Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румъния напредва видимо в борбата с корупцията

За година присъдите за корупция са се удвоили, през 2011-та са 298

11 коментара
Даниел Морар

Броят на лицата, които са осъдени окончателно за корупция от съдилища в Румъния, се е увеличил почти двойно между 2010 и 2011 г., което е знак за положително развитие от гледна точка на функциониране на съдебната система, съобщава Франс прес, като се позовава на изказване на прокурора за борба с корупцията Даниел Морар.

2011 г. беше годината на присъдите, казал Морар при представяне на годишния отчет на Националната дирекция за борба с корупция - институция, отговаряща за борбата срещу корупцията на високо ниво.

298 души, от които петима кметове, двама депутати, полицаи, префекти и ръководители на държавни институции, са били осъдени окончателно за корупция през 2011 г. на фона на 154-ма осъдени през 2010 г.

Румъния е подложена на наблюдение от Европейската комисия след влизането си в ЕС през 2007 г.. с цел да подобри функционирането на съдебната си система и борбата срещу корупцията. Макар Брюксел да хвали от няколко години работата на Националната дирекция за борба с корупция, мудността на съдилищата при произнасяне на присъди по дела за корупция е обект на критики, пише Франс прес, цитирана от БТА.

Пред агенцията експерти коментирали все пак, че Румъния отбелязва напредък в борбата срещу корупцията, като доказателство за това са присъдите срещу бивши министри и двойно по-големият брой окончателни присъди по дела срещу високопоставени служители.

Според министъра на правосъдието Каталин Предою увеличението на окончателните присъди за корупция показват, че реформите са довели до нова реалност в румънската съдебна система. Макар че 60 процента от произнесените присъди са условни, той подчертава, че в последно време са били произнесени по-строги присъди.

"Нещата са се променили, наблюдава се нова атмосфера в правосъдната система. Никой не може да си позволи да забави дело за корупция, само защото някой адвокат не го одобрява", казва Предою, но заедно с това призна, че трябва да се свърши още много работа.

Националната дирекция за борба с корупция продължава да бележи ръст на дейността си, като през 2011 г. са били открити 13 процента повече разследвания в сравнение с 2010 г. Над 1000 души са били предадени на съда през 2011 г., за да бъдат съдени за корупция, включително един министър, близо 30 кметове и над 200 полицаи.

Румънското правителство желае да продължи да подкрепя политиката за борба срещу корупцията и ще запази стабилността на институции като Националната дирекция за борба с корупция, увери министърът на правосъдието.

Миналия месец Върховният касационен съд на Румъния осъди бившия премиер Адриан Нъстасе на две години затвор по дело по обвинения в корупция. Двама земеделски министри бяха обявени за виновни за корупция и приемане на подкупи.

"Тези решения са важни. Истинският тест за независимостта на съдебната система е дали съдиите са достатъчно смели, за да издават присъди в случаи, свързани с влиятелни политици или бизнесмени. Това виждаме днес и то се случва за пръв път в румънската история", казва пред Франс прес Лаура Стефан, експерт по борбата срещу корупцията от института за политики Expert Forum.

Според нея това е успех и на ЕС, който "постоянно и последователно" оказваше натиск върху Румъния да приложи реформите. "Присъдите доказват, че тенденциите бавно се променят", допълва тя.

Пътят обаче все още е дълъг, подчерта европейски дипломат, според когото несигурният процес трябва да бъде консолидиран с години и подкрепен с политическа воля.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    България е руска провинция. Корупцията и цялата икономика са под руски контрол. РУСИЯ РУШИ ЦЕЛЕНАСОЧЕНО И НЕПРЕСТАННО БЪЛГАРСАТА НАЦИЯ И БЪЛГАРСКАТА ДЪРЖАВА!

  2. Анонимен
    #10

    В българската корупция по високите етажи на власта има силна руска връзка и затова,когато петата колона стане по-голяма от другите колони,работата става такава,каквато става в момента!

  3. Анонимен
    #9

    Беше време когато бяхме пред румъния, при КОСТОВ, сега всичко си идва на мястото. Там са махнали всияки хора на Чаушеску, при нас гоце прави партия,вместо да е по пижама в затвора.

  4. Анонимен
    #8

    В Румъния сигурно е сменена цъдебната система и съдиите от Чаушесково време,затова хората напредват.....

  5. kosta
    #7

    Да, точно така - по време на лошия Костов Румъния беше назад и в реформи и в доходи. И се плашехме че заради тях ще ни забавят нас. Е добрия Цар, добрия Хамстер и сега явно и добрия Генерал дърпат каруцата назад

  6. Анонимен
    #6

    Румъния напредва видимо в борбата с корупцията, а България невидимо назадва...

  7. Анонимен
    #5

    корекция на постинга от 16:42 - става дума за пролетта на 2001-ва година, не на 2011-та.

  8. Анонимен
    #4

    А колцина си спомнят, че до пролетта на 2011 г. се говореше за разделяне на групата България и Румъния, защото България беше значително по-напред от Румъния и дори не се изключваше възможността (беше съвсем реална) България да бъде приета в ЕС през 2004 г.? Помните ли? Обаче мнозина повярваха, че Сакса ще ги оправи за 800 дни, после пък се врътнаха пак у лево, а по-после пък не разбраха, че рапона боко е от същия десен и се литнаха по него.

  9. Анонимен
    #3

    Румъния ще влезе в Шенген. Нашето циганско гето България не.

  10. Анонимен
    #2

    Румъния напредва видимо в борбата с корупцията, Българиа - не

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.