Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румъния орязва помощите за зелена енергия

12 коментара

Румънското правителство ще ореже помощите за възобновяеми енергийни източници, за да се опита да облечки сметките - решение, което застрашава една индустрия в пълен разцвет, привлякла милиарди евро инвестиции, според експерти, цитирани от АФП.

Съгласно спешен указ, приет във вторник, лявоцентристкото правителство временно ще преустанови до 2017 г., дори до 2018 г., предоставянето на до 50 процента от "зелените сертификати", издавани досега на производители на вятърна или соларна енергия, както и на микроводноелектрически централи с цел стимулиране на зелената енергия.

Текстът, който е предвидено да влезе в сила от 1 юли, рискува да породи загуба на печелаби от няколкостотин милиона евро за производителите, според анализаторите.

"Трябваше да се намери балансирано решение, което да позволи на тези, които инвестират във възобновяеми енергии, да имат печалби, без обаче да се наказват нито другите сектори, нито домакинствата", обясни премиерът Виктор Понта.

Според делегирания министър за енергетиката Константин Ница "сегашната схема за подкрепа на производителите на енергия от възобновяеми източници е най-щедрата в целия ЕС и това имаше негативно отражение, както върху домакинствата, така и върху индустриалните потребители".

Промишлените потребители "вече не са съгласни да допринасят за благоденствието на производителите на енергия от възобновяеми източници" и много от тях, включително производителят на стомана АрселорМитал и производителят на алуминий Алро, притежаван от руската компания Виметко, "заплашиха да напуснат Румъния".

Но според председателя на Румънската асоциация за вятърна енергия Йонел Давид приемането на този текст "бележи края на една хубава мечта и на една индустрия във възход", която е привлякла от 2010 г. насам инвестиции от 3 милиарда евро.

Инсталираните досега мощности за производство на енергия от възобновяеми източници са за 2 100 мегавата, от които половината са пуснати в действие през 2012 г.

Дебатите около новия указ попариха ентусиазма на инвеститорите, някои от които ще се откажат от проектите си в Румъния, казва Йонел Давид.

Правителството подчертава, че новата мярка няма да се отрази на целта през 2020 г. 24 процента от енергийното потребление да бъде от възобновяеми източници.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    №4 пита: Какво е зеленото на слънчевите панели, нацвъкани навсякъде,какво е зеленото на перките. - "Зеленото" е че ползват енергия , която се създава в момента , а не е натрупана като "фосили" в земята. Другото по-ценно е ,че ние имаме също толкова зелена енергия, колкото всички други страни и не се налага да внасяме и да следим котировките на борсите. Слънцето свети за всички.Естествено има и проблеми, някой е взел апетитен договор за 20 год и ние го плащаме с цената. Но себестойността пада и скоро няма да са най-скъпите енергоносители.

  2. Анонимен
    #11

    Сметка за Беляне (ей сега всеки да си реши за или против)

    2,000 МВ инсталирана мощност
    20,200,000,000 лв инвестиция

    30% Средства на собственика (държава или частник)
    70% %Кредит

    6,060,000,000 Средства на собственика (лв)
    14,140,000,000 Кредит Средства на банка (лв)

    15% Възвращаемост на собственика
    7% Лихва по кредита
    9.40000% Претеглена лихва

    168,380,710 Месечно плащане към банки и собственик (лв)
    2,020,568,518 Годишно плащане към банки и собственик (лв)

    365 Дни/година
    24 Часове в денонощието
    8760 Часове

  3. Анонимен
    #10

    Дълбоко нечестен подход от страна на ЕС. ЕС урежда някакви тарикати да вземат огромни кредити, за да построят никому ненужни неща. После задължава бедните хора да изплащат кредитите.

  4. Анонимен
    #9

    Я, че тя вятърната енергия се оказа вятър работа бе!

  5. Анонимен
    #8

    Turkish ot Istanbul: Много правилен ход!Румънците не мислят.Те направо действат!Казано-свършено. Зелената енергия е в главите на зелените Брюкселски зелки,които я измислиха!

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  7. Анонимен
    #6

    Умно правителство!

  8. Анонимен
    #5

    Зелена е защото много обичат доларите :)

  9. Анонимен
    #4

    Понятието "зелена енергия" е един абсурд. Какво е зеленото на перките, набучени по билото на Стара планина? Какво е зеленото на слънчевите панели, нацвъкани навсякъде, включително и по планински поляни? А писанията срещу АЕЦ"Белене" се плащат от фотоволтаичната мафия.

  10. Анонимен
    #3

    Да го духат всички производители на "зелена " енергия!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.