Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия готова да спъне "Набуко" с по-ниски цени по "Южен поток"

21 коментара
Русия винаги може да си позволи да предложи по-ниски тарифи на природния газ, транзитиран по бъдещия проект "Южен поток", и така той да е по-конкурентен от европейския "Набуко", заяви руският министър на енергетиката Сергей Шматко пред журналисти след приключването на първия ден от енергийния форум.

За разлика от останалите анонсирани проекти, ние имаме ресурсната база за газопроводи и десетилетия наред можем да доставяме количества в Европа, заяви Шматко, който малко преди това отбеляза, че е прекалено рано да се обсъжда конкуренцията между двата газопровода.

Той напомни, че Русия има план за развитие на своите газонаходища и залага на енергийната ефективност, което ще свие значително вътрешното потребление на газ в страната.

Шматко посочи, че не бива да се политизират двата проекта, но "Южен поток" е далеч по-напреднал, а по отношение на "Набуко" европейските потребители трябва да кажат готови ли са да плащат цената за такива политически решения.

Не се боим от "Набуко", заяви Шматко и каза, че никога не е била обсъждана перспективата за включването на Русия в този проект.

В момента италианската компания "Ени" и "Газпром", които са основни участници в "Южен поток", проучват трасетата и икономическата ефективност на проекта.

Представителят на "Газпром" Станислав Циганков отново поиска подкрепа на ЕС и "Южен поток", и за "Северен поток", който ще доставя газ по дъното на Балтийско море до Германия. Той разкритикува Брюксел, че говори само за партньорство, но липсва баланс на интересите на потребителите и производителите на газ и по-скоро това са празни приказки. Той заплаши, че Русия може да се обърне към азиатските пазари.

Циганков призова да се обърне внимание върху свободата на транзита и да не могат държавите, през които минават трансграничните газопроводи, да се възползват от положението си.

Споразумение за "Набуко" на 8 май или в края на юни

Малко по-рано на бизнес форума, съпътстващ срещата на върха, Джеръми Елис, ръководител бизнес развитие в RWE Supply and Trading, изрази становище, че би било добре на предстоящата енергийна среща в Прага на 8 май да се подпише междуправителственото споразумение за "Набуко". Ако не тогава, парафирането ще стане в края на юни.

RWE е съакционер в "Набуко", който се предвижда да доставя газ до Европа от алтернативни източници от Близкия Изток, Средна Азия и Северна Африка през Турция, България, Румъния, Унгария и Австрия.

"Време е играта на покер да спре и решението да бъде взето", заяви Елис. "Европа и Турция трябва да си подадат ръка, страните доставчици и инвеститорите не могат да чакат вечно. Газовите находища в Близкия Изток и и Каспийския регион предлагат възможностите за отваряне на южен коридор", допълни той.

Турският президент Абдула Гюл заяви по-късно пред форума, че страната му има политическа воля на най-високо ниво за реализацията на "Набуко" и потвърди, че до средата на годината ще се подпише споразумението. Това ще даде тласък не само на проекта, но и за развитието на арабската линия за доставка на газ и включването на основни производителки от Централна Азия. Той допълни, че "Набуко" ще засили съществено сътрудничеството с Грузия и Азербайджан в контекста на Баку-Тбилиси-Джейхан.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mda
    #22

    tova leko e nezakonno w normalnite durjavi. russia iska dori da e na zaguba purvona4alno, no tq da podawa gazta. za da moje da shantajira sled tova.

  2. КГБей
    #21

    Русия посредством "Набуко" ще бъде принудена да предлага по-ниски цени.Не,че "може",а ще бъде ПРИНУДЕНА.Това е хубавото на конкуренцията.И затова КГБейовете толкова мразят конкуренцията.

  3. kkk
    #20

    1. Русия има газ но е в земята. А да го извадят им трябва технология и машини. Да ама кой да се излъже пак да им строи бъдещето само за да го национализират след 2 години. Дори и Американците на са толкова наивни.2. Ако си спомнят от миналото сделката Газ-Тръби. Кой дава тръбите? Ами Германия. То с бутилки от водка не става. Така че и ЕС има какво да каже по въпроса къде да се използват тръбите. В света няма неограничени възможности за производство.3. Дъмпинг е незаконна практика. Но аз не мисля

  4. Карина
    #19

    Преди 1.5 г. г-н Костов предупреди, че Южен поток не е стратегически проект за България. Той е политик с европейско мислене! Добре, че е Брюксел!Иначе ни е спукана работата с развилнелите се и побеснели червеноперки.

  5. Карина
    #18

    :)

  6. Пухчо
    #17

    дано си го Набучи от Набуко, а ние да го доживеем!

  7. Mickey
    #16

    ...казал нещо си!Ама, ако не бе руската колона наджипкала утробата на Троянския Кон, нямаше да ми пука!

  8. BUGGER
    #15

    Ако Русия успее да постигне такова нещо, това ще е някоя друга страна, не и Русия. Руснаците природно са неспособни на каквато и да било ефективност (освен в напиването), прахосничеството им е в кръвта.

  9. ... - - - ...
    #14

    "(...) а по отношение на "Набуко" европейските потребители трябва да кажат готови ли са да плащат цената за такива политически решения."Да! Като европейски гражданин аз съм съгласен да платя цената за свободата си от мужиците с нагайки!Шматки смотани!

  10. Румен
    #13

    И още нещо за "обръщането към азиатските пазари". Дори и да биха имали ресурса да започнат мащабно изграждане на газопроводи на изток(а те го нямат!), на руснаците трудно би им излязла сметката. Защото на "азиатските пазари" никога няма да могат да продават на такива безумно високи цени, с които рекетираха Европа - до неотдавна. Сриването на цените на енергоносителите е индикация за предстоящи големи размествания в тази област. И условията пак ще се диктуват от притежателите на технологии, а не от все по-наглите собственици на паднали от небето енергоресурси.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.