Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Розопроизводители унищожиха 100 дка градини заради ниска изкупна цена на розовия цвят

4 коментара
Розопроизводители унищожиха 100 дка градини заради ниска изкупна цена на розовия цвят

Вместо да започне розобер, в землището на община Казанлък започна унищожаване над 100 декара розови градини. Земеделските производители са взели това скандално решение в знак на протест заради ниската изкупна цена на розовия цвят от 1.60 лева при направени разходи от 2.40 лева за декар. Друг сериозен проблем е и фактът, че розопреработвателите отказват да изкупуват розов цвят, тъй като имат на склад непродадено застояло розово масло още от 2019 година.

Розопроизводителят Венелин Великов коментира, че са обречени на фалит, ако не се вземат спешни мерки за запазване на отрасъла, цитиран от БГНЕС.

"Ние няма да берем тази година. Нашата фирма има 600 дка рози и ние няма да продадем нито един килограм розов цвят.", заяви той.

През 2018 г. изкупната цена на кг розов цвят е била над 3 лева, докато през 2021г. достига цената от само 1.60 лв.

Въпреки обещаната помощ от държавата към производителите на маслодайна роза, те поясняват, че средствата няма да могат да покрият техните разходи.

Розопроизводителите заявиха, че са готови на среща-разговор. "Очакваме, когато се дебатира на работни срещи в министерството или другаде по темата рози, да бъдем поканени. Да не се взимат решения "на парче", а да има дългосрочна инвестиция", допълни Великов.

Институтът по розата и етерично маслени култури наскоро съобщи, че по технологична карта, преките разходи за кг розов цвят са 2.04лв. Стопаните на розови масиви допълват, че освен прекия разход, те имат и непряк. Те посочват още, че за 2020 г. изчисления са посочили цената от 1.24лв, в която са включени единствено заплащане на работник, транспорта на него и на цвета до дестилерията след брането.

Друга пречка пред земеделците се оказва и невъзможността сами да преработят цвета на маслодайната роза в масло.

"Ние нямаме достъп до преработката. 10 години преработвателите казваха, че рандеманът е много висок, затова цената е ниска, от 2 години говорят за ковид криза, за рандеманът и дума не става", допълва Великов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Розопроизводителите трябва сами да си развият бизнеса, като платят на полска, руска или друга средно голяма козметична фирма да създаде продукти на базата на розово масло, лавандула, мента, мед, бадеми, гроздови семки, все продукти, които произвеждаме?! Средният бизнес може да мине на следващото ниво, като "закупува лабораторни разработки", защото не може сам да ги създаде.

  2. SILENCE
    #3
    Отговор на коментар #2

    Хайде сега министърът на земеделието да оповести публично кои са собственици на розоварните в нашата територия - французи, които не искат конкуренция в "техния" отрасъл. Хайде министърът да даде на икономическото разузнаване сделките за тези розоварни и да се заеме със субсидирането както няа розопроизводството, така и на производството на лавандула. Защото същите наши приятелчета принудиха българите да не садят лавандула, за да може тяхната - нискокачествена, да заеме пак пазара.

  3. Bлaдo
    #2

    това е много символично (и много гадно, за съжаление) - при през годините управление на гЕрб в България се затри и умря розопроизводството - вековна традиция...

  4. Евроатлантизъмм
    #1

    Имахме си добри министри на туризма - те помогнаха за запазване на български традиции и култура. 1 милион инвестирани в картички, които да се дават на напускащите страната 1.4 млн за лого на туризма което не се ползва.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.