Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румъния рапортува пред ЕС с обвинен за корупция бивш премиер

23 коментара
Румъния рапортува пред ЕС с обвинен за корупция бивш премиер
Срещу бившия румънски премиер и настоящ председател на парламента Адриан Нъстасе бяха повдигнати обвинения в корупция.

Националният департамент за борба срещу корупцията потвърди, че срещу него е възбудено наказателно производство във връзка с имотна сделка.

55-годишният Нъстасе, който беше министър-председател от 2000 до 2004 година, отрича да е извършвал закононарушение и твърди, че обвиненията срещу него са политически.

Европейският съюз иска от Румъния доказателства за реален напредък в борбата с корупцията, тъй като те ще бъдат от решаващо значение за присъединяването на страна в срок от 1 януари 2007 година, отбелязва ББС.

Заедно с Нътасе, обвиняеми заради корупция са още петима души, чиито имена във вторник не бяха съобщени. Конкретното обвинение срещу Нъстасе е, че е получил под формата на подкуп имот в центъра на румънската столица на цена, занижена 25 пъти спрямо пазарната ѝ стойност.

Нъстасе коментира, че е жертва на политическата полиция, създадена от президента Траян Бъсеску.

“Преследвайки политическите си опоненти, управляващите се надяват да покажат на Брюксел, че изпълняват ангажиментите за борба с корупцията”, каза той.

През 1998 г. той е закупил терен от 700 кв.метра на една от централните улици в Букурещ за 11 000 долара, докато реалната цена на имота по това време е била близо 400 000 долара.

Това бе цената, договорена с продавача, изтъкна Нъстасе и посочи, че сделката е била напълно законна и той може да предостави документи за това.

Нъстасе прогнозира, че следващите обвиняеми ще бъдат Калин Попеску-Таричану  и бившия президент на Румъния Йон Илиеску.

Миналия месец Нъстасе подаде оставка от най-високия пост на Социалдемократическата партия, след като корупционният скандал се разрасна. Той остана председател на парламента, но съгласно последните промени в румънската конституция, няма имунитет и може да бъде изправен на съд.

В Букурещ се носи дъх на пържена риба, писа в последния си брой списание Иконъмист по повод старанието на румънското правителство да покаже напредък в борбата с корупцията по високите етажи на властта, в резултат на което са започнали дела срещу едни риби – бившия вицепремиер Джордже Копос, бившия премиер Адриан Настасе, бившия министър на икономиката. Макар всички те да твърдят, че са невинни, притискането на преди недосегаемата класа се възприема много добре.

Списанието отбелязва, че при драстични наказателно – правни промени, са сменени повечето от съдиите и прокурорите в Румъния. Миналата година 1 200 магистрати – което е близо една трета от общия брой - напуснаха. Новият закон направи работата им непривлекателна, защото изисква от хората на висока позиция в администрацията и техните семейства да публикуват парите и имуществото си в Интернет. Вилите, колите и другите облаги вече не са повод за перчене, а за притеснение, пише сп. Иконъмист. В статията се определят като смехотворни оправданията на Нъстасе, че натрупал богатството си от възрастна леля на съпругата му, която проявила неизвестни дотогава таланти на пазара на имоти.

Други промени, прокарани от впечатляващия безпартиен министър на правосъдието Моника Макойве, са разпределението на делата на случаен принцип, поради което обвиняеми с връзки в правораздаването вече няма да могат да разчитат на приятелски настроен съдия или прокурор.

Рано е да се каже дали новата система ще е чиста и ефективна, като някои се опасяват, че новоназначените магистрати са както бавни, така и некомпетентни.

Две фигури символизират новите настроения в Румъния, пише Иконъмист. Това са правосъдинят министър Моника Макойве, която преди оглавяваше Румънския Хелзинкски комитет, и президентът Траян Бъсеску – бивш морски капитан и след това кмет на Букурещ.

Европейската комисия ще публикува доклада си за Румъния и България пред май, когато ще бъде решено дали ще бъдат приети в ЕС през 2007-ма. Румъния е най-бедната и зле управлявана от останалите страни, но също така е твърде голяма, за да бъде игнорирана. Според някои мнения членството ще бъде отложено с една година или дори за неопределено време. Румънците обаче са амбицирани да покажат, че нещата се променят бързо.

Сп. Иконъмист припомня, че последните нови 10 страни – членки бяха приети повече заради своите усилия, а не заради своите постижения, макар днес някои да съжаляват за това. Накратко – има много неща, заради които ЕС да е недоволен от Румъния, но оставянето ѝ извън Съюза няма да ускори напредъка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dr. Mancho
    #24

    Kakto se vizhda, Rumania e dosta po-napred s reformite v konstitucia i sadebna sistema. Mezhdu drugoto otkade izvira nasheto ogromno samochuvstvie spriamo rumancite??

  2. И.Иванов, Швеция
    #23

    "Срещу бившия румънски премиер и настоящ председател на парламента Адриан Нъстасе бяха повдигнати обвинения в корупция. Националният департамент за борба срещу корупцията потвърди, че срещу него е възбудено наказателно производство във връзка с имотна сделка."А дали българските граждани ще доживеят "рапорт" от прокуратурата си, че е възбудила наказателно производство срещу бивши премиеро-цар и придворен областен управител за корупция във връзка с имотни сделки ?С държавни имоти на баснословна стойност,

  3. Обективен
    #22

    Евала на румънците !И по този параграф ни слагат в малкия си джоб !

  4. СЛАДОЛЕДА
    #21

    Достояние на четящи в интернет/те са дрстични в всичко/,та Тя излъчи и нещо по-драстично,което видяхме в блиското минало-*премахнаха* УПРАВЛЯВАЩИЯ ГИ пред очите Ни /телевизията излъчи това/,но днес Румъния пак е с едни *гърди* напред/знае или не,не стои а прави за да Я има утре/,а и *ХЪШОВЕТЕ*бяха опсани в литературата....Румъния им даде подслон,а защо не?!Тя започна процеса срещу изедническата политика на властимащите/бивши/,но надяваме се и у нас скоро да дойдат /*ХЪШОВЕТЕ*/по-слънчеви дни.След ноща идва деня,а Май е винаги слънчев !!!..

  5. Media
    #20

    или пък се прави че не знае

  6. Читател
    #19

    Имаща лице за пред народа си,Той бе раселен точно от неблагоразумието на бивши-властимащи.ВРЕМЕ РАЗДЕЛНО,О миг неповторим..../УМНАТА/

  7. Trichko
    #18

    Razlikata e ochevidna, rezultatite sashto. Dokato Petkanov e edna koniunkturna figura, bez avtoritet, bez nikakvi rezultati ot dosegashnoto si prebivavane vav vlastta, v Rumania neshtata stoiat drugoiache. Skoro Rumanzite shte iskat razdelno da ni ozeniavat. Do goliama stepen vinata shte e u Patkanov i negovite priateli.Vpechatliavashto e, che v Rumania magistratite deklarirat imushtestvoto si, i che 1/3 veche sa izvan sistemata. Zashto v BG dori ne se govori za takova neshto, a samo koleblivo se obsajda chastichnoto otpadane na imunitetite?

  8. Хладилника
    #17

    По - добре го напиши на китайски - ептен ще се разбере.......Стига с този сръбски!!!!

  9. Sin
    #16

    "Новият закон направи работата им непривлекателна, защото изисква от хората на висока позиция в администрацията и техните семейства да публикуват парите и имуществото си в Интернет. Вилите, колите и другите облаги вече не са повод за перчене, а за притеснение, пише сп. Иконъмист".

  10. защо не...
    #14

    ..ами защото всичките са навързани - като синджир, или като гердан. Кой ще пусне кокала така лесно!? ЕС ще има сериозни проблеми с нас !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.