Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румен Гечев: ДПС, ГЕРБ и БНБ искаха банкова ваканция, от БСП и банковата асоциация им попречихме

Държавните институции са позволили политизация на част от банковата система

12 коментара
Румен Гечев, сн. БГНЕС

Миналата събота, след като банковата паника бе обхванала и вложителите в ПИБ, от ДПС, ГЕРБ и БНБ са искали и почти са били наложили идеята за налагане на частична банкова гаранция, която да бъде наложена на всички банки. От БСП обаче се противопоставили на тези идея, а много остро реагирали и представителите на банковата асоциация, което разколебало инициаторите на банковата ваканция. Това обяви в неделя пред БНР депутатът от Коалиция за България Румен Гечев.

Той разказа за проведените миналата събота и неделя в БНБ няколко срещи за овладяване на ситуацията с банките с участието на експерти от БСП, ДПС, ГЕРБ , Асоциацията на търговските банки. Самият Гечев присъствал на повечето от тях.

"В събота до обяд почти се беше наложила позицията, че е възможен вариант на ограничена банкова ваканция. Експертите от БСП не можахме да приемем това, защото според нас не отговаряше на икономическите интереси на страната и защото вредите щяха да бъдат много по-големи от ползите. Очертаваше се като възможен сценарий като се изтъкваше, че това би могла да бъде една решителна мярка, която да покаже силата на държавата и да предотврати възможността за разпространението на паниката и върху друго банки. Но разчетите ни в БСП показваха, че рискът е прекалено голям. Нашите анализи показваха, че към онзи момент проблемът в банковата система не беше толкова голям, колкото си го представяха някои хора.Колегите от ГЕРБ искаха частична банкова ваканция.

На срещата в неделя в БНБ ние ясно изразихме нашата позиция, което разколеба позицията на ДПС, ГЕРБ и БНБ, които искаха банкова ваканция. След нашето изказване от Асоциацията на търговските банки реагираха остро на предложението на ГЕРБ. Тази позиция на Асоциацията на търговските банки,  която съвпадна с нашата позиция, беше важен фактор и той доведе до разколебаване на другите три фактора, взимащи участие в обсъждането и вземането на  решението, което се оказа удачно”, обясни Гечев.

Така на практика Гечев потвърди написаното от седмичника "Капитал" за хода на консултациите и обсъжданите варианти. Според източници на изданието вечерта в събота вече е имало почти готов вариант на действие и дори е имало и проект за решение на БНБ, готов за подписване. Към този момент във всички държавни институции имало пълен консенсус, че временното затваряне на банките е най-удачната реакция на случилото се.

Обратът настъпил в неделя сутринта с решаващата роля на среща в по-широк формат в БНБ. Този път банкерите били по-силно представени, мобилизирани и отново започнала дискусия, в която прехвърчали сериозни искри. Зад неделното решение за банкова ваканция твърдо застанали ДПС, представлявано от Цонев. Категорична подкрепа са дали и представителите на ГЕРБ Владислав Горанов и Ивайло Московски.

От БСП, представлявана от Румен Гечев, били категорично против. Според няколко източника ключова роля за обръщане на решението е имал главният изпълнителен директор на Алианц банк България и бивш управител на БНБ от 1997 до 2003 г. Светослав Гаврийски, който разпалено, но в "разбиваща" и "убедителна" (по думите на присъстващи) реч е обяснил, че това е абсолютно ненужно и погрешно и ще доведе до пълна катастрофа. Тезата на всички представители на банки с чужди собственици е била, че няма да залагат целия сектор заради две банки.

В неделя пред БНР Румен Гечев определи ситуацията като странна – "при здрава банкова система, с показатели, които са по-добри от средноевропейските, ние допуснахме в една и след това във втора банка, което се дължи според мен, че ние обществото като цяло и държавните институции сме позволили политизация на част от банковата система”.

"Видно е, че когато определена банка се използва и за политическо инженерство, тогава резултатите са отрицателни, а в някои случаи могат да бъдат и много тежки. Първата много важна поука е, че банките са за осъществяване на банкова дейност, за улесняване на икономическото развитие и неговото стимулиране, а не за създаването или поддържането на партия или група от партии и това е най-важната поука”, каза Румен Гечев.

Той смята, че държавата разполага с достатъчно ресурс, за да се отвори КТБ на 21 юли. "Това е една сериозна банка с едни сериозни активи, така че е добро решение тя да бъде запазена”, каза Гечев и посочи, че държавата ще участва в увеличението на капитала, което на практика ще одържави тази банка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Където се появи тоя, следвва хаос и банкрут. Но българите помнят три дни. Забравиха "Виденовата зима".

  2. Анонимент
    #11

    Не го хвалете Гаврийски - бил е финансов шев във вънщшно министерство по времето на Тошо от Правец, което просто ознвачава, че е свързан с комунистическите служби. Докато е бил в БНБ е вървял изцяло по гайдата на комуниститие и е напълнил БНБ с техни протежета, като той вкарва в БНБ онази куха лейка Бобева-комунистака - сега вицепремиер в правителстово на Орешарски, а сега се изказва от позицията си на член на борда на голяма банка, иначе ще му духнат под опашката.

  3. Анонимент
    #10

    Тези от БКП-то, които дадоха милиони на Бареков от КТБ и замъкнаха милиони от там, а от България статици милиарди, сега се правят на сапсители на нацията. А заменките за милиарди и разходите за милиарди по Белене, а врътката по външния дълг на комунистчето милен велчев, а продажбата на БТК за пет лева, а изчезналите бюдженти излишъци в размер на 15 милиарда през предходнити им управление - къде са тези пари? Няма правосъдие в тази русофилска азиатска кочина! Да ги разправя Гечев-Поразяващата уста тези на руските си товарищи, а не на нас.

  4. Jordan*
    #9

    Как може да позволявате този комунист, едно от главните виновни лица за кошмарната криза при кабинета на Жан Виденов да продължава да Ви дава съвети? Що за народ е това? Или мърша?!

  5. boby1945
    #8

    Банковата криза 1996-97 си е предизвика тогавашният политически елит щото твърдо "стоеше" против идеята на МВФ за финансова дисциплина и валутен борд.... Чак след кризата им унряха капацините за въвеждане на валутен борд... Валутният борд е който крепи България, а не политическата върхушка.....

  6. silverkey
    #7
  7. dimitardi100
    #6

    Този не беше ли един от "архитектите" на жестоката банкова криза, която БСП предизвика през 1997г.?

  8. Kiril Kovatchev
    #5

    Румен Гечев има интелигентността на бетонен блок. В началото на 90те години Гечев се уреди да отиде до щатите. По това време американците даваха шанс на млади преподаватели от България да ходят в Америка да си отварят очите. Като се върна другара Гечев студентите с нетърпение го чкахме да сподели нещо ново и нечувано. Гечев говорше само заучени комунистически клишета и страшно разочарова студентите. След това като министър в правителството на Виденов просто закрепи впечатлението че е червен чугун

  9. Васил Митов
    #4

    Светослав Гаврийски винаги е бил много свестен и интелигентен човек.

  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.