Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Росатом“ започна производство на гориво за реактори на бързи неутрони

10 коментара
След тестовете на МОКС горивото започва серийното му производство

Руският доставчик на ядрено гориво ТВЕЛ започна промишлено производство на гориво за реактори на бързи неутрони, след като успешно са преминали изпитанията на първата серийна партида топлооделящи сборки за реактора на бързи неутрони БН-800 на основата на смесеното уран-плутониево МОКС гориво (Mixed-Oxide fuel).

Горивните таблетки са изработени от смес от оксиди на обеднен уран, натрупан в предприятията на ТВЕЛ, която е собственост на "Росатом", както и от оксиди на плутоний, отделен при преработката на отработено ядрено гориво.

Промишленото производство на МОКС горивото се осъществява в Минно-химическия комбинат (ГХК) в руския град Железногорск, съобщиха от ТВЕЛ, която е координатор и научен ръководител на въвеждането на заводското производство на горивото.

Базовата технология за производство на МОКС гориво на таблетки, по метода на смесване на праховете с прилагане на смилане чрез завихряне и последващо пресоване и агломериране на таблетки, е разработена от Високотехнологичния научно-изследователски институт за неорганични материали "Академик Бочвар“, част от ТВЕЛ.

"Започването на серийно производство на МОКС гориво за БН-800 е важна стъпка към решаването на стратегическата задача за създаване на затворен ядрен горивен цикъл и двукомпонентна атомна енергетика на основата на реактори на топлинни и на бързи неутрони“, заяви старши вицепрезидентът на ТВЕЛ по научно-техническата дейност, технологиите и качеството Константин Вергазов, цитиран в корпоративното съобщение.
 
Той подчерта, че включването в горивния цикъл на резерви от обеднен уран и натрупания в реакторите плутоний, позволява многократно да се разшири горивната база на атомната енергетика и да се намали използването на природен уран.

Цитирани от дружеството експертни оценки сочат, че съдържанието на изотопа уран-238 в природния уран е около 99.3%, докато на уран-235 (използван за осъществяването на управляема верижна ядрена реакция) - само 0.7%. В реакторите на топлинни неутрони, които са основата на съвременната атомна енергетика, се използва около 1% природен уран, а останалите 99% се отправят за временно съхранение или се утилизират като радиоактивни отпадъци.

Реакторите на бързи неутрони, използвайки като гориво смес от оксиди на уран и плутоний, ще осигуряват достатъчно плутоний за собственото си ново гориво и ще могат да изработват и определено количество гориво за други реактори.

За сметка на рециклирането на отработено ядрено гориво и изработването на нови топлоотделящи сборки с уран-плутониева смес, енергията, която потенциално може да се получи от природен уран се увеличава близо 100 пъти, посочват от ТВЕЛ.

В Русия през 2016 г. започна промишлената експлоатация на реактор БН-800 в Белоярската АЕЦ. Реакторната инсталация там е предназначена за разработване на технологии за затваряне на ядрения горивен цикъл и за формиране на активна зона на реактора с пълно зареждане с МОКС гориво.

ТВЕЛ осигурява ядрено гориво за 72 енергийни реактора в 14 страни по света, изследователски реактори в 8 държави и за реактори на руския атомен флот. Всеки шести енергиен реактор в света работи с гориво на ТВЕЛ, допълват от дружеството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #10

    съветските "бързи неутрони" - най-бавноразвиващите се неутрони в света!

  2. Sgt. Pepper
    #9
    Отговор на коментар #7

    глупак!

  3. ktn
    #8
    Отговор на коментар #4

    Граматика: украИнци.А руснаците каквото и да пипнат, винаги го ос#рат.

  4. Bлaдo
    #7

    със сигурност е "вЭрно" всичко това - бетер като електрическото иж-1500 - мОсквич...

  5. Лизи Гугуткова
    #6

    Кой ръководеше сссЕРЕ! Кремъл... Защо скриха от народите ,включително и от нас /тошо с комунистическия каскет - ама документи и свидетелства./ Сигурно в момента на на дъжда от облака си тренирал тичане по пресечена местност...

  6. Лизи Гугуткова
    #5

    Иностранные инвесторы бегут из российских акций с рекордной за полгода скоростью

  7. Емил Станоев
    #4
    Отговор на коментар #1

    А исторически как са нещата с този реактор в Украйна ,който имаш презвид може би ? Та там е направена грешка от персонала и най-вероятно са били украйнци , твойте любимци ! А иначе тази нова разработка е добра защото така няма да има съхраняване на отработено гориво , защото то ще се използва пак...

  8. т€еритория на Мики Маус
    #3
    Отговор на коментар #1

    реактори са гърмели и в САЩ и в Япония

  9. Лизи Гугуткова
    #2

    Проф Касчиев: Вчера Европейската комисия е отправила искане към България в двумесечен срок да представи националната си програма и политика за управление на отработеното ядрено гориво, включително погребването му. Такава програма България няма! Сега госпожата ще трябва срочно да преговаря с кметовете на ГЕРБ и БСП кой ще се съгласи в неговата община да се изгради такова гробище. А за осигуряването на нужните !!!!!!4-5 млрд. евро !!!!!!!!! с кого ще преговаря не е ясно."

  10. Лизи Гугуткова
    #1

    ДАНО БЪРЗО НЕ ДОЙДАТ НА ОБЛАК ДО БЪЛГАРИЯ! "ОПИТАЛИ" СМЕ ИМ "МАЙСТОРЛЪКА"!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.