Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия готова да строи и новия реактор в АЕЦ “Козлодуй“

55 коментара
Русия готова да строи и новия реактор в АЕЦ “Козлодуй“
Русия има интерес и към изграждането на седми реактор в АЕЦ “Козлодуй“, съобщи пред журналисти вицепрезидентът на “Атомстройекспорт“ Генадий Тепкян. Ако правителството отвори търг за инвеститор в новата ядрена мощност, ние ще участваме, допълни представителят на компанията, която е изпълнител на замразения проект за АЕЦ “Белене“.

Преди десетина дни премиерът Бойко Борисов заяви, че се работи активно по идеята за изграждане на нов 1000 МВ реактор на площадката на АЕЦ “Козлодуй“ с изцяло нова инфраструктура, защото страната ни има нужда от него. Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков пък съобщи, че ще се търсят американски и европейски инвеститори в новия ядрен проект.

Това е вторият заявен интерес към бъдещия блок, след като в края на миналата седмица специалният пратеник на САЩ по енергийните въпроси за Евразия Ричард Морнингстар каза, че американски фирми имат интерес към атомната енергетика на България, включително за доставка на ядрено гориво.

Директорът на Държавното предприятие “Радиоактивни отпадъци“ Борис Пеков обаче коментира пред Mediapool, че въвеждането в експлоатация на реактор с американско ядрено гориво ще създаде известни затруднения с бъдещото управление на радиоактивните отпадъци. Причината е, че те са със съвсем различни показатели от остатъците от руското ядрено гориво, използвано за съществуващите хилядници в АЕЦ “Белене“. Това вероятно ще наложи отделното им предварително съхранение, което предполага изграждането на нови съоръжения за целта, каза Пеков.

Освен това, по думите му, американското ядрено гориво е по-скъпо от руското, транспортът допълнително вдига цената и не е ясно как това ще се отрази върху бъдещите цени от новия реактор. Всичко това трябва да е предмет на много сериозен и внимателен анализ, допълни експертът.

Смесената комисия ще гледа енергийните проекти и "брадясали" проблеми

Анонсираният интерес на Русия към евентуален седми блок в АЕЦ “Козлодуй“ идва в навечерието на започналото в четвъртък в София двудневно заседание на българо-руската междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество, която ще се председателства от Трайчо Трайков и руския министър на енергетиката Сергей Шматко.

На нея ще бъде обсъден замразеният проект за АЕЦ “Белене“, който след отказа на германската RWE от придобиване на 49 на сто в централата се върна в начална фаза на търсене на съинвеститор. В момента Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) подготвя процедура за избор на консултант, който да проведе търг за инвеститор в централата, на който вероятно ще бъдат дадени около 75 на сто.

Тепкян отново потвърди готовността на Русия да инвестира в АЕЦ “Белене“, независимо дали ще е на 100 процента или само един процент. Той обаче не пожела да се ангажира с конкретни имена на руски фирми, готови да играят за “Белене“ или за седми блок в “Козлодуй“. Засега само от “Росатом“, която е и собственик на “Атомстройекспорт“ (АСЕ), са обявили готовността си да придобият АЕЦ “Белене“.

Представителят на АСЕ каза още, че работата по реализацията на проекта “Белене“ продължава, но в момента усилията са съсредоточени върху придвижването на техническия проект пред Агенцията за ядрено регулиране за одобрение. Напреднала е работата по изготвянето на поръчания реактор, но действително в момента проектът се движи по начин, който да не изисква никакви плащания от страна на България, допълни Тепкян.

На съвместната комисия ще се обсъждат и проектите за газопровода “Южен поток“ и петролопровода “Булгас.Александруполис“. От българска страна ще се изясняват детайли по намерението на “Газпром“ да увеличи двойно капацитета на “Южен поток“, което налага промяна на предишните споразумения по проекта, а за “Бургас-Александруполис“ ще се коментира предложението от наша страна за промяна на споразумението в търсене на по-изгодни за държавата условия, коментира преди два дни министър Трайчо Трайков.

Ще се коментират и “брадясали“ проблеми като оръжейните лицензи за българските фирми и дежурно предявяваните претенции от страна на Москва към имоти на “Булгартабак“ по силата на стари репарации.

Няма да се обсъждат новите газови договори

Със сигурност обаче няма да се разговаря за бъдещите газови договори, които трябва да заменят изтичащите през 2012 г. сегашни договори с трима доставчици, стана ясно от думите на министъра.

Преди повече от месец при срещата му със Шматко в Москва обаче руският енергиен министър заяви, че е разпоредил на “Газпром“ да ускори преговорите и позицията си по исканията на българската страна за сключване на договор само с един доставчик – дъщерната ѝ “Газпром експорт“, и че това ще е тема на сегашните разговори в София.

Според Трайков обаче в момента няма какво да се коментира по газовите договори. Същата е тезата и на изпълнителния директор на “Булгаргаз“ Димитър Гогов, който коментира пред Mediapool, че в момента няма никакво движение по газовите преговори.

“От руска страна все още няма отговор по предложния от нас в началото на годината вариант за нов договор“, каза Гогов. В него “Булгаргаз“ предложи включване на банкови гаранции от страна на “Газпром“ в случай на спиране на доставките, както това стана през януари тази година заради споровете с Украйна.

Руснаците са обещали да върнат варианта със своите поправки, когато са готови с тях. От българска страна наскоро е било поискано и цените на газа при вход в България да се определят не на три месеца, както е в момента, а на шест.

Инвеститори обаче се притесняват за свои проекти, свързани с увеличаване на количествата природен газ за страната, тъй като практиката при преговорите с “Газпром“ е те да се проточват поне две години.

Гогов успокои, че няма място за такива страхове, тъй като лично изпълнителният директор на “Газпром“ Алексей Милер е "гарантирал", че независимо как се развиват разговорите с “Булгаргаз“ за новите договори, доставките за страната няма да бъдат прекратявани.

Резултатите от българо-руската комисия, чиито заседания са закрити, ще станат ясни в петък, увериха от МИЕТ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

55 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ПРОЦЕНТКО
    #57

    Няма по-натраплива от СЪВЕТСКАТА СТРАСТ към България.И нищо чудно.При такива предани и дашни тукашни РУБЛАДЖИИ,по-удобен за ДОЕНЕ и СТРИГАНЕ народ от нашия,по целия свят няма

  2. vlado
    #56

    НАЙ ПОСЛЕ!!!

  3. З. БЖЕЖИНСКИ
    #55

    Що не строят в ПОЛША.

  4. vlado
    #54

    ТЕ, ПОЛЯЦИТЕ ИСКАТ ОТ САЩ ОТБРАНИТЕЛНА СИСТЕМА КОЯТО ДА ГИ ПРЕДПАЗИ ОТ РУСИЯ ЗАЩОТО РУСНАЦИТЕ ТРАКАТ С ОРЪЖИЯ ПОКРАЙ ГРАНИЦАТА ИМ ТАКА ЧЕ, НИКОГА НЯМА ДА СИ ПОМИСЛЯТ ЗА РУСКА АТОМНА ЦЕНТРАЛА!!!

  5. хуна
    #53

    Всеки си има интерес.Поляците ревнаха с/у ЕС и Германия,когато разбраха през къде ще минава "Синия поток".

  6. USA
    #52

    Da se mahat ot tuk! Ne im shtem nishto! rusia vinagi e reketirala Bulgaria. Nishto dobro ot tiah ne sme videli i niama da vidim! Kakvo oshte triabva da stane, za bulgarina da razbere ot kude mu idvat vsichki neshtastia i zashto sedi na opashkata na civilizaciata tolkova vreme veche.

  7. Realistka
    #51

    Това е като бракът между католици - докато смъртта ни раздели. За жалост ние, българите, в това отношение сме много различни от чехите и поляците. Затова още дълго ще си патим от тази любов и от апетитите на матушката към енергийните ни проекти.

  8. Realistka
    #49

    Там е истината за Русия и за ненаситната руска любов към България

  9. явертз
    #48

    Много хора гледат на енергийните проекти само като инвестиция или като политика. Енергетиката е специфичен отрасъл - разходите за него се носят от всички и затова се регулира. Примерно, ако в БГ се построят много текстилни фабрики - някои ще се разорят и пуснат кепенците, други ще оцелеят. Повечето хора в БГ това няма да ги засяга. В енергетиката обаче е друго - ако се построят излишни електроцентрали - те не се разоряват, просто разходите им под една или друга форма се включват в цената на тока

  10. сп
    #47

    А бе защо нашите управляващи не ни извадят от ЕС и не ни вкарат в ОНД - то, та да свърши тая агония.Ясно е , че всички са троянски коне, ама ги е страх за европейските пари. Щом ги изсмучат и хайде в "братска" русия.Да ви е...а майката комунистическа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.