Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румъния е на път да спре наблюдението на Брюксел, България - не

3 коментара
Румъния е на път да спре наблюдението на Брюксел, България - не

Румъния е на път да достигне европейските стандарти по отношение на правосъдието и върховенството на закона, а на България все още ѝ предстои дълъг път. Това се казва в проучване, озаглавено "Оценка на 10-годишния период по механизма за сътрудничество и проверка за България и Румъния", цитирано от "Сега" и "Дневник". То е изработено по поръчка на Комисията по бюджетен контрол в Европейския парламент.

Целта на проучването е да се анализира състоянието на двете държави и постигнатите резултати от тях след 10 години членство в ЕС. Изследванията са проведени от Центъра за стратегии и оценки (CSES) едновременно в двете страни.

Докладът посочва, че "в България все още съществува необходимост от въвеждане на ключови реформи, а в Румъния процесът на реформиране трябва да продължи". За северната ни съседка се казва, че "предизвикателството сега е да се предотврати връщането назад и да се гарантира необратимостта на промените".

"Ако Механизмът за сътрудничество и проверка (МСП) не съществуваше, България и Румъния можеше да не успеят да се присъединят към ЕС през 2007 г., или ако бяха успели, щеше да отнеме повече време процесът на реформи да постигне резултати", се казва в анализа.

За България резултатите от проучването показват, че напредъкът по някои показатели не е толкова бърз, колкото първоначално се е очаквало. Констатират се значителни недостатъци. Положително се оценява борбата на властите в София с организираната престъпност.

"В тази област историческите проблеми с големите (престъпни) синдикати са преодолени и понастоящем се работи за справянето с престъпленията, извършвани от служители. Реформи бяха извършени и в областта на съдебната власт, въпреки че някои въпроси като разделението на Висшия съдебен съвет и продължаващото влияние на изпълнителната власт върху съдебната система остават противоречиви. Най-слаб напредък е постигнат в областта на корупцията, макар че законодателството понастоящем се обсъжда в българския парламент", се казва в анализа.

Недостатъците са свързани с ефективността на институциите и постигането на необратими резултати с успешни наказателни преследвания.

Заключенията за Румъния са, че е бил постигнат значителен напредък в изпълнението на показателите. "Сега се смята, че съдебната система функционира в съответствие с европейските стандарти", се казва в анализа, който не пропуска и "опитите за отмяна на реформите" от страна на Букурещ.

От Румъния сега се иска "ограничен брой ключови стъпки, за да се гарантира, че целите на механизма са изцяло изпълнени". Основната е даването на гаранции, че няма да има връщане назад.

В доклада се казва, че има "няколко добри причини" от гледна точка на европейските институции за продължаване на наблюдението "под някаква форма".

"От геополитическа гледна точка е важно двете държави да се доближат до общоприетия европейски стандарт, без да бъдат противопоставяни или тласкани в ръцете на външни сили. От гледна точка на единния пазар е важно да се гарантира, че това не е засегнато от организираната престъпност и корупцията на високо равнище, което също би подкопало интересите на инвеститорите от други държави - членки на ЕС. Освен това ЕС има интерес да се увери, че корупцията не води до измами, свързани с фондовете на ЕС", се казва в доклада.

Според него "поуката, която може да бъде извлечена от опита в България и Румъния, е, че би било уместно система, подобна на механизма (за наблюдение), да стане част от бъдещите преговори за присъединяване към ЕС".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Vanina
    #3
  2. Положително се оценява борбата на властите в София с организираната престъпност. "В тази област историческите проблеми с големите (престъпни) синдикати са преодолени и понастоящем се работи за справянето с престъпленията, извършвани от служители..." Възможно ли е участницие в големите (престъпни) синдикати, да са станали служители? Не казвам, че е така. Просто питам ;)

  3. Дядо ми Петър
    #1

    Само бой по мафиотската шайка, узурпирала властта в нещастната ни Родина през последните 10 години!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.