Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румъния предложи свой вариант за каспийския нефт

14 коментара
Румъния предложи свой вариант за каспийския нефт

Румънската компания “Ойл Терминал Констанца” (Oil Terminal Constanta) е предложила на Азербайджан да построи нефтен терминал с вместимост  100 хил.кубически метра на черноморското пристанище Констанца, съобщи в сряда руският вестник “Независимая газета”. Директорът на “Ойл Терминал” Мирча Таисса уточнява, че от “Гостнефткомпании Азербайджана (ГНКАР) са проявили интерес към предложението и двете компании планират да подпишат споразумение за строителството.

От ГНКАР са казали, че в момента проучват икономическата ефективност на проекта.

Азербайджан вече е готов със свой план за доставка на добивания в страната петрол до европейските пазари. Планираното увеличаване на собствените добиви до 65 млн. тона годишно към 2010 г. превръщат страната в сериозен самостоятелен участник на пазара на износителите на енергийни ресурси в региона, коментира руското издание.

По думите на президента на  ГНКАР Ровнаг Абдуллаев, именно Румъния ще е свързващото звено в този проект за самостоятелно стъпване на Азербайджан на европейския енергиен пазар. “Независимая газета” отбелязва, че компанията вече е открила представителство в Румъния.

Главният разпределителен център на азерския петрол ще е Грузия, където наскоро ГНКАР е закупила терминал в Кулеви, близо до пристанище Поти. Азербайджанската компания се е сблъскала с проблеми при сделката, но ги решила и освен това успяла да получи допълнителна площ за рафинерия с мощност до 10 млн.тона в година, коментира “Независимая газета”. Работата по терминала към момента практически е завършена и в най-скоро време се очаква ГНКАР за започне да транспортира нефта, който влиза в Кулеви.

На първо време ще се транспортират до 10 млн.тона, които се очаква да нараснат до 35 млн.тона. Според източници от ГНКАР, именно този нефт от Кулеви ще се разтоварва с танкери в румънското пристанище Констанца.

Проектът е важен за Румъния, защото ще подсигури допълнително реализирането на проекта за изграждане на паневропейски нефтопровод от Констанца до италианското пристанище Триест.

Декларацията в подкрепа на тръбата Констанца-Триест беше подписана на 3 април т.г. в Загреб от енергийните министри на Сърбия, Румъния, Хърватия, Словения и Италия в присъствието на еврокомисаря по енергетиката Андрис Пиебалгс. Строителството на новия магистрален нефтопровод с дължина около 1319 км ще струва приблизително 2.6 млрд. щ.д.

“Независимая газета” се позовава на азербайджанските експерти, според които от изграждането на Констанца- Триест са силно заинтересовани всички европейските страни, защото се опитват на намалят зависимостта от Русия.

Според руското издание Констанца–Триест се явява конкурентен доминирания от Русия проект за петролопоровод Бургас-Александруполис, в който участват България и Гърция.

Според български експерти, които работят по проектите за строителството на петролопроводи през България, трасето на Констанца – Триест практически не е конкурентно на нито една от планираните петролни тръби през българска територия.

По отношение на тръбата от Бургас до албанското пристанище Вльора, от проектната компания АМБО винаги са заявявали, че става въпрос за 100 процента транзит на суров петрол, който се цели в по-далечните дестинации като САЩ. С Бургас-Александруполис положението е малко по-неясно, защото България и Гърция все по-често настояват определен част от транизитирания петрол да остава в двете страни. От своя страна руските компании, които държат мажоритарния 51 процентов дял, заявиха, че също се насочват основно към транзит на суровината към по – далечни пазари като САЩ.

Експерти смятат, че Констанца - Триест е насочена основно към захранване на вътрешноевропейските рафинерии, разположени по трасето на тръбата с нефт. В момента тези рафинерии се захранват с руски нефт от  петролопровода Дружба, чиято система обхваща централноевропейските страни. Затова и Констанца-Триест се явява  конкуренция именно на действащата руска система от нефтени тръби. Затова се очаква сериозна съпротива на Москва срещу този проект.

Експерти обаче коментираха, че неговата реализация зависи не само от осигуряването на нефтените доставки, а и от средствата, които собствениците на рафинериите са готови да вложат, за да ги пригодят за преработка на каспийския петрол. Сега тяхната техника е съобразена със спецификата на руския петрол, който е по-евтин, но и по-некачествен от добивания в Каспийския регион.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. нищоправци
    #15

    Докато домораслите стратези се натутат кой да вземе комисионните - Русия построи газопровод до Турция, сега ще ни заобиколи и този през Румъния и така докато останат само опърлените баири и костовите и филип-димитровите страрези и нищоправци!

  2. ЗЕЛЕНОТО ЧОВЕЧЕ
    #14

    Нямате чипа на българите- славяни.

  3. mimi
    #12

    Браво на Ромънците.Май ние пак ще духаме супата, като не знаем да си пазим интересите.

  4. Robinson
    #11

    С думи прости: Румъния напредва, България назадва с руски интереси, защитавани от президент и премиер. Позор.

  5. David
    #10

    Da uchastvame vav vsichki energiyni proekti,koito sa sasredotocheni v nashiabalkanski region,tryabva da e vajen ik.prioritet za BG industriya!Hubavo e dasme parvi v tezi mejdunarodni proekti,zastoto,koyto e parvi toy e posleden,poradi fin-ivesticionniya razmer...Na balkanite BG tryabva da e tak.nar. energien tigar,prez nas da minavat vsichki hora i stoki i oilove !

  6. нихтарбайтер
    #9

    Докато домораслите стратези се натутат кой да вземе комисионните - Русия построи газопровод до Турция, сега ще ни заобиколи и този през Румъния и така докато останат само опърлените баири и гоцевите и сер-гейчовите страрези и нищоправци!

  7. ХАРИ
    #8

    ЕВАЛА НА РУМЪНЦИТЕ, ЧЕ СЕ ИЗМЪКВАТ ОТ ЕНЕРГИИНИТЕ КЛЕЩИТЕ НА РУСИЯ. КОГА НАШИТЕ ДУПЕДАВЦИ ЩЕ СЕ НАУЧАТ КАК СЕ ПРАВИ НЕЗАВИСИМА ПОЛИТИКА. НАШИЯТ ДЕВИЗ Е ,,НЕЗАВИСИМОСТ ЧРЕЗ ЗАВИСИМОСТ" . БРАВО НА РРРРРРРР.ОФЧ.

  8. Ботев Пловдив!
    #7

    Да стоим далеч от Русия!! Да го духа Путкин!

  9. humoreski
    #6

    По отношение на тръбата от Бургас до албанското пристанище Вльора, от проектната компания АМБО винаги са заявявали, че става въпрос за 100 процента транзит на суров петрол, който се цели в по-далечните дестинации като САЩ.Golyam balon, golemi gluposti :-))

  10. ММ
    #5

    ТРАСЕТО НЕ БИЛО КОНКУРЕНТНО НА ДРУГИТЕ НЕФТОПРОВОДИ; АБРЕ ТЪПАЦИ СМОТАНИ НАЛИ ВСИЧКИ НЕФТОПРОВОДИ ЩЕ СЕ БИЯТ ЗА ЕДИН И СЪЩИ НЕФТ. ТОЗИ КОЙТО СЕ ДОБИВА В КАСПИЙСКИЯ БАСЕЙН И СЕ ТРАНСПОРТИРА ОТ ЧЕРНОМОРСКИЯ РЕГИОН НА ЗАПАД.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.