Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия чакала от три години официално искане за архивите

40 коментара
Русия чакала от три години официално искане за архивите

През 1958 г. Русия е върнала на България "значителна част от архивите", изнесени след Втората световна война, "нашите български приятели повдигнаха въпроса за предаването на останалата част" през 2004 г., "ние помолихме тази молба да бъде формулирана официално и да бъде на хартия". Това каза руският президентът Владимир Путин в петък по повод на инициативата на фондация "Свободна и демократична България", подкрепена с гражданска петиция, за връщане на изнесените от страната ни архиви.

"Чакаме. Засега официално искане при нас не е постъпило, но ако постъпи, тази молба безусловно ще бъде разгледана в съответствие с действащото в Русия законодателство по най-доброжелателния начин", увери руският държавен глава по време на съвместната пресконференция с българския си домакин Георги Първанов.

Путин уточни, че както и досега, няма проблем с достъпа на български учени до този архив в Русия.

След този отговор последва намеса на Първанов, който уточни, че има и "професионален интерес" към темата.

"Коментирахме и снощи, и днес с президента Путин този въпрос. И аз му благодаря за разбирането. Българската страна ще направи свето конкретно, писмено искане, в което ще очертае евентуалния кръг на документацията, след което експертите ще трябва да уточнят вече буквално по фондове и архивни единици, казано на професионален език, за какви документи става дума", каза българският президент.

Той посочи, че искането за връщане на документите е подкрепено от български историци. "Става дума за архиви от заседанията на МС, някои военни документи, документи на отделни лица, като принц Кирил например. Така че е важно да уточним предмета на искането", каза Първанов.

"Съгласихме се с предложението на президента Първанов работата да се започне на експертно ниво", сложи край на темата Путин.

От фондация "Свободна и демократична България" приветстваха постигнатото между двамата президенти споразумение за решаване на проблема с връщането в България на архивите от четиридесетте години на 20-ти век.

"Това са големи документални масиви, включващи протоколи от заседания на Министерския съвет на България, както и значителна част от архивите на ключови институции като МВнР, Военното министерство, МВР, канцеларията на Двореца", подчертаха от фондацията. Според нея в няколко от коментарите на подписалите апела се отбелязва, че и целият архив на БМФ също се намира в Русия.

"От изключителна важност за българската история са и документи, свързани с разпити на регентите от периода 1943-44 година и на членове на български правителствата от периода 1940-1944 година, проведени в Москва в края на 1944 и началото на 1945 година", допълниха още от фондацията.

Оттам поясниха още, че споменатото от руския президент законодателство се отнася до приетия в края на 90-те години от Руската дума „Федерален закон за културните ценности, преместени в СССР в резултат на Втората световна война и намиращи се на територията на Руската федерация”. Законът обявява чрез така наречената "компенсаторна реституция" за собственост на Русия културни ценности, сред които са и архивни документи, отнети от Германия и съюзниците ѝ по време и след Втората световна война. Културните ценности трябва да послужат, според този закон, за "частична компенсация за вредата, причинена на културното богатство на Русия в резултат на разграбването и унищожаването на културните ѝ ценности от Германия и нейните съюзници по време на Втората световна война".

Макар България да е отбелязана в чл. 3 на същия закон като страна, съюзник на Германия, разпоредбите му очевидно са трудно приложими за нашата страна, която не е била в състояние на война със СССР до 5 септември 1944 г. и не е унищожила или ограбила минимална част от руското културно наследство, поясниха още от фондацията.

Според нея трудност за връщане на архивите представлява обещаното от президента Първанов предаване на  пълни и точни описи на българските документи, които искаме да ни бъдат върнати. Това не е било направено нито при тяхното отнемане, нито през годините на тяхното съхраняване в различни руски хранилища, смятат от "Свободна и демократична България".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

40 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. първия отказ
    #41

    тепърва ще те препращат Гоце,лошото е ,че това засяга нас!

  2. Крум
    #40

    Гоце не е наивник, гласувалите за него са наивниците. Гоце си е взел своето.

  3. ЕС
    #39

    Съществува съдебен ред за изискване на крадени ценности.

  4. ?
    #38

    “Българската страна ще направи конкретно писмено искане за тези документи и експертите ще трябва да уточнят по фондове и архивни единици за какви документи става дума”V Balgariya ima li spisak na dokumentite koito sa v Moskva? Nyakoy znae li?

  5. Стамбо
    #37

    в съветска канцелария:- Извинете,другарю,имам ли право... СССР-чиновника:- Да, имате!...- Значи, аз мога...- Не, не можете...

  6. Q
    #36

    Прав си Круме.Същото се отнася и до руснака СтанишевЦаря иДоган-ефенди.

  7. сэс
    #35

    по същият начин стои и въпрос са архивите на Османската империя, които се намират в ... София и В.Търново въпрос на договорка е всичко!

  8. абсурдистан
    #34

    путиново-гоцевскате чакали три години,ние ще ги чакаме триста

  9. m
    #33

    по същият начин стои и въпрос са архивите на Османската империя, които се намират в ... София и В.Търново въпрос на договорка е всичко!--- Osmanskite arhivi ne sa izzeti, a kupeni.

  10. ЕС
    #32

    да поиска да му върнат откраднатото. Какви условия поставят?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.