Имигрантите от Румъния и България в Германия като цяло не се определят като имигранти поради бедност, обяви Институтът за изследване на трудовия и професионалния пазар на Федералната агенция за заетостта.
Институтът публикува поредица данни през декември, съобщи ДПА.
Към средата на 2013 година в Германия са живели 368 000 българи и румънци, като нетната миграция се е равнявала на 70 000 души. С отпадането на ограниченията броят им през 2014 година ще се повиши от 100 000 до 180 000.
Безработицата сред българите и румънците в средата на миналата година е била 7,4 процента, което е малко под средната за населението (7.7 процента) и близо два пъти под средното ниво на безработицата сред чужденците (15 процента).
Към социалната програма Харц IV (Hartz IV) са насочили 10 процента от българите и румънците, което е над средното за цялото население (7.5 процента), но много под средната стойност сред чужденците (15 процента).
Социалните и икономически проблеми на българите и румънците се концентрират в няколко структурнослаби общини като Дуйсбург, Дортмунд и Берлин. В тези градове до 75 процента от българите и румънците нито работят, нито получават социални помощи, според данните на института, цитирани от БТА.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент