Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румъния иска спорът в Черно море да се реши по "неизгодните" за България правила

Николай Младенов: Букурещ се опитва да оказва натиск, който няма да е успешен

20 коментара
Румъния иска спорът в Черно море да се реши  по "неизгодните" за България  правила

Румънският външен министър Кристиан Дяконеску заяви, че Букурещ няма спор с България, но българският му колега Николай Младенов определи повдигането на въпроса от негова страна за "спорна зона" в Черно море като "абсолютна грешка" и "опит да се окаже натиск върху България в преговорите, който няма да бъде успешен".

Дяконеску от своя страна заяви пред телевизия "Реалитатя", че Букурещ има само "претенция да се уточни, съгласно правилата на международното право, една зона, едно геометрично място, спрямо което да се приложи конвенцията за морско право, тоест подялба съгласно тези правила".

Спорната зона в Черно море е от 17 кв. км и повдигането на темата от страна на Румъния бе обяснено с наличието на газови и петролни находища в района. Румъния обяви, че въпросът може да влезе в международния съд в Хага , където да се реши бързо по метода на равноотдалечеността. Според експерти обаче този метод не е в интерес на България, която иска спорът да бъде решен по принципа за делимитация по паралела. Румъния вече спечели подобен спор в Хага с Украйна.

Бившият външен министър Соломон Паси определи преди дни като "притеснително" румънското искане преговорите да бъдат завършени "по принципите на международното право и равната отдалеченост", тъй като това е математически принцип, който е неизгоден за България.

В румънската преса излязоха и информации, че повдигането на спора в момента, се обяснява и с уговарянето на трасето на проекта за газопровода "Южен поток":
На въпрос дали това отговаря на истината Дяконеску заяви, че този въпрос не влиза в компетенциите на министерството, което ръководи.

"В министерството на външните работи не се занимаваме с аспекти на енергетиката, икономиката, други въпроси. Ние се занимаваме с международни договори и с тяхното прилагане. Аз не зная какъв ще бъде резултатът, чрез прилагането на принципите на международното право, от подялбата между двете страни. Няма откъде да знам това", заяви румънският министър.

Младенов коментира обаче пред Нова телевизия, че ако се продължи с нагнетяването на ситуацията, няма да бъде постигнато решение по казуса.

"Когато ситуацията се успокои, когато се върнем на преговорите, тогава ще намерим решение", каза Младенов.

Преговори се водят от повече от 20 години на двустранно ниво, но за пръв път въпросът бе обявен публично от румънския първи дипломат.

"Излезем ли от рамката, която сме приели за преговори с Румъния, впуснем ли се в търсенето на някакви нови алтернативи под някакъв обществен натиск, ще навредим на собствения си интерес и ще навредим на интереса на решаването на казуса по най-добрия начин. Затова аз искам още веднъж да кажа нещо, което казах оня ден, мисля, че мина малко незабелязано - че колкото повече тази тема се политизира и коментира в България, толкова повече се влиза в интересите на други страни, не в интерес на България", каза Младенов.

Той посочи, че във външно министерство има изключително много хора, които са "дълбоко запознати с този казус, и са подготвяни от години и от години работят по този казус".

"И няма никакво основание да се притесняваме от него. Единственото ми основание да се притесняваме в момента в случая, и това е моето най-голямо притеснение, че колкото повече тази тема се държи в общественото внимание, колкото повече се нагнетява ситуацията в България по тази тема, толкова по-трудно ще намерим изход от нея. А намирането на решение е в интерес както на България, така и на Румъния. Но, пак казвам, решението трябва да бъде направено и намерено в рамките на преговори", заяви още Младенов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #20

    17 квадратни километра, както и да ги делиш , се получава разлика 0.7 кв км море.Това е ок 10 пъти по-евтино от 20 годишен труд на експерти по международно право , заседания на комисии и т. н.И аз искам подобен казус да решавам ок 40 години като експерт

  2. Анонимен
    #19

    имам претенции границата да минава докрай по река Дунав, искам наем за 10 години назад в пълен размер и пропуснати ползи, ние да не пасем бре мамалигари нагли.

  3. Анонимен
    #18

    Изцяло съм съгласен с изказвания номер 14 и 15.
    Дори най-демократичните държави, и всъщност най-вече те, поддържат силни служби по разузнаване и контраразузнаване. САЩ, Англия, Франция са все държави където тези неща са на ниво. Да имаш разузнавателна служба не е "надзъртане от любопитство в паницата на съседа", а въпрос на собствена безопасност. Влизането в някакъв съюз (НАТО, ЕС) не предполага изоставяне на военните и разузнавателни функции! Проблемът у нас е, че тези служби у нас бяха бъкани с

  4. Анонимен
    #17

    Младенов пак бърка и лъже. Експерти няма. Когато от румънска страна изказват експертно мнение, от наша също трябва да говорят експерти. А не Плевнелиев да говори глупости, а Младенов да се снишава като глухар по пролетно време.

  5. Анонимен
    #16

    Gen. Augusto Pinochet: За румънската дипломация може да четете и научите от Атанас Буров. Той най-добре е познавал изтънчените и мурафети. Трябва да признаем, че Румъния по време на двете световни войни е била по- мощна икономически, полититически и военно от нас. Но в края на караищата за каръци.. От съседите си ще отщипят едно малко парче земя, но след това ще загубят цяла провинция от руснаците. Жалко, че не са го научили. Един ден нашата дипломация щв се научи как да работи с румънците и те ще мирясат. Много е важно България да оформи обща политика по отношение на Румъния с Будапеща и Москва.

  6. Анонимен
    #15

    До 14 Забравил си да добавиш, че съсипахме службите като разузнаването и контаразузнаването, които осигуряваха нацианалната сигурност на страната ни. И си прав, че никой не обича предателите.

  7. Анонимен
    #14

    Теория на конспирацията: Съсипваме единственото нещо което може да гарантира националната сигурност и цялоста на страната ни (Армията). Гоним си бъдещето (децата ни), поради липса на реализация. Строим магистрали, за да може чуждите войски по беспрепятствено да ни превземат. Никой не обича предателите! Kогато не са полезни техните господари ги убиват, защото утре може да предадат и тях!!!

  8. Анонимен
    #13

    Цитат: Той посочи, че във външно министерство има изключително много хора, които са "дълбоко запознати с този казус, и са подготвяни от години и от години работят по този казус". Що бре, да не връщате експертите, дето ги изгонихте, пак на работа или ще извадите нови "подготвени" Калинки????

  9. Анонимен
    #12

    Чета коментарите и се чудя на акъла на пишещите!
    За едни румънците постъпвали правилно (?!) защото правителството било слабо, за други българите сме били агресивни, трети пък развиват не знам какви си философски теории за нацията. А нещата са много прости и се изчерпват с един елементарен факт: че, каквито и да сме ние българите, в дадения случай Румъния прояви акт на недобросъседство и на враждебност, който е абсолютно и напълно недопустим в един съюз като ЕС. Точка! Това фигурира и в правилата

  10. Анонимен
    #11

    Ha sega da go vidim BB!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.