Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия и безпокойствата на Запада

0 коментара

За пръв път от времето на Михаил Горбачов западните политически кръгове се отнасят с толкова нескрита симпатия към руския президент. За това си има сериозни основания: ако Горбачов сложи край на студената война, то стратегическият завой на Путин след 11 септември 2001 година откри шанс за прекратяване на историческото противопоставяне между Русия и Запада и за нейното окончателно интегриране в западната общност. Но както и преди повече от 10 години надеждите на Запада се преплитат със зле скрити опасения от възможността за неблагоприятен за западните интереси развой на събитията в Русия. Има няколко основни проблема, които най-вече безпокоят Запада.

На първо място това е критиката към президентската външна политика от определени обществени и политически кръгове. Прозападният курс на Русия не оказа значително положително въздействие върху вътрешното развитие на страната, а моралните дивиденти не могат да компенсират реалните геополитически загуби. Разривът между президента и елита, между президента и масовите настроения в сферата на външната политика създава, според Запада, опасност за новата външнополитическа линия на Русия и дори за стабилността на властта.

Не толкова ясно изразени, но не по-малко осезателни са опасенията на западната общност от евентуалното дестабилизиране на положението в Русия. Заплахата от реванш на олигарсите и от възстановяване на стария елит от времето на Елцин изглежда плашеща перспектива за Запада. Както сочи руският опит, господството на олигархията води към засилване на организираната престъпност във всичките ѝ видове, форми и прояви. А като "криминална супердържава" Русия може да създаде ново глобално предизвикателство за стратегическата стабилност и за международната сигурност.

Но и противоположният политически полюс - авторитарният ред, за който излизал импулс от "чекистите", изглежда не по-малко опасен за Запада.

И накрая, има комплекс на неувереност, свързан с руските либерали и с възможността за либералната политика в Русия. Западът тревожно се взира в Русия: дали "триумфът" на либерализма в тази "страна на мечките" няма да се превърне в световен катаклизъм?

Страховете на Запада могат да бъдат игнорирани, приемани или отхвърляни. Но те са реалност, която чувствително влияе върху неговата руска политика. Ако се опитаме да обобщим, то политиката на Запада ще бъде по-скоро предпазлива и изчаквателна, с акцент върху запазване на стратегическата стабилност, а не върху радикалните промени. След като великодушно предостави на Русия правото да доказва верността си към историческия избор в полза на Запада, западната общност ще предпочете внимателно да наблюдава този процес и леко да го коригира, ограничавайки се предимно с морална подкрепа и шумно рекламирани аванси. При това положение рискът за Запада не е голям, но във всички случаи печалбата ще бъде баснословна.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.