Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Русатом": АЕЦ "Козлодуй" може да работи още 30 години

След като се справи с "критично кратките" срокове за модернизация на V блок, руската компания очаква да получи и поръчката за VI-ти

1 коментар
Вадим Титов

Състоянието на АЕЦ "Козлодуй" е много добро, ядрената централа се експлоатира професионално и животът ѝ може да бъде удължен без никакъв проблем още 30 години, заяви Вадим Титов, вицепрезидент на руската компания "Русатом Международни мрежи", която отговаря за Централна Европа, пред журналисти в София.

Дружеството е част от държавната корпорация "Росатом" и е свързано с "Русатом Сервис", която през октомври миналата година подписа заедно с "Концерн Росенергоатом" и "Електрисите дьо Франс" (Electricite de France (EDF) договор за удължаване на живота на V блок. Компанията също така се надява да бъде избрана за модернизацията и на VІ блок. В началото на октомври АЕЦ "Козлодуй" покани две руски компании - ОАО ОКБ "Хидропрес" (от групата на "Росатом") и Научноизследователския Курчатовски институт, или оторизирани техни представители да подадат оферти за разработване на обосновка за удължаване на живота на VІ блок с до 60 години.

Преди месец от "Русатом" заявиха, че ще създадат консорциум с други компании за участие  поръчката. По информация на Mediapool офертата вече е подадена и дори се водят преговори по нея и по цената ѝ, която не бе предварително зададена в обявата.

В момента се разглеждат предложенията и скоро се очаква да бъде избран изпълнителят на поръчката, обясни директорът на АЕЦ "Козлодуй" Димитър Ангелов пред Mediapool.

Лицензите на работа на двата ядрени реактора изтичат през ноември 2017 г. за V блок и през октомври 2019 г. за VІ блок.

"Проектът за V блок върви в срокове, които са критично кратки, но се прави всичко възможно за спазването му", каза Титов. Той изрази надежда "Русатом" да бъде избрана и за удължаването на живота на VІ блок и че Русия ще продължи да доставя свежо ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй" още десетилетия. Срокът за доставка на свежо ядрено гориво от руската ТВЕЛ изтича 2020 г. Титов отбеляза, че компанията работи постоянно за усъвършенстване на горивото и влага по 30 млн. евро годишно в това. Той допълни, че България винаги е била особено важна за Русия и с българските експерти се работи професионално.

Представителят на "Русатом" отказа да коментира дали Русия все още има интерес към изграждането на АЕЦ "Белене", която бе прекратена от първото правителство на ГЕРБ  през март 2012 г. и в момента се води арбитражен спор в Париж за изпълнението на договора за строежа. "Нека да изчакаме решението на съда", каза Титов в отговор на въпрос дали Русия все още проявява интерес да финансира и строи АЕЦ "Белене".

След като в края на това лято бяха изслушванията на двете спорещи страни, сега се очаква в първата половина на 2016 г. да има произнасяне на Арбитражния съд в Париж по паричните искове на българската "Национална електрическа компания" и руската "Атомстройекспорт" (също част от "Росатом") за неспазени ангажименти по договора за АЕЦ "Белене".

Титов разказа разказа как компанията майка "Росатом" е развила проекта за строеж на финландската АЕЦ "Ханхикиви" не само като изпълнител на изграждането, но и като акционер на 34 на сто от капитала ѝ. В компанията участват като акционери и големи промишлени предприятия и общински структури в региона на бъдещата ядрена централа, посочи Титов.

Той акцентира върху нуждата от ядрена енергия като начин за решаване на проблемите с климатичните промени наравно с възобновяемата енергия, както и като средство за постигане на по-ниска цена на електроенергията.

Докато в една газова електроцентрала разходите за гориво формират 60 на сто от цената на тока, при ядрената на горивото се падат само 5 процента от крайната цена, обясни Титов. При по-сериозно поскъпване на природния газ, това ще се отрази силно върху цената на тока, но дори и драстично повишаване на цената на урана няма да повлияе толкова на цената на тока от АЕЦ, допълни той.

Руснакът даде за пример, че след извеждането на атомните централи от експлоатация в Германия, електроенергията там е поскъпнала сериозно. Когато това лято на чехите при спиране на два от блоковете в АЕЦ "Темелин" им се наложи да внасят за седмица ток от Германия, бяха в шок от цената, посочи Титов.

Поради това, че АЕЦ дава стабилни цени, руската компания не била притеснена от спада на тарифите на електроенергията в Европа, но следи от близо процесите, стана ясно от думите му. 

"За много държави цената на тока у вас е приказка", каза още Титов, коментирайки, че колкото повече ядрена енергия има в микса на една страна, толкова по-ниски са цените ѝ.

Титов припомни, че в момента "Росатом" строи 43 ядрени блока в света, от които девет са в Русия. През последните четири години корпорацията е удвоила договорите си за външни поръчки и към началото на 2015 г. те са възлизали на 101.4 млрд. долара за период от десет години, допълни той. Очакванията на компанията са след договорените преди седмица четири реактора в Египет, до края на годината да подпише още сделки, а в следващите пет години години да прибави в портфолиото си още 30-40 нови контракта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борислав Цанев
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.