Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Росатом" ще разгледа сериозно всякакъв вариант за участие в АЕЦ "Белене"

13 коментара
Петкова обсъди АЕЦ "Белене" с "Росатом", сн. МЕ

Руската ядрена корпорация "Росатом" за пореден път и сега от най-високо ниво потвърди интереса си към възобновяването на строежа на АЕЦ "Белене", за което до края на годината българското правителство смята да обяви процедура за търсене на стратегически инвеститор на държавата в ядрения проект, който бе спрян през март 2012 г. заради липсата на пари.

Това съобщиха от енергийното министерство след среща на министър Теменужка Петкова в петък последователно с руския си колега Александър Новак и с генералния директор на "Росатом" Алексей Лихачов. Петкова е в Москва за провеждането на 16-тото заседание на Междуправителствената българо-руска комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество, чийто съпредседател е. Именно в рамките на работата на тази комисия са станали срещите ѝ в Новак и Лихачов.

Двамата са потвърдили интереса на Русия към проекта, заявяван досега на по-ниско ниво от заместника на Лихачов – Кирил Комаров, в София през юли, когато каза, че "Росатом" е готова за АЕЦ "Белене" в удобна за правителството форма. Месец по-рано Вадим Титов, който отговаря за проектите на "Росатом“ в Централна и Югоизточна Европа, обяви, че "Росатом" е готова за незабавни преговори за АЕЦ "Белене".

Откакто е спрян проектът с решения на правителството и парламента руската компания неведнъж е посочвала, че има интерес от възобновяването на проекта, тъй като дъщерното ѝ дружество "Атомстройекспорт" (АСЕ) е проектант и изпълнител на ядрената централа. След като през 2016 г. българската "Национална електрическа компания" (НЕК, собственик на проекта, бе принудена от арбитраж в Париж да плати на  АСЕ 1.2 млрд. лв. за изработеното до 2012 г. оборудване за АЕЦ "Белене" и проектът глътна вече над 3.5 млрд. лв. правителството на Борисов търси начини да го възобнови.

На Петкова бе възложено до края на октомври да бъде изготвена документация за провеждането на процедура за избор на стратегически инвеститор. Трябва да се реши също каква част от проекта ще запази НЕК и каква да бъде предложена на стратегически инвеститор. Досега твърд интерес за това е проявила само Китайската държавна ядрена корпорация, а от "Росатом" са обявявали, че ще продължат да са изпълнител на проекта чрез АСЕ и са готови да предложат финансиране по одобрената от Брюксел схема за заем от руската държава за строежа на унгарската АЕЦ "Пакш 2". Готовност за акционерно участие в проекта досега от руската корпорация не са обявявали.

"Ние ще разгледаме сериозно всякакъв вариант за участие в проекта (АЕЦ "Белене"), определен от българската държава“, заявил Лихачов, след като Петкова го информирала, че подготовката на процедурата за стратегически инвеститор е във финалния си стадий. Тя е обяснила, че целта на българското правителство е реализация на ядрената централа на пазарен принцип и без предоставяне на държавна гаранция, чрез отделяне на активите и пасивите за проекта АЕЦ "Белене“ в отделно проектно дружество. Ако парламентът възприеме подготвеният проект, изборът на стратегически инвеститор може да стартира до края на годината му цитиран от енергийното ведомство, казала тя, цитирана от пресцентъра си. Според предишни нейни изявление дори в началото на 2019 г. може да се очаква да има избран партньор на НЕК в проекта.

Преди срещата с Лихачов, интересът на руската страна да участва в процедура по изграждане на АЕЦ "Белене“ е била потвърден и от руския министър на енергетиката Александър Новак. Пред него Петкова е посочила, че българската страна ще разчита на ползотворно сътрудничество с "Росатом“, който е конструктор на АЕЦ „Белене“ и производител на оборудването за централата.

Двамата министри са обсъдили развитието на двустранните отношения в областта на енергетиката и потвърдили съществуващия потенциал за задълбочаването им. С Лихачов разговор е имало и да ползотворното сътрудничество между двете страни при реализацията на програмата за удължаване живота на V и VІ блок на АЕЦ "Козлодуй“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #13
    Отговор на коментар #8

    НЯМА !!! НЕ ТРЯБВА ДА ИМА ВАРИАНТ ЗА ТОЗИ РУШНЯШКИ ЗАРОБВАЩ ПРОЕКТ !!!!!

  2. nemak50
    #12
    Отговор на коментар #11

    НЕ СЪМ ПРОТИВ ТЕКСТА.НО МИ КАЖЕТЕ ЗА СЕДЕМТЕ КАРУЦИ ЗЛАТО ПЛАТЕНИ НА РУСИЯ ЗА „ОСВОБОЖДЕНИЕТО НИ„ И ЗЕМЕТРЕСЕНИЕТО ВЪВ ВРАНЧА 28.10.2018 УСЕТЕНО В БЕЛЕНЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. ирис
    #11

    Що харчите само пари за екскурзии до Москва, знаем предварително ,че както при самолетите ,само Росатом ще отговори на "интересите на държавата"и ще дадем няколко милиарда бадева,щом сме готини и много ги обичаме руснаците дет са ни освободили

  4. Bлaдo
    #10

    за това мъртвородено "белене" тЕменужка загроби повече стотици милиони дори и от стотиците милиони, които кАракочаноф загробва в неспасяемите ни руски дръндулети...

  5. Milenca
    #9

    Още колко ли стотици милиони ще пропилее тая дебелата в червената рокля? На Баце пак му стиснаха топчетата...

  6. milan
    #8

    Има два варианта за "Белене",единият е,да не се построи,а другият ,проектът да е без държавна гаранция от страна на България и тя да притежава мажоритарния дял от него.

  7. Лизи Гугуткова
    #7

    По-големите изисквания за сигурност след това водят до сериозно увеличение на разходите за строителни проекти на атомните електроцентрали, което намалява тяхната привлекателност, пише вестникът. Германия реши да се откаже изцяло от атомните електроцентрали, след като в Швейцария след референдум беше забранено изграждането на нови централи, Франция възнамерява да намали зависимостта си от ядрена енергия. Подобни процеси протичат в Азия - Тайван, например, до 2025 г. възнамерява да се откаже от АЕЦ, а в Южна Корея се въвеждат сериозни ограничения за тяхното използване.

  8. Лизи Гугуткова
    #6

    С 45% са намалели глобалните инвестиции в атомна енергетика през 2017 г. в сравнение с предходната година, под влияние на нарастващата тенденция в света за отказ от атомните електроцентрали. Това съобщават водещият японски бизнес вестник Никей, позовавайки се на данните на Международната агенция по енергетика.

  9. Лизи Гугуткова
    #5

    Спри АЕЦ БЕЛЕНЕ! Спри кражбата на парите ни!

  10. kompetenten
    #4

    Инвеститор няма да има, ако няма гарантирано изкупуване на тока на високи цени за поне 20 години напред, или ако директно държавата не гарантира връщането на заема в случай, че инвеститора не може да го прави с печалбата, а той със сигурност няма да може ако продава на свободния пазар.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.