Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румънският патриарх и папата с обща молитва в Букурещ

21 коментара
Папата и румънският патриарх се помолиха заедно, сн. ЕПА/БГНЕС

В обща молитвена церемония, съпровождан от песнопенията на православен и католически хор, участваха папа Франциск и румънският православен патриарх Даниил в новата православна катедрала в Букурещ в събота. Молитвата "Отче наш" бе произнесена първо на латински, после на румънски, предаде официалният сайта на Ватикана.

Главата на Римокатолическта църква е в Румъния на тридневно посещение, започнало в петък. Той бе приет от домакините си в новата катедрала в Букурещ "Спасение на народа“, чието изграждане е финансирано със значително дарение от около 200 000 долара от папа Йона Павел ІІ Войтила през 1999 г. и открита миналата година от Вселенския патриарх Вартоломей. Строежът ще бъде завършен през 2024 г, но папа Франциск бе първият, който заедно с патриарх Даниил произнесе молитвата "Отче наш" в сградата.

За сравнение Българската православна църква отказа по време на посещението на папата у нас в началото на май общо богослужение. Българските владици дори не се включиха в събитието за мир в последния ден на визитата на Франциск в София, към което се присъединиха останалите вероизповедания у нас.

Патриарх Даниил нарече новата катедрала "символ на възкресението на разрушените църкви, но и символ на религиозната свобода на румънския народ, след почти 50 години комунистически режим".

Много хора се радват на технологичното развитие и икономическото благоденствие, но още по-голям брой хора се оказаха безвъзвратно изключени, тъй като глобализацията съдейства за изкореняването на ценностите на народите, отслабвайки тяхната етика и съществуване, което през последните години е замърсено от чувството на страх. То на свой ред е усилено и води до затвореност и ненавист“, каза папа Франциск.

Той призова хората да си помагат един на друг и да не се подават на съблазънта на културата на ненавист и индивидуализъм.

Румънският патриарх Даниил по време на съвместното посещение на Националната катедрала благодари на Ватикана за финансовата помощ в размер на 200 хиляди долара. Тази сума е използвана за покупката на камбана. „Ние сме признателни за тази символична помощ и благодарим за подкрепата, която вие постоянно предоставяте на румънските православни вярващи в Италия и останалите страни, където Римокатолическата църква е предоставила на румънската православна общност 426 култови здания“, каза патриархът.

По тази причина на папа Франциск бе дадена възможност да произнесе молитвата „Отче наш“ на латински език и да изпълни няколко католически пасхални песнопения в Националната катедрала. "Този жест е знак на признателност за литургичното пространство, предоставено от католиците на православните румънци в Западна Европа“, подчерта патриарх Даниил.

По време на тридневната си обиколка в бившата комунистическа държава папата ще се опита да намери лек за хилядолетната схизма между Католическата и Православната църква, коментира агенция Ройтерс. В същото време той припомни за общите ценности на Стария континент и подкрепи румънските емигранти и циганското малцинство, допълва изданието.

"За да се придвижим напред заедно, като начин за оформяне на бъдещето, се изисква благородно желание да се пожертва нещо от личната визия или да се направи най-доброто в името на по-голям проект", каза Франциск в първата папска визита в Румъния от посещението на Йоан Павел II преди 20 г. Обръщайки се към лидерите на страната, той добави, че сътрудничеството прави възможно безопасно да се напредне към споделени цели.

Папата призова също румънските лидери да загърбят личните интереси и да работят заедно за общото благо. Той призова за толерантност към бежанците една от най-враждебните към мигранти нации в света, допълва Ройтерс

В реч Франциск похвали постиженията на Румъния през последните 30 г., но отбеляза, че остават проблемите със социалната стабилност и управлението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #21
    Отговор на коментар #18

    Доколкото няма линк към Ройтерс - никой не може да каже как е цитирана агенцията. Но изречението е НЕГРАМОТНО от богословска гледна точка.

  2. edin.drug
    #20
    Отговор на коментар #19

    Има дръжки! Никаква "формула" в Господнята молитва няма (затова е молитва, а не магия) - тя е част от новозаветния текст Мат. 6:9, Лук. 11:2. Има различни преводи като френският напоследък беше осъвременен в подбора на думите, но смисълът е един и същ за всички. Папата беше предложил да се доуточни преводът на всички езици, за да няма двусмислици и щяха да го изядат с парцалите. А нищо забележително нямя, че "двата" са произнесли молитвата. Забележителното е че нашичките не пожелаха ПОРЕДНО да се молят. Но какво ли се хабя да ти обяснявам...

  3. boriana
    #19
    Отговор на коментар #10

    Не се косете. Просто комунистическо невежество. Но това, че двата са произнесли Отче наш е по забележително, защото формулата на тази Господна молитва при католици и православни има различия.

  4. boriana
    #18
    Отговор на коментар #15

    Ето там е работата. Не четем, но имаме мнение. С претенции. Абе оланколу- това за схизмата го казва Ройтерс.

  5. асен
    #17

    пак, милият, призозава да любим агарянците, че са малко в европа. трябва мнозинство да станат, св. петър в рим джамия с 6 минарета.

  6. Асенов
    #16

    Ама не са му дали кисело млеко.

  7. edin.drug
    #15
    Отговор на коментар #11

    Правилно, Теоктист беше. # vladi Действително в статията не се говори за литургия (изглежда съм го прочел в друга медия), но се говори за това, че "по време на тридневната си визита папата ще се опита да намери лек за схизмата", което никак не ми се вярва да го е казал. Звучи абсурдно. Никой знаещ за какво става дума не се заблуждава относно "хилядолетната схизма" - не за три дена и дори не за три хиляди може да бъде решен въпросът. Това наистина не е полуграмотно, а съвсем неграмотно.

  8. ирис
    #14

    Видя се кой,кой е.Какво ще правим сега със схизмата,ще вземат да го анатемосат румънският патриарх

  9. dimitardi100
    #13

    Когато съдържанието е добро, формата не трябва да го спира !

  10. severin
    #12

    Православната катедрала бе препълнена с хора- сред които президентът, премиерът, председателят на Сената,членове на академията на науките. За госта беше поставен огромен червен килим. След това папата отслужи литургия в католическата катедрала, където отново присъстваха президентът и премиерът. Нямаше кисели млека, нямаше простотии.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.