Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румен Радев на лов за ливански инвестиции и общи пазари

Търговията между двете държави бележи 20% ръст, но е далеч то потенциала си

2 коментара
Румен Радев разгораря в ливанския си колега Мишел Аун по време на визитата си в Бейрут, сн. Президентство

Икономическите отношения между България и Ливат не трябва да разчитат само на търговията, независимо от ръста ѝ от 20 на сто през 2018 г., а двете държави да работят да взаимни инвестиции и съвместни производства за завладяване на други пазари. Това стана ясно от думите на президента Румен Радев след среща във вторник с колегата си Мишел Аун в Бейрут. Българският държавен глава е на посещение там и води бизнес делегация от над 30 български компании. Те, заедно със зам.-икономическия министър Александър Манолев, участваха в бизнес форум с участието на ливански компании.

България може да бъде врата за Ливан по отношение на ЕС, както и Ливан да бъде нашата врата по отношение на региона на Близкия Изток, каза Радев, цитиран от прессекретариата на Президентството. И той, и Аун смятат, че двете държави имат голям неоползотворен потенциал за сътрудничество.

Радев посочва, че ливанските инвестиции в България са доказали своята ефективност. По данни, представени от Манолев, те надхвърлят 40 млн. евро от 2008 г. досега.

Според него двете страни трябва да работят за по-голяма транспортна свързаност и в най-скоро време ще покани ливанския посланик в София и представители на българските авиопревозвачи, за да се обсъдят възможностите за такава авиолиния. Има пряка авиолиния между Ливан и Гърция, Сърбия, Румъния, България губи от това, че няма пряка авиолиния, и много от туристите отиват в тези съседни страни, каза Радев. Аун също смята, че откриването на директна въздушна авиолиния като най-ефективна мярка за насърчаване на туризма, икономическия и културен обмен.

Нашите отношения имат бъдеще, когато младите ни хора и бизнес среди могат да общуват по-често и по-свободно, заявява още Румен Радев.

"България може да бъде много полезна в редица инфраструктурни проекти, които предстои да се реализират в Ливан“, коментира българският държавен глава, коментирайки доказания опит на български фирми в арабската република в сферата на строителството, хидро-техническите съоръжения, енергетиката.

Двамата са обсъдили и бежанската криза и са постигнали единодушни, че това е въпрос на сигурността не само за страните от региона, но и за Европа.

"България ще продължи да бъде част от усилията в ЕС за оказване на съответната финансова помощ и подкрепа на Ливан и разбира какво предизвикателство за социалните системи в страната са огромният брой мигранти", казал Радев и подчертал, че Европа трябва да се ангажира по-активно с проблемите не само на страните, от които идват мигранти, но и на транзитните държави.

Ливанският президент Мишел Аун заявил, че облекчаването на съдбата на сирийските бежанци и на държавите, които ги приемат, е обща отговорност на света

По-късно Радев се включи в откриването на бизнес форум за компании от двете държави, пред които говори и зам.-министърът на икономиката Александър Манолев.

През 2018 г., търговията между България и Ливан отчита стойност от 175 млн. щ.д., което е увеличение от над 20%. По думите на Манолев вносът от Ливан е нараснал над два пъти, а българският износ надхвърля 80 млн. щатски долава.

"Виждаме перспектива за увеличаване на експорта на български хранителни и селскостопански стоки, продукти на машиностроенето, фармацията, козметиката и още много“, казва Манолев, цитиран от пресцентъра на ведомството си. Според него двете държави трябва да стартират дългосрочни партньорства за излизане на трети пазари и не на последно място – за насърчаване на взаимните инвестиции.

Сред зам.-министъра един от проблемите в търговските отношения на България и Ливен е тенденцията за стихийност като много силни години се редуват с по-слабо представяне на двустранния експорт. "Затова се надявам представителите на институциите да набележим такива мерки, които да ни гарантират устойчивост на резултатите и да се създадат дългосрочни връзки между бизнеса от двете страни“, заявил Манолев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. перо
    #2

    Спомняме си един президент, който също ловуваше доста успешно...

  2. dimitardi100
    #1

    Такива срещи са добри с всяка държава !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.