Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румънският външен министър подаде оставка заради гласуването в чужбина

1 коментар
Титус Корлъцян

Министърът на външните работи на Румъния Титус Корлъцян обяви, че подава оставка, след като хиляди румънци излязоха на протест в защита на сънародниците си зад граница, които не успяха да гласуват в първия тур от президентските избори в Румъния на 2 ноември, предаде Ройтерс в понеделник.

Румънците в чужбина се оплакаха от дълги опашки и недостиг на бюлетини, което им е попречило да упражнят правото си на глас. След скандала премиерът Виктор Понта заплаши Корлъцян с уволнение, ако не бъдат взети мерки за балотажа на 16-и ноември.

В събота обаче Корлъцян заяви, че в чужбина ще има повече тъмни стаички за гласуване, но няма да се увеличава броят на избирателните секции.

"Информирах преди малко министър-председателя на Румъния, че съм решил да върна мандата на министър на външните работи. Не мога да приема и няма да приема да наруша закона и законността, не мога да приема институцията министерство на външните работи да бъде принуждавана да нарушава закона и законността с мотиви от политически, предизборен интерес на господата Бъсеску и Йоханис", заяви министърът на пресконференция днес.

Премиерът социалдемократ Виктор Понта, който е фаворит на президентските избори, обяви, че е приел оставката на Корлъцян и назначи Теодор Мелешкану, бивш директор на Службата за външно разузнаване и бивш външен министър. Той беше сред кандидатите на първия тур на президентските избори и изрази подкрепата си за Понта на втория тур.

Понта спечели първия тур с преднина от 10 процентни пункта пред Клаус Йоханис, етническия германец, кмет на град Сибиу, подкрепян от две дясноцентристки партии.

Според Ройтерс в чужбина живеят 4 милиона румънци. Настоящият президент Траян Бъсеску спечели с преднина от 70 000 гласа през 2009 г., до голяма степен заради над три четвърти от вота в чужбина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. witkoff
    #1

    Живея в чужбина и е редно да гласувам в страната,в която си плащам данъците,осигуряването и т.н.независимо ,че съм български гражданин.Избрал съм правото си да гласувам,но в приелата ме държава. Ако има резон да се гласува в чужбина,то ще е само в случаите,ако човек е в командировка,на лечение или обучение. Така ще отпаднат изборните туристи, които изкривяват реалността в политическото пространство в съответната страна.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.