕЦ "Ханхикиви"-1 във Финландия. С американската компания руснаците работят и по строежа на турската атомна централа "Аккую" и египетската АЕЦ "Дабаа". В двата проекта съвместно предприятие на "Дженерал Електрик" и "Росатом" е доставчик на оборудването за турбинния остров.

Представителят на "Фраматом" в България Станислав Георгиев коментира пред БНР, че засега водещата компания в споразумението е "Росатом", а на следващ етап може да се стигне и до консорциум.

"Предстои третата стъпка от процедурата – запознаване на място на представители на инвеститорите с документите за техническия проект за АЕЦ "Белене". Най-вероятно ще има допълнителни документи за разрешения, например… Могат да се очакват всякакви комбинации. Опит за съвместна работа в България между американска, френска и руска фирми вече имаме при модернизацията на Пети и Шести блок на АЕЦ "Козлодуй"… Ще бъде добре за развитие на самата процедура да има консорциум, защото ще се намали времето за преглеждане на оферти, времето за преговори", каза Георгиев.

Миналия петък енергийният министър Теменужка Петкова съобщи, че предстои телеконферентна връзка с петте кандидата за уточняване кога всеки от тях може да пристигне в София да се запознае с всички данни за проекта в информационната зала, която е сформирана в НЕК.

Внасянето на обвързващи оферти трябваше да приключи до 31 май 2020 г., но заради мерките срещу коронавируса той е отложен за неоопределено все още време.

Преди обявяването на търга за дострояване на АЕЦ "Белене" Петкова обяви изискванията на българското правителство към бъдещия инвеститор в ядрения проект. Те бяха да завърши строежа за осем години срещу 9 млрд. евро на базата на сегашния технически проект с участието на български фирми.

Към момента е ясно, че "Росатом", Китайската национална ядрена корпорация и Корейската хидро-ядрена корпорация искат да станат съакционери на държавата в ядрения проект, а  "Дженерал Електрик" и френската "Фраматом" - да доставят оборудване за атомната централа, което ще платено с осигурено от тях финансиране. Така реално търсените средства ще са по-малко, но след въвеждане в експлоатация на мощностите тези средства трябва да бъдат върнати от проектната компания, която ще бъде създадена между държавата и бъдещия акционер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #19

    ЕС прие закон, според който всяка страна-членка е длъжна да складира атомния отпадък от централите си на своя територия. Това е огромен проблем за България. Да не говорим за високия сеизмичен риск, който винаги е бил „проблем на проблемите“. Неслучайно Германия се отказа от този вид енергия и до 2022 г. спира всички атомни централи. А ние с целия си „акъл“ продължаваме да „строим“! И ЗА ТОВА ТРЯБВАТ МИЛИАРДИ!

  2. Лизи Гугуткова
    #18

    Борбата продължава! Европейската комисия заяви, че „възобновяването на проекта АЕЦ „Белене“ през 2018 г. представлява нов проект по смисъла на чл. 41 от Договора за Евроатом“. Това означава, че тя ще изготвя и ново становище за съответствие на проекта с правилата на ЕС. От ЕК подчертават, че за тях от първостепенно значение е ядрената безопасност и защитата на гражданите. Еврокомисарите припомнят, че европейското законодателство е изменено след аварията във Фукушима, за да се осигури по-високо ниво на ядрена безопасност и по-специално що се отнася до оценката на природните опасности, включително земетресения.“

  3. Лизи Гугуткова
    #17

    Проектът за АЕЦ „Белене“ се характеризира с висок сеизмичен риск. През 1983 г. руски учени след изследването на сеизмичността предлагат площадката да се изостави, но се взема решение изграждането да продължи, заради вложените средства за проучвания. През 1984 г. в писмо от директора на Централната лаборатория по геодезия при БАН се казва: „Има повече от 400 атомни централи, построени по света, и други 300 са в процес на строеж, но нито една от тях не се намира в толкова усложнена от сеизмична гледна точка ситуация, както АЕЦ „Белене“ (Георгиев, 1984).

  4. Milenca
    #16

    Темата за АЕЦ е върната с небивал ентусиазъм и плам. Снимките от бялата спалня вече са забравени, Борисов е спокоен. Аз мисля, че нови снимки и аудиозаписи повече няма да има.

  5. Nikola Nikolov
    #15

    Най-голямото национално предателство , което е на път да извърши другарят мутра от Банкя !!! Тези безобразници ЩЕ ЗАРОБЯТ И НАС , И ДЕЦАТА НИ , И ПОКОЛЕНИЯТА ИМ !!! Няма ли сила , която да се противопостави на тази проклета банда престъпници ??? ПРОКЛЕТИ ДА. сА. !!!!

  6. Практик от София
    #14

    "Според условията на споразумението "Росатом" ще бъде избрана за СТРАТЕГИЧЕСКИ ИНВЕСТИТОР в проекта..."

    По време и на първоначалния преход, и на сегашното статукво, стане ли дума за инвеститор, веднага му се лепва и определението стратегически. Без оглед на това дали изобщо му приляга, или не. Разликата от доставчик до инвеститор е от земята до небето!

    Стратегическата равносметка сочи, че в крайна сметка по-голямата част от дружествата, обслужващи октоподи като "Росатом", стават собственост на

  7. Илия Павлов
    #13

    Въпреки сеизмичната зона герб иска да закопаят нови милярди в земята който ще се плащат и от децата на нашите внуци.Честито на пбедителите руската росатом и Бог да е на помош дано да няма повторене на Свщовското земетресение през 77 година.

  8. 1107a
    #12

    Ако няма възможност за избор между НЕЗАВИСИМИ доставчици на гориво, то новя руска ядрена мощност само би увеличила зависимостта от Русия. Което е и основната цел на тоя "проект".

  9. BLM
    #11

    Не на атома в Белене, особено на Рос(сийския)!

  10. [email protected]
    #10
    Отговор на коментар #6

    А защо не,американски или френски????

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.