Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румънците са с 27% по-високи доходи от българите

В северната ни съседка средната брутна заплата през юни е 1419 лева срещу 1034 лева у нас

10 коментара
Румънците са с 27% по-високи доходи от българите

Румънците са най-често даваната страна като пример за бедност и ниски доходи в европейския печат. Дори по-често от другата най-бедна страна в обединена Европа - България. Но румънците вече получават с 27% по-високи доходи от българите, показват данни на Евростат, цитирани от бТВ.

Само за последната година доходите в северната ни съседка са се увеличили с над 14%, а долната камара на румънския парламент гласува драстично увеличение на заплатите на лекарите и учителите до 2019 година, като лекарските заплати се очаква да се удвоят и да стигнат 5000 лева за шеф на отделение.

Така румънците убедително печелят битката на честта за предпоследното място за размер на заплатите в 28-членния европейски блок. И все повече се доближават до централноевропейските страни, докато се откъсват от България.

1419 лева е средната брутна заплата в 19-милионата страна на север от Дунав към юни 2017 г. срещу 1034 за най-бедния член на ЕС.

И в България, и в Румъния най-високи са доходите в IT сектора. Румънците, които работят в сферата на информационните технологии, печелят средно по 3250 лева преди облагане, срещу 2159 лева у нас.

Голямата разлика в средните доходи в двете съседки идва от големия брой румънци, заети в индустрията. Работещите в този сектор получават средно по 2600 лева месечна заплата в Румъния срещу 1647 в България.

Заетите в банковия сектор, пенсионното осигуряване и застраховането в Румъния получават средно 2427 лева срещу 1612 лева у нас.

Стартовата заплата на румънски учител е 841 лева като правителството се ангажира да увеличи възнагражденията на младите учители до 1372 лева през 2022 година.

За начало на кариерата си учителите у нас получават 660 лева. Нашето правителство обеща да вдигне стартовата учителска заплата с 15 % още от септември и тя да стане 759 лева преди облагане с данъци.

Съществена е разликата в базовото възнаграждението на лекарите у нас и в Румъния – 1956 лева месечно в Румъния, срещу 1000 лева в България.

Статистиката показва, че няма как да разчитаме да станем по-богати с развитие на туризма, защото единствената сфера, в която заплатите между България и

Румъния не е значителна, е обслужването. Работещите в хотели, ресторанти, магазини и т.н. получават малко под 600 лева у нас срещу около 700 лева в Румъния.

Румъния не държава, на чиято икономика и стандарт на живот някой в Европа завижда. Но 19-милионната страна изглежда все по- богата, ако бъде погледната от Южната страна на Дунав.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ktn
    #10

    Едно допълнение към tim. Това е много вярно. Ще го обоснова и теоретично. За да се сравнят две средни стойности на две извадки, е необходимо: 1. Двете извадки да са репрезентативни. 2. Двете извадки да имат гаусово (нормално) разпределение. 3. С F-test да се докаже, че дисперсиите им са приблизително равни. 4. Едва сега с t-тест на Стюдънт-Фишер може да се сравни дали между двете средно-аритметични стойности има статистически достоверна разлика (p-level

  2. анита хегерланд
    #9

    В годините, когато хората мислеха нормално, парите бяха свързани, определени от труда. Ако продължаваме да говорим за заплати, а не променяме другите параметри, нищо съществено няма да се подобри: ще увеличаваме заплатите, цените ще растат и стандартът ще си е все същият.

  3. tim
    #8

    Чрез статистика - към мистика! 5 човека получават по 2 лв заплата. Средно - 2 лв. 1 получава 6 лв, 4 човека - по 1 лв. Средно - 2 лв. Така просто не се смята. Трябва да се смята колко получава средния работещ, средния пенсионер, и т.н. В горния пример 2 - средната заплата е 1 лв, защото ч получават средостатистическите хора. Проверете подобна статистика от Щатите и ще видите как смятат.

  4. ktn
    #7

    Относно №3 Ако Ви бодат лекарските заплати, нищо не Ви пречи да станете лекар. Познавам (англичани) дипломирани инженери, които следват медицина именно по тази причина. Това, което твърдите, се отнася за общопрактикуващите лекари. По болниците не е така. Но това е принципът на пазарната икономика - решаваш, че дадена професия е по-печеливша и се насочваш към нея. Препоръчвам Ви да станете компютърен специалист, напр. програмист. Ще вземате добра заплата, за която споменаваните от Вас лекари ще Ви завиждат. Е, ще трябва да се учи, да се конкурираш с други подобни мераклии, но това са дребни подробности от пейзажа (пазара).

  5. ktn
    #6

    Доколкото си спомням, по времето на "злия" Костов бяхме по-напред от тях, дори искахме ЕС да ни третира разделно от Румъния. А че са по-добре, може лесно да се установи, като човек се поразходи до там.

  6. Vidco91
    #5

    И с паритет, и без паритет, румънците са по-добре от нас и видимо се доближават до средно европейско ниво, докато ние се откъсваме на дъното от всички останали. Това е лоша новина за нашите държавни мутро-олигарси начело с Банкянската мутра и Главия прокурор на републиката--които постоянно ни набиват в главите, че съдебната реформа у нас успешно е проведена--защото началото на напредъка на Румъния издайнически съвпада с началото на въвеждане на т. нар. "румънски модел" в правосъдната система.

  7. Коментарът е изтрит в 12:50 на 20 май 2022 от автора.
    #4
  8. boriana
    #3

    Заплатата на лекарите са значително над 1000 лв. Тя се формира от не едно пера. Нека си направи сметка. В началото на реформата за всеки пациент лекар получаваше 1.20 от касата. Колко получава днес? Сигурно е договорено повече. Мин. брой пациенти, за да сключи договор с касата беше 800 души. Сега, поради намаляване на лекарите много лекари имат над 1500-2000 пациенти. Даже да се е запазила ставката от 1.20 това колко прави? Обществото ни е оставено в неведение относно договорите за заплащане на лекарите. Да сте виждали лекари протестиращи за заплати? Виж учителите са зле. Едно ниско платени, второ много пенсионери.

  9. dimotimo
    #2

    ... от оня, дето само Господ е над него...

  10. olja501013
    #1

    Заплатите в Румъния отдавна са по-големи от тези в България. Само че София не иска да забелязва техните успехи...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.