Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия гледа с тревога на разширения Европейски съюз

0 коментара

Присъединяването към Европейския съюз на държави, които преди бяха сателити на Съветския съюз, предизвиква сериозна тревога в Москва.

Страховете на руснаците са както практически, така и емоционални.

На масово равнище, широкоразпространено е схващането, че в Европа се появява нова "стена", която разделя все по- проспериращата "нова Европа" от Русия, както и от нейните съюзнички Беларус и Украйна.

В Русия съзнават, че разширяването на ЕС на изток ще има много по- сериозно непосредствено влияние върху Русия, отколкото разширяването на НАТО, което беше в центъра на руската политика приблизително от времето, когато падна комунизмът.

Руската реторика към НАТО не се промени много, като министърът на отбраната дори напоследък заплаши в отговор на алианса да засили руския ядрен арсенал.

В частни разговори обаче руските официални представители са по- спокойни по отношение на НАТО, но са обсебени от мисълта за икономическите последствия от разширяването на ЕС.

В краткосрочен план, процесът вероятно ще предизвика икономически трудности за Русия. Съседните държави - ключови пазари за руските стоки - ще бъдат задължени да въведат европейските квоти и тарифи.

Това може да навреди на руския износ в региона, като най-сериозно ще бъдат засегнати селскостопанските продукти и металите, които заемат важно място в експорта на Русия.

Русия поиска милиони евро компенсации, за да се справи с търговските загуби. Такива обаче няма да има.

Русия и ЕС си взаимодействат на много фронтове и отношенията са институционализирани в забележително голям брой работни комисии и междудържавни споразумения.

Но някои руснаци усещат, че Европа гледа на Русия като държава втора категория - нещо като източник на евтина енергия. И в двете страни остават реални напрежения.

През февруари ЕС разпространи политически документ, който представя отношенията ЕС - Русия като близки или дори надминали тези от времето на постсъветския период.

Сред факторите, посочени от ЕС, са нарушенията на човешките права в Чечения, явното отстъпление от демокрацията в Русия, както и отказът на Москва да подпише Протокола от Киото.

Руските либерали са щастливи, че Европа се събуди и осъзна факта, че Русия не е либерална демокрация. Те бяха разочаровани от явното нежелание на европейските лидери да говорят за методите на Путин, които, според тях, са авторитарни.

Драматично повишавайки залозите, по-рано тази година Русия каза, че няма да се съгласи за разширяване обхвата на Споразумението за партньорнство и сътрудничество между Русия и ЕС върху новите страни - членки, докато ЕС не отговори на нейните тревоги.

Някои от тях бяха излагани и преди, като настояването ЕС да направи повече за защита на правата на етническите руснаци в Балтийските републики.

Някои от претенциите обаче бяха нови, като това Русия да се радва на безвизов режим при пътуванията на нейни граждани в ЕС и в отговор беше полята със студен душ от Европа.

Трудностите с ЕС станаха повод за редица промени в начина, по който се развива руската външна политика.

Досега Русия предпочиташе се разбира директно - и обикновено изолирано - с Лондон, Париж или Берлин.

Тази политика предизвикваше подозрения в Централна Европа, че Русия може да се опитва да играе с големите страни - членки срещу новите, по-малки държави, където антируските настроения остават силни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.