Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия готви изтегляне от буферните зони в Грузия

0 коментара
Русия готви изтегляне от буферните зони в Грузия
Руските войници започнаха да се изтеглят в сряда от контролно-пропускателните пунктове в Грузия в съответствие с условията на примирието, договорено с френско посредничество. В същото време избухна неразбирателство за международните сили, които ще заместят руснаците, предаде Ройтерс.

Доказателство за нестабилното примирие, с което приключи кратката война между Русия и Грузия миналия месец, грузински полицай бе застрелян близо до руски КПП в друга част на бившата съветска република.

Руската инвазия в Грузия, последвала опит на Тбилиси да си възстанови контрола върху сепаратистката област Южна Осетия, бе осъдена от Запада и предизвика безпокойство за сигурността на енергийните доставки.

В понеделник се съгласи да изтегли войските си от безспорни грузински територии, но възнамерява да запази 7 600 свои военнослужещи в двата сепаратистки района Южна Осетия и Абхазия.

Кореспонденти на Ройтерс съобщават, че в сряда руски войници са преместили бетонни блокове и дървени постове от буферната зона, която Русия сама определи и установи около Абхазия. Смята се, че това е първата фаза от изтеглянето на военните, договорено при посещението в Москва на високопоставена европейска делегация начело с френския президент Никола Саркози.

Кметът на близкия град Поти, намиращ се на Черно море и ключов за грузинската икономика, съобщи че от двата КПП-та се изтеглят руски бронирани военни машини и самите пунктове се демонтират.

Засега западните правителства се въздържат да обявят санкции срещу Москва, отчасти защото за много от тях Русия и основният енергиен доставчик.

Следващата фаза на руското изтегляне – от вътрешността на Южна Осетия и Абхазия – ще започне, когато международните сили, които ще следят изпълнението на примирието, бъдат разположени там. ЕС реши да участва със свой контингент от 200 души.

Руският външен министър Сергей Лавров обаче каза, че не признава валидността на документа, подписан от Саркози в Тбилиси в понеделник, когато бе заявено, че ЕС е готов "да разположи наблюдатели на цялата грузинска територия". Той каза,

Според Лавров това противоречи на споразумението, подписано от Саркози и руския президент Дмитрий Медведев по-рано същия ден в Москва, в което, по думите му, се казва ясно, че европейските наблюдатели ще оперират само извън Южна Осетия и Абхазия.

"Това е напълно безскрупулен опит да не се обясни честно (на грузинския президент Михаил) Саакашвили какви ангажименти ЕС е поел самостоятелно и какви е поела Русия, а да се водят по свирката на Саакашвили", каза Лавров.

Върховният външнополитически представител на ЕС Хавиер Солана заяви в Брюксел, че ЕС се надява да може да вземе евентуално участие в мониторинговата мисия в Южна Осетия и Абхазия. Той уточни, че това не е било обсъждано в руското ръководство в понеделник.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.