Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румъния с нова офанзива – заплашва да блокира Лисабонския протокол

0 коментара
Румъния с нова офанзива – заплашва да блокира Лисабонския протокол
Румъния предприе нова атака срещу забавянето на членството ѝ в "Шенген", като този път заплаши, че може да не ратифицира Лисабонския протокол и така да блокира назначаването на 18 евродепутати.

Председателят на комисията по външна политика в Долната камара на румънския парламент Атила Короди съобщи пред румънската агенция NewsIn, че е било взето решение ратифицирането на Лисабонския протокол да се отложи за февруари.

Това е станало малко след като Германия и Франция се обявиха срещу влизането на Румъния и България в "Шенген" заради проблеми с корупцията и организираната престъпност.

Според Лисабонския протокол 12 страни, сред които е и България, ще назначат още 18 европейски депутати. Франция ще има двама депутати повече, а Германия ще запази всичките си 99 евродепутати до 2014 година, когато те ще станат 96. Холандия, която също се обяви срещу присъединяването на двете страни, ще има един депутат в повече, а Испания – четири.

"Разговорите бяха много тежки. Ние заявихме, че ще отложим вземането на решение до другия месец, за да видим какво ще се случи. Но принципът е: Защо трябва да се съгласяваме с всичко, а големите сили като Германия винаги да получават незабавна дерогация“, заяви Короди, цитиран от EUоbserver.

Колегата му от Сената Титус Корлатеан, бивш член на ЕП от Партията на европейските социалисти, също заяви, че става "въпрос за принцип“ - защо по-малките държави членки "са длъжни да спазват всички правила, а големите получават дерогации, които се приемат".

В началото на седмицата Букурещ заплаши да създаде проблеми пред членството на Хърватия в "Шенген" и да се откаже едностранно от мониторинга на ЕК в областта на правосъдието и вътрешния ред. Европейската комисия обаче отхвърли заплахите на Букурещ и коментира, че трите въпроса са отделни и не трябва да се смесват.

В сряда румънският президент Траян Бъсеску коментира от своя страна, че Букурещ не може да се откаже от евромониторинга или да попречи на членството на Хърватия в ЕС и не съветва румънските депутати да отхвърлят ратификацията на Лисабонския протокол. Той коментира още, че големите проблеми са в съдебната система.

"Като държавен глава поемам политическата отговорност за отлагането на приемането на Румъния в Шенгенската зона. Някой трябва да поеме отговорността”, заяви Бъсеску, цитиран от Медиафакс.

Той каза още, че правителството трябва да се бори докрай за това страната да влезе в "Шенген" през април-май 2011 година.

Поведението на Румъния рязко контрастира на българското. София прие без протести исканията на Германия и Франция, като премиерът Бойко Борисов заяви, че "те са напълно основателни".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.