Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румънският президент: Никога няма да приемем теорията на колективните права

11 коментара
Траян Бъсеску

Румънският президент Траян Бъсеску заяви в Братислава, че Румъния няма да приеме "никога теорията на колективните права" за малцинствата или това някой извън страната да идва "и да ни казва как да се организираме административно", предаде агенция Медиафакс, цитирана от БТА в четвъртък.

Бъсеску е на официално двудневно посещение в Словакия, която подобно на Румъния има значително етническо унгарско малцинство.

В началото на месеца тонът между Румъния и Унгария се изостри, след като лидерът на унгарските националисти Габор Вона заяви в Румъния, че партия Йоббик, която ръководи, "ще защитава правата и интересите на унгарците в Трансилвания, дори ако това означава конфликт с Румъния". В отговор на това румънският президент Траян Бъсеску каза, че "Унгария се е превърнала в огнище на нестабилност" по отношение на проблемите на етническите малцинства и че Румъния ще поеме ролята на лидер за "поставянето на място на Будапеща".

Румънският министър на външните работи Титус Корлъцян пък коментира, че унгарският закон за национално сплотяване включва унгарска стратегия за "повторно завладяване на Карпатския басейн". След тези изявления унгарската дипломация повика румънския посланик в Будапеща, за да изрази несъгласието си пред него.

"Казвам и тук това, което казвам в Букурещ, а именно, че ние никога няма да приемем теорията на колективните права и няма да приемем да идва някой извън Румъния да ни казва как да се организираме административно", заяви румънският президент на съвместна пресконференция със словашкия си колега Иван Гашпарович.

Бъсеску обяви, че е разговарял с Гашпарович и за позициите на двете страни за Косово. Румъния и Словакия са сред петте държави от ЕС, които не признават косовската независимост, заедно с Кипър, Испания и Гърция.

Запитан дали е дискутирал ситуацията с унгарските малцинства в двете страни, президентът на Словакия Иван Гашпарович отговори: "Констатирах, че фактически сме заемали и заемаме отношение към това малцинство както спрямо всички други граждани на нашите страни".

"Когато се правят опити за преминаване на някои граници, държавите реагират възпитано, с добри думи, но реагират", заяви румънският президент Бъсеску. Той допълни, че Румъния и Словакия са адаптирали законодателството си и са гарантирали европейски стандарти за малцинствата.

Бъсеску отбеляза, че словашкото малцинство в Румъния е добре интегрирано и е съставено от "усърдни хора".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Какво да подкрепяме унгарците като те открито не ни подкрепят за Македония..., което е жалко

  2. Анонимен
    #10

    8, Северна Добруджа никога не сме си я "получавали". Получихме си отнетата през 1913 и пак, през 1919, Южна Добруджа. И то не толкова благодарение на пакта Рибентроп-Молотов, а най-вече благодарение на дипломатическите усилия на Германия. А иначе, що се отнася до ситуации като тази между Унгария и Румъния в момента, проблемите могат да бъдат решени до голяма степен чрез културна автономия и местно самоуправление в един силен, богат, федеративен Европейски съюз, в който несправедливите национални граници от миналото не играят голямо значение. За съжаление, далече сме от това...

  3. Анонимен
    #9

    България няма полза от взимането на страна в такива локални конфликтни ситуации. Имаме си наши проблеми за решаване, тъй че да им оставим техните да си ги решават. Когато приеха страните от централна Европа в Шенгенското пространство, просто преместиха филтъра за емигранти(разбирай бедни натрапници) на Изток - в България и Гърция. Преди 15 години такъв филтър беше Словакия и отчасти Чехия. Сега за пореден път сме статисти в чужди планове, но ни пеят приспивни песни

  4. Анонимен
    #8

    До 1: Личи си че си продукт на образователната система за промиване на мозъци след 1989 г. Трансилвания е дадена на кралство Румъния по Трианонския мирен договор след 1-вата световна война. А иначе Северна Добруджа си я получихме обратно благодарение на пакта Рибентроп-Молотов, сиреч с благословията на Хитлер и Сталин. Дали да не ти уйдисаме на акъла да я върнем на Бъсеску?

  5. Анонимен
    #7

    Неправилно се изразявате всички - няма такова нещо в природата като "румънци". Става дума за власи и молдовани, които от комплекс за това, че не знаят какъв точно им е произхода, са откраднали направо римската история. Изобщо доста крадливи племена има по тези геофрафски ширини - едни се мислят за македонци, други за римляни ...

  6. BLM
    #6
  7. Анонимен
    #5

    Ама те власите и молдовците са едни български малцинства де факто. Нека даси видят корените, та да видят от къде произхождат!

  8. Анонимен
    #4

    ЕU

    Прав е румънския президент.

    Държавните граници са важни, човешките права са важни, много неща са важни...

    Но ако граждани и държава не се научат да зачитат преди и след всичко конкурентните Индидидуалните Човешки Права,
    получават се соц индженерия, сгански менталитет на една тълпа срещу друга, Про из волни фюрери и други лоши неща.


    "Румънският президент: Никога няма да приемем теорията на колективните права"

    Траян Бъсеску

    Румънският президент Траян Бъсеску заяви в Братислава, че Румъния

  9. Анонимен
    #3

    Трансилвания е унгарска, а власите там са окупатори.

  10. Анонимен
    #2

    Това е, унгарците заедно с нас са страдалците след ПСВ. Те поне си пазят малцинствата в чужбина, и настояват да се спазват правата им. А ние? Македония, Босилеград, Пирот, Беломорска Тракия, Северна Добруджа? Отдавна потъпкани, оставени от държавата ни да ги мачкат както си искат. Май само на Македония можем да кажем нещо, на другите не смеем. А ето унгарците показват че може.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.