Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румен Радев пред бизнеса: Да мислим за след вируса

4 коментара
Румен Радев пред бизнеса: Да мислим за след вируса

Коронавирусът поставя на изпитание бизнеса и всеки български гражданин. Точно в този момент обаче трябва да мислим за България след вируса, заяви президентът Румен Радев в началото на срещата си с представителите на бизнеса в понеделник.

Държавният глава коментира, че само с ограничения, забрани и глоби не можем да излезем от тежката ситуация и призова отново правителството да вкара в ход и други комплексни мерки, които да подпомогнат бизнеса и най-засегнатите граждани.

Същата тема той обсъди предишния ден на среща с премиера Бойко Борисов, на която двамата дискутираха и възможността спешно да се мобилизират средства от ЕС за справяне с кризата, а правителството да преоцени инвестиционните си приоритети. "Някои проекти може и да почакат, но здравето на българския бизнес и гражданите не може да чака", заяви Радев.

"Само с ограничения, забрани и глоби ние не можем да излезем от тази криза като пълноценно общество и като устойчива икономика. Задължително е с всички тези ограничителни мерки да бъдат в ход и комплекс от мерки, които точно в този тежък момент да подкрепят бизнеса, който вече търпи сериозни загуби. Да подкрепят най-засегнатите български граждани. Да подкрепят тези, които в момента губят работата си, губят поминък. Това също е изключително важна и неотложна мярка. Виждате, че във всички засегнати държави пакет от такива мерки са в ход", каза държавният глава..

"Да, знам, че ресурсите са ограничени... Предстои оценка какво означава доказано най-засегнатите фирми, най-засегнатите сектори, по какъв критерий това ще се оценява, по какви механизми ще се оценява тази помощ. Тук трябва бизнесът и държавата да си протегнат ръка, така че да имаме ясни механизми, ясни приоритети това да стане по най-добрия и бърз начин", коментира президентът.

"Вие най-добре познавате проблемите, най-добре може да подскажете как точно може тази сложна процедура да бъде осъществена. Вашият експертен глас трябва да бъде чут, трябва да бъде уважен. Аз се надявам с вашите предложения и с възможностите, които има в момента изпълнителната власт, бързо да стигнем до най- добрия начин, по който държавата трябва да подкрепи бизнеса в труден момент, защото без бизнес после не можем да оцелее държавата“, допълни още Радев.

Представителите на бизнеса настояха държавата да подкрепи хората, останали без работа заради строгите ограничения.

"Световната и европейската икономика бяха в недобро здраве и преди коронавируса. Необходимо е да се предприемат несимволични мерки за доходите на хората, които са останали с по-малко или без работа" коментира препоръча председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.

"Насажда се едно убеждение в обществото, че само хотели, ресторанти и фризьорски салони страдат от тези ограничения. Според мен това категорично не е така. Структурно важни производства също са засегнати", допълни президентът.

"Държавата трябва точно в този момент да изплати на часа всички задължения по оперативни програми и обществени поръчки", смята Радосвет Радев, председател на Българската стопанска камара. По думите му че все още не се знае степента на засегнатост на отделните икономически отрасли.

Много от членовете на Българската търговско-промишлена палата вече търпят големи загуби, износът на български стоки е спаднал значително, каза председателят на палатата Цветан Симеонов. Според него от добрите решения е отварянето на транспортните европейски коридори или създаването на зелени коридори за доставките.

Коронавирусът ще понижи жизнения стандарт в страната, всички ще излезем ощетени от кризата, прогнозира Кънчо Стойчев от АИКБ. Той посочи, че сред най-засегнатите са туризмът и ресторантьорството, и те са спрели. Организираният туризъм е напълно провален. "Идеята, че май месец ще се възстановят е несъстоятелна. Това е нулева година", допълни анализаторът.

Синдикатите искат държавата да помага по-дълго за заплатите в засегнати фирми

По-късно президентът се срещна и със синдикатите, които настояха държавната помощ за заплатите на служителите в засегнатите фирми да не е само за 1 месец, а до възстановяване на производството. Предложението на КНСБ и “Подкрепа“ е да се гарантират плащанията на трудовите възнаграждения поне в размер от 60% за времето на извънредното положение, дори ако срокът бъде удължен, докато производството бъде възстановено. 60% трябва да са за сметка на държавата, както беше анонсирано от правителството, а останалите 40 на сто трябва да са отговорност на работодателя, смятат от КНСБ. Така ще може да се гарантира на работниците, че ще могат да изхранват и лекуват семействата си в кризисната ситуация.

От КТ "Подкрепа" предупредиха, че освен малкия и среден бизнес вече има индикации, че и големи предприятия имат сериозни затруднения, което ще рефлектира и върху работниците.

От КНСБ призоваха час по-скоро здравният министър да консултира с тях допълнителните възнаграждения на медиците.

Синндикатите призоваха комитетите по труд в предприятията да активират час по-скоро комуникацията с работниците, за да успокояват хората и да има дават конкретни съвети и напътствия в тази интензивна обстановка.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #4
    Отговор на коментар #3

    Противоречите си уважаеми. Отрочетата на старата партийна номенклатура не са народа. Следователно не можете да правите изводи за народопсихология, базирани върху техните действия.

  2. koevip
    #3

    Популизмът има една важна особеност. Той никога не дава решения за настоящето, а винаги и само за бъдещето.
    Президентът-популист е пълно пътвърждение на това правило.
    Какво ще правим след коронавирусът? Как да помогнем на бизнеса?
    Защо президентът не попита същия този бизнес къде са му резервните фондове? Къде са му бизнес плановете за кризисни ситуации?
    Отговорът е броя на продажбите на суперавтомобили и други луксозни стоки в България. Няма друга страна с такава луда показност на новобогатството.
    Живея

  3. Естествено
    #2

    Тези, които в България се наричат "безнеса" няма и да усетят кризата. А другите, които са твърде малки за президента, след кризата няма да ги има.

  4. Коментарът е изтрит в 12:20 на 16 март 2020 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.