Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румъния приключи преговорите с ЕС, приемайки сурови условия

0 коментара

Румъния приключи преговорите за присъединяване към Европейския съюз, но при по-сурови условия, отколкото България или която и да е друга бивша комунистическа страна от първия кръг присъединили се, предаде ББС.

Очаква се с политическото си решение идната седмица лидерите на ЕС да открият пътя за членство на България и Румъния от 1 януари 2007 г.

Европейските дипломати изпитваха сериозни съмнения към Румъния - страна с 22-милионно население, тежко комунистическо наследство и широко разпространена корупция.

За да разсее опасенията, Румъния прие по-строги условия на наблюдение по единайсет важни направления - от държавните субсидии в стоманодобива до борбата с корупцията, правосъдието и затягането на граничния контрол.

Ако мнозинството правителства в ЕС не са доволни от напредъка, те могат да отложат присъединяването ѝ до 2008. За България такова отлагане е практически невъзможно, защото то би изисквало единодушие на всички членки на ЕС.

В сряда късно вечерта, след близо едночасова среща с новия еврокомисар по въпросите на разширяването Оли Рен, румънският външен министър Мирча Джеоана заяви, че от техническа гледна точка страната му е приключила преговорите с ЕС.

Европейската комисия препоръча на Комитета на постоянните представители към ЕС (КОРЕПЕР) и на Европейския съвет да приемат затварянето на последните две глави за правосъдието и конкуренцията при преговорите с Румъния.

Оли Рен посочи на свой ред, че и след присъединяването си към ЕС Румъния ще трябва да полага усилия за ограничаване на корупцията и затягане на граничния контрол.

"Това е исторически ден за Румъния. Говореше се, че Румъния няма да затвори преговорите навреме. Сега заедно с нашите български съседи и приятели се готвим за официалното политическо решение, което Европейския съвет ще вземе идната седмица и което ще бъде изключително важно за Румъния и България. Моментът е на радост, но и на отговорност за нас", заяви Джеоана.

Запитан защо правителството се е съгласило да приеме по-тежки условия, отколкото България и всяка друга страна - кандидатка и дали не се притеснява от обвинения, че прави това преди втория кръг на президентските избори, Джеоана каза:
"Не. Трябва да признаем, че Европейският съюз е самообучаваща се институция. Щом закъснееш малко, летвата се вдига по-високо, отколкото в предишния кръг. За България и Румъния летвата в много отношения беше по-висока, отколкото за Полша и останалите страни от първия кръг. Вероятно са направени изводи от несполуките. Защо Румъния бе изправена пред по-значителни проблеми? Защото е по-голяма страна, по-усложнена страна, с огромна индустрия, нерационално развита по време на комунистическия режим на Чаушеску, и приватизацията, преструктурирането и движението напред са по-сложни, отколкото в много други страни. Ако погледнем на нещата съпоставимо - откъде тръгна Румъния и къде стигна - мисля, че напредъкът е просто фантастичен".

При победа на премиера Адриан Нъстасе на президентските избори в Румъния се очаква външният министър Мирча Джеоана да заеме министър - председателския пост. Запитан какви ще бъдат най-важните му приоритети, той заяви, че приемствеността в управлението е ясна и ще спести губенето на ценно време.

"Като премиер аз ще поема под лично наблюдение реформата в държавната администрация и борбата срещу корупцията - това са двете неща, от които Румъния се нуждае най-много днес", заяви Джеоана.

Видимо въодушевеният румънски външен министър все пак призна, че за всеки нов член ЕС повдига летвата все по-високо, отбелязва ББС.

Резервирано отношение на Европарламента

Румънската преса посочва, че ако посланието на Еврокомисията по отношение на Румъния изглежда остава непроменено и е по-скоро насърчително, европейските парламентаристи демонстрираха доста голяма резервираност. Най-вече това се отнася до християндемократите от Европейската народна партия (ЕНП) - групата, която има мнозинство в Еврпарламента. Имаме положителна позиция спрямо присъединяването на Румъния към ЕС, но моята парламентарна група не може да предостави никаква гаранция, заяви председателят на групата на ЕНП в Европарламента Ханс- Герд Пьотеринг след среща с Джеоана.

Пьотеринг постави и въпроса за парламентарните и президентски избори в Румъния и изтъкна, че парламентарната му група има съмнения относно правилното протичане на вота.

Мисля, че е от интерес на Румъния и на Европейския съюз тези въпроси да бъдат разрешени. Бихме искали да видим Румъния в ЕС възможно най-бързо, но това ще стане само ако вие постигнете напредък, подчерта Пьотеринг.

Румънското правителство направи отстъпка по въпроса за предпазната клауза, пише още в. Адевърул. За да убеди страните-членки от ЕС да приемат приключването на преговорите с Румъния, въпреки че все още са налице проблеми по главите Правосъдие и Конкуренция, румънската делегация прие по-строги условия за предпазната клауза, която предвижда възможността членството на Букурещ да се отложи с една година, в случай че страната не прилага достатъчно убедително ангажиментите, поети в хода на преговорите.

Първоначално, когато се обсъждаше възможността за въвеждане на предпазна клауза за България и Румъния, бе прието решението за евентуално отлагане на членството да бъде взето единодушно от страните-членки. Румънската делегация обаче прие решението да се вземе с квалифицирано мнозинство - тоест с гласовете на две трети от страните-членки. Българските преговарящи трудно приеха предпазната клауза и то, само при условие, че решението за евентуално отлагане на членството бъде прието единодушно, отбелязва Адевърул.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.