Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румен Ненков: КС не може да се произнася предварително по закони, би нарушил конституцията

1 коментар
Румен Ненков: КС не може да се произнася предварително по закони, би нарушил конституцията

Сметнах, че трябва Конституционният съд да се въздържа от това да влезе в политиката и трябва да спазва основния закон. Това обясни докладчикът по делото за конституционните промени Румен Ненков.

В петък пред Bulgaria On Air той коментира още, че едно много голямо мнозинство в КС е подкрепило неговото предложение. "Конституцията не дава възможност КС предварително да се произнася по законопроекти, какъвто беше този случай", допълни той. И добави, че конституционното производство щеше да забави целия процес, ако се беше провело цялото по същество.

Ненков обясни, че депутатите нямат процедура, която да им даде право да спрат законодателния процес за изчакване на решение на КС. "Депутатите получават легитимност пряко от изборите и до обнародването на закона не може никой друг държавен орган да им издава указания и да се произнася по техните законодателни идеи. Депутатите трябва да продължат със започнатите процедури и да ги довършат", заяви конституционният съдия.

Преди ден КС отказа  да се произнесе по предварителното питане на парламента допустими ли са конституционните промени за съдебната власт, които тепърва ще гласуват народните избраници. Отказът на КС е приет с мнозинство 10 на два гласа. Изпращането на текста за тълкувание от Конституционния съд бе част от "историческия компромис" за приемането на промените, който оформи ново мнозинство, включващо в себе си ДПС.

От своя страна заместник-правосъдният министър Петко Петков каза, че становището на КС да отклони искането за предварително тълкуване на предлаганите текстове в основния закон е било очаквано.

"В крайна сметка това определение на КС, с което се отклонява питането на депутатите съдържа и нещо много важно: в неговите мотиви можем да прочетем, че то напомня за решението на КС номер 5 от 2008 г., в което се казва, че прецизиране на функции в рамките на отделни органи конституционно определени не осъществява промяна във формата на държавно управление.", посочи Петков.

"Това ми се струва, че насърчава депутатите да продължат с процеса и да бъдат спокойни, че няма да нарушат основния закон, променяйки го не чрез Велико народно събрание", обясни зам.-министърът.

По повод отказа на АБВ да подкрепи промените в конституцията, въпреки че част от депутатите на партията дори са техни вносители, той заявим че текстовете могат да минат и без формацията на Първанов, но това ще се случи при по-бавна процедура.

"Беше направен опит конституционните промени да се тълкуват като конституционно решение и това слава Богу не се получи”, коментира преподавателят по конституционно право в СУ "Св. Климент Охридски” Атанас Славов. По думите му това решение до известна степен връща репутацията на съда, "която беше нарушена”

КС "не може да се произнася по намерения, а по разпоредби, които вече са факт от Парламента’, допълни той.

Славов отбеляза, че представители на Венецианската комисия са посетили България, запознали са се проекта за промени в конституцията, подчертали са, че отговаря на европейските изисквания и че ще го подкрепят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. BLM
    #1

    Не помня кои депутати внесоха това незаконно искане? Каква ли е била целта им? Ако са знаели, че искането е незаконно, трябва да им се отнеме имунитета и бъдат съдени за саботаж. Ако не са знаели, трябва публично да се оповести тяхната некомпетентнос и избирателите им да ги отзоват. То няма да стане нито едното, нито другото, ама да си пофантазирам.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.