Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия е готова да използва вето, за да предотврати война срещу Ирак

0 коментара

Москва няма да подкрепи никакви мерки, откриващи пътя за военни действия срещу Ирак, заяви руският външен министър Игор Иванов, цитиран от Ройтерс и ИТАР-ТАСС. Ако е необходимо, Москва може да прибегне до правото си на вето, каза той на интерактивна пресконференция в Интернет, организирана от Би Би Си.

Това е първото категорично изявление на руския външен министър, че страната му ще се противопостави с всички дипломатически средства на внесената на 24 февруари от САЩ, Великобритания и Испания проекторезолюция, в която се констатира, че Ирак е пропуснал възможността да се разоръжи.

Досега Русия и Франция, които настояват за продължаване на инспекциите, не са коментирали в прав текст възможността да използват правото на вето, което имат като постоянни членове на Съвета за сигурност.

Внасяйки проекторезолюцията, която осигурява формален мандат на ОНН за силово разоръжаване на Саддам Хюсеин, Вашингтон и Лондон се надяват, че ще съберат необходимите 9 гласа в Съвета за сигурност, като едновременно с това успеят да убедят Франция, Русия и Китай да се въздържат.

Изявлението на Игор Иванов идва дни преди изслушването в петък на шефовете на оръжейните инспектори Ханс Бликс и Мохамед ел Барадей, които в петък ще докладват постигнатото от експертите по разоръжаването на Ирак.

През последната седмица Ирак изпълни указанието на инспекторите и започна да унищожава ракетите Ал Самуд 2, чиито обсег надвишава разрешения от Световната организация. Досега Багдад е унищожил 16 ракети, ракетни двигатели, както и съоръжения за оръжейно производство. Ирак обеща освен това да предостави допълнителни данни в подкрепа на твърденията си, че е унищожил биологическото и химическото си оръжие.

Наблюдателите очакват, че тези стъпки ще получат положителна оценка в доклада на инспекторите в петък.

Колин Пауъл потвърди решителността за разоръжаване на Ирак с всички средства

В необичайна серия интервюта, дадени за европейски медии, държавният секретар на САЩ Колин Пауъл постави различни акценти на позицията на своята страна, но потвърди решителността на Вашингтон да разоръжи Ирак.

Съединените щати ще решат в началото на идната седмица, кога ще подложат на гласуване в Съвета за сигурност на ООН нова резолюция, позволяваща им да започнат въоръжени действия срещу Ирак. Това съобщи държавният секретар на САЩ Колин Пауъл пред телевизия RTL, цитиран от АФП.

"Ние ще изчакаме какво ще кажат Ханс Бликс и Мохамед ел Барадеи в доклада си в петък пред Съвета за сигурност. През уикенда ще разговаряме по този въпрос с нашите приятели и колеги от Съвета за сигурност и в началото на идната седмица ще решим кога ще подложим на гласуване резолюцията", подчерта Колин Пауъл.

В интервю за руската телевизия ОРТ Пауъл подчерта, че ако усилията за разоръжаване на Ирак с мирни средства се провалят, САЩ ще поведат коалиция от държави, които са готови да разоръжат страната със сила, с или без подкрепата на ООН. До момента иракският президент отказва да вземе стратегическото решение да се разоръжи, но неговите дребни и смешни игрички сега приключиха, посочи Пауъл.

Пред испанската телевизия Канал 24 часа той изрази увереност, че новата резолюция за Ирак ще получи подкрепата на девет или десет членки на Съвета за сигурност на ООН.

Според американския първи дипломат шансът за мирно решение на иракската криза е малко вероятен. В продължение на 12 години иракският лидер Саддам Хюсеин показваше, че не се интересува от мнението на международната общност. Саддам ще направи всичко, за да създаде впечатлението, че сътрудничи, но е очевидно, че не спазва задълженията си, посочи Пауъл.

В интервю за френския канал Франс 2 Пауъл заяви, че е оптимист за приемането на новата резолюция за Ирак, ако тя бъде подложена на гласуване. Той намекна, че опасността трите постоянни членки на Съвета Русия, Китай и Франция да наложат вето на проекторезолюцията ще бъде преодоляна.

Съветът за сигурност остава разделен по иракската криза

Въпреки този оптимизъм, повечето наблюдатели и дипломати смятат, че Съветът за сигурност остава дълбоко разделен по иракската криза.

Генералният секретар на ООН Кофи Анан заяви снощи, че военно решение на иракската криза може да има едва след като бъдат изчерпани всички мирни възможности.

Запитан за изгледите от споразумение в Съвета посланикът на Чили в Съвета за сигурност Габриел Валдес се ограничи вчера с коментара: "Трябва да работим заедно, за да намерим решение."

Българският постоянен представител в ООН Стефан Тафров се изказа още по-песимистично. По думите му в Съвета не се очертава компромис по иракския въпрос. Споделям мнението на Кофи Анан, че няма истински диалог между привържениците и противниците на новата проекторезолюция, цитира АП българският представител. Позициите на по иракския въпрос са се втвърдили и сега е още по-трудно да се постигне единство в Съвета, допълни Тафров. По думите на Тафров България се стреми именно към такова единство в Съвета.

Едновременно с това АП, в унисон с всички информационни агенции, отбелязва, че България е смятана за една от страните, които ще подкрепят твърдата американска политика към Ирак.

Китай потвърди, че стои зад искането за продължаване не инспекциите

Китай, който е третата страна с право на вето в Съвета за сигурност, потвърди подкрепата си за на френски-руско-германския меморандум за продължаване на инспекциите.

В навечерието на изслушването на инспекторите, Китай изрази позицията си чрез официоза в. Женмин Жибао.

В коментар, озаглавен "Засилете инспекциите и направете всичко възможно за мира", печатният орган на Китайската комунистическа партия отбелязва, че оръжейните инспектори трябва да получат допълнително време и средства, за да продължат работата си. Коментирайки широката опозиция против плановете на Вашингтон за военни действия срещу Багдад, вестникът подчертава, че Китай подкрепя усилията на международната общност за намиране мирно решение на кризата. Според Женмин Жибао военните действия срещу Ирак могат да имат бедствени последици. Китай подкрепя и независимостта и териториалната цялост на Ирак, се изтъква в статията.

Асошиейтед прес отбелязва, че е малко вероятно Пекин да рискува отношенията си със САЩ, като наложи вето на предложената от Вашингтон резолюция, проправяща пътя за войната.

Ако след изслушването на инспекторите в петък в Съвета за сигурност, не се постигне някакво изменение на позициите, е възможно САЩ и Великобритания да изтеглят проекторезолюцията си или да се откажат да не я подлагат на гласуване.

Британският външен министър Джак Стро даде вчера сигнали за такова развитие като повтори пред британски депутати позицията на Лондон, че резолюция 1441 предоставя достатъчно законови основания война срещу Ирак и без допълнително ново решение на ООН.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.