Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румъния настоява ЕС да потвърди още през юни членството й от 2007

19 коментара
Румъния настоява ЕС да потвърди още през юни членството й от 2007

Румъния ще настоява ЕС да даде ясна дата за членство на страната още по време на срещата на Европейския съвет през юни, съобщи в сряда румънският правосъден министър Моника Маковей, като ясно демонстрира и самочувствието си на представител на страна-отличник.

Това стана по време на първата ѝ среща по време на визитата ѝ в София с българския министър на правосъдието Георги Петканов.

По думите на Маковей “нищo не пречи на България да направи същото”.

В доклада си, публикуван по-рано този месец, Еврокомисията забави определянето на дата за влизането на България и Румъния в Съюза, като им даде срок до октомври да докажат, че са готови за членство.

Румънският министър на правосъдието обаче каза, че Букурещ ще поиска зелена светлина няколко месеца по-рано.

В доклада си от 16 май Брюксел критикува Румъния главно за технически проблеми като липса на компютърна система за събиране на данъците и лоша хигиена на хранителните продукти. Тя обаче беше много по-остра по отношение на България, като заяви, че властите трябва да направят повече, за да обвинят и осъдят хора, замесени в корупция по високите етажи на властта и мощните босове на подземния свят, защото в противен случай членството на страната ще бъде забавено с една година.

Маковей заяви също така, че предпочита да види доклада на ЕС през септември, а не през октомври, за да може държави като Германия и Франция да ратифицират договора за членство.

"Бихме искали да видим доклада през септември. Има държави-членки, които ще ратифицират договора само след като видят доклада. В интерес и на двете страни е тези държави, които не са го ратифицирали, да имат повече време да го направят."

"Точно заради това мисля, че двете страни трябва да побързат и да направят нещата, които още не са направили през летните месеци."

Ратификацията на договора за присъединяване във всички 25 страни членки е задължително условие за присъединяването на България и Румъния.

В София Маковей за пореден път изказа официалната позиция на страната си, че България и Румъния не бива да бъдат разделяни по пътя на присъединяване към ЕС.

“Ние сме партньори, заедно вървим по пътя на присъединяването и имаме интерес това да бъде така”, обясни Маковей.

Не се месим в работата на съдебната власт

Въпреки неизгодната стартова позиция на Румъния, която до миналата година беше сочена като изоставаща спрямо България, Маковей не пропусна да отбележи неуспешните промени в българската конституция, за които ЕС настоя да бъдат ревизирани.

“Изпълнителната власт в Румъния не се меси в независимостта на съдебната власт. Аз не мога да инспектирам работата на магистратурата. Това се прави от Висшия съвет на магистратите. Те трябва да са независими, но в същото време въведохме механизми за увеличаване на тяхната отчетност, защото и те трябва да отговарят за грешките си”, каза още Маковей.

Маковей – символ на новите настроения в Румъния

Безпартийният Моника Маковей, която се ползва със завидно уважение и авторитет в ЕС заради решителните реформи в правосъдната система на Румъния и заедно с президента Бъсеску стана един от символите на новите настроения в страната. Тя идва от неправителствения сектор. Преди да стане министър, тя е била шеф на Хелзинкския комитет в Румъния.

При драстични наказателно – правни промени, са сменени повечето от съдиите и прокурорите в Румъния. Миналата година 1 200 магистрати – което е близо една трета от общия брой - напуснаха. Както магистратите, така и хората на високи държавни позиции и техните семейства са задължени да публикуват парите и имуществото си в Интернет.

Кунева: Новите промени в конституцията може да са факт до есента

След срещата с Маковей българският министър на правосъдието Георги Петканов заяви, че още преди първото четене на конституционните промени в парламента е заявил, че “не иска тези правомощия”. Въпреки това той повтори, че не счита дадените правомощия за намеса в съдебната власт.

“С тези промени България би могла да се оправи. Ако обаче парламентът и депутатите смятат да направят тези промени – аз нямам нищо против”, обясни Петканов.

Министър Меглена Кунева, която също се срещна с Моника Маковей, изрази надежда, че поредна поправка на конституцията може да бъде факт и след публикуването на доклада на ЕК през есента. “Ако започнем работа с партньорите и те вярват, че имаме едни и същи разбирания за отчетност и независимост, дори да не е финализиран последния акт, това няма да попречи,” каза Кунева. Тя допълни, че това е въпрос на доверие между България и ЕС, стига страната ни успее да убеди страните членки, че работи за промени в правилната посока.

Кунева припомни и своето становище относно конституционните поправки - конкурсно начало, случайно разпределение на делата, независимост и отчетност на съдебната система. Тя заяви, че е важно съдебната власт да бъде независима по същия начин, по който е и отчетна.

“Направихме някои добри стъпки по отношение на реформата в съдебната система на Румъния, но не мога да кажа, че тя е приключила”, каза Моника Маковей след срещата си с министър Кунева.

Като положителни промени тя даде за пример разпределението на делата на случаен принцип и заведените производства срещу членове на парламента и правителството. “Ние създадохме и специална институция за борба с корупцията, която работи успешно. Тя се състои от 130 прокурори, които се занимават единствено с корупционни казуси и случаи на измама в големи размер,” каза Маковей.

Подобен спецотдел създаде преди месец и новият български главен прокурор Борис Велчев. Разпределението на делата на случаен принцип бе законово регламентирано с последните промени в съдебния закон миналия месец, а иначе Висшият съдебен съвет отчете, че в повечето съдилища тази практика била въведена.

В северната ни съседка над 100 000 държавници и политици са длъжни да попълват имуществени декларации, които биват и публично оповестявани на Интернет страниците на съответните институции.

Според румънския министър на правосъдието, за да се решат проблемите в съдебната система, са необходими силна политическа воля, включително и за финансирането на системата, решителност, компетентност и определяне на ясни приоритети.

Министър Кунева заяви, че очаква докладът на ЕК за напредъка на България и Румъния да бъде публикуван през втората половина на септември. Тя обаче уточни, че точната дата все още не е известна и не иска да говори от името на комисията.

Франция и Германия ще ратифицират договора през октомври

Междувременно Румъния, която е сред привилегированите партньори на Франция, успя да получи обещание от президента Жак Ширак, че законопроектът за ратификация на договора за присъединяване на Букурещ и София към ЕС ще бъде разгледан от френския парламент "в най-подходящи срокове".

Това стана по време на настоящото посещение в Париж на румънския президент Траян Бъсеску, който наскоро претърпя операция във Виена, но въпреки влошеното си здравословно състояние реши да не отлага планираната преди месеци визита във Франция.

Националното събрание във Франция ще ратифицира договора в края на юни, а Сенатът - в началото на октомври, съобщи Бъсеску след среща с Ширак.

Френските депутати обаче може да решат да изчакат окончателния доклад на ЕК, поради което е важно той да бъде изтеглен за септември.

Ширак също така е информирал Бъсеску, че е разговарял с германския канцлер Ангела Меркел, която дала уверения, че страната ѝ ще ратифицира навреме договора за присъединяване.

Електронното издание EUexpands съобщи, че ЕС ще разгледа възможността за съкращаване на процедурите, така че финалният доклад на ЕК за България и Румъния да излезе през септември вместо през октомври. Така държави като Франция и Германия, които казаха, че ще приключат ратификацията на договора за присъединяване след новия доклад на ЕК, ще могат да направят това през октомври.

Румънски източници намекват, че е възможен и друг сценарий - да се даде на ЕК последна дума за това дали София и Букурещ могат да влязат в Съюза през 2007-ма, като тяхното присъединяване да бъде възможно без благословията на лидерите на 25-те страни членки.

Това би било първият път, когато на ЕК ще бъде дадена властта да решава от името на страните членки толкова чувствителен политически въпрос.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Зорба
    #19

    Леле рано сутрин като го прочета това, че в нашите съдилища е въведен принципа на случайното разпределение на делата между съдиите и ми става весело за целия ден.

  2. Nikolay
    #18

    V Rumynia veterinarnijat im kontrol e na nivo Burkina Faso (ne kazvam che ako se beshe sluchilo v Bylgaria rezultata shteshe da e po razlichen). Cjalata rabota se sluchi poradi izkljuchitelnata im nekompetentnost. A da pokriesh 74 (maj tolkova bjaha) ognishta na ptichi grip v tova chislo v Bukuresht e meko kazano trudno, iziskva dosta dobre razvita sistema. A i sa na jasno che ako se bjaha opitalida go napravjat shtjaha da poluchat data za chenstvo v EU sled 2 chasa, no za sledvashtata petiletka.

  3. STEFAN D/R D TCHOLAKOV/SVERIGE
    #17

    ДРАГИ ПРИЯТЕЛИ,, Спонтано открих днес, че статията която съм прочел в "Капитал" е има и тук за дискусия- Аз съм започнал с едни препечатки на други места да правя номера, защото не мисля, че може да има и дискусия около мен в "Капитал" ПЪРВО ЩЕ БЛАГОДАРЯ НА ЖУРНАЛИСТА ДЕТО Е НАПИСАЛ СТАТИЯТА И СЛЕД ТОВА ЩЕ ВЗЕМА ОТНОШЕНИЕ ПО НАПИСАНАТА ТЕМА ! ПРЕПЕЧАТВАМ ПЪРВО ДРУГИТЕ НЕЩА. БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО НА ТОЗИ ЕТАП НА ЖУРНАЛИСТА И КАПИТАЛ ЗА СТАРАНИЕТО ДЕТО СА НАПРАВИЛИ ДА МИ НАПРАВЯТ РЕКЛАМА

  4. STEFAN D/R D TCHOLAKOV/SVERIGE
    #16

    СТЕФАН Д-Р Д ЧОЛАКОВ-ШВЕЦИЯ ДРАГИ ПРИЯТЕЛИ,, Спонтано открих днес, че статията която съм прочел в "Капитал" е има и тук за дискусия- Аз съм започнал с едни препечатки на други места да правя номера, защото не мисля, че може да има и дискусия около мен в "Капитал" ПЪРВО ЩЕ БЛАГОДАРЯ НА ЖУРНАЛИСТА ДЕТО Е НАПИСАЛ СТАТИЯТА И СЛЕД ТОВА ЩЕ ВЗЕМА ОТНОШЕНИЕ ПО НАПИСАНАТА ТЕМА ! ПРЕПЕЧАТВАМ ПЪРВО ДРУГИТЕ НЕЩА. БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО НА ТОЗИ ЕТАП НА ЖУРНАЛИСТА И КАПИТАЛ ЗА СТАРАНИЕТО ДЕТО СА НАПРАВИЛИ ДА

  5. Катрин Соланова
    #15

    Отчетен факт е че Румъния е много по-напреднала в изпълнението на изискванията за членство от нас. А това за птичия грип донякъде говори и затова че имат добре организирана система за откриването на подобни пандемии. Аз например дълбоко се съмнявам, че у нас и да се намери птичи грип ще бъде огласен.

  6. Катрин Соланова
    #14

    За съжаление в България нямаме компетентни, отговорни и дейни политици от типа на Маковей и Бъсеску. Румъния е набрала страхотна и много положителна инерция по пътя към Европа, и ако нас ни приемат заедно с тях, то ще е заради тях. Те са голям пазар важен за Европа, а по-малката и не толкова важна България може да я претупат набързо покрай Румъния. Лошото обаче остава за самите българи -ние страдаме заради корупцията на политиците и организираната престъпност. А да не говорим че ще ни вземат на подбив и цяла Европа.

  7. Bezrabotna s hotel na moreto
    #13

    Tova pravitelstvo chte otdeli Balgaria ot EU,bravo!Neka gi provokira ochte malko!Tova e obchto jelanie.Iskame da sme nezavisima darjava kato Rusia,Ukraina i dr,a ne da zavisim ot EU.Narodat iska da si varti biznesa kakto dosega 15 godini svobodno,evropeiskite danazi chte ni razsipiat.

  8. козлодоев
    #12

    Петканов заяви, че още преди първото четене на конституционните промени в парламента е заявил, че “не иска тези правомощия”... “Ако обаче парламентът и депутатите смятат да направят тези промени – аз нямам нищо против”...Абсолютен нещастник. Правосъдното министерство да не му е бащиния, че да векува там. Пука ми на мен на канчето дали един министър-анонимник "иска" тези промени и дали бил имал нещо против. Жална ни майка с такива "лидери".

  9. Sturshel
    #11

    s vlizaneto v EU. Vuprosut e, zasto v Bulgaria ima tolkova mnogo politicheski negramotni hora, koito na minalite parlamentarni izbori ili ne glasuvaha ili glasuvaha za koito ne triabva. Nikoi ne ni e vinoven, prostichuk si ni e narodut!

  10. 1944
    #10

    Нищожество, публикувай си името и досието, пък тогава приказвай. Около 1944 е имало комунистически "герои партизани" -- терористи хранени и пращани от СССР, парашутисти, подводничари и особено самозванци и криминални намерили кураж покрай нападението на съветските танкове и пехота срещу България. От тях си?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.