Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия и петролът: рецепта за запазване на статуквото

17 коментара
Русия и петролът: рецепта за запазване на статуквото

До голяма степен Русия зависи от износа на енергоносители, в частност на суров петрол. Страната заема първо или второ място (зависи кого ще попитате) в производство на петрол в света и доброто състояние на държавния ѝ бюджет (в Русия съотношението между дълг и БВП е значително по-малко в сравнение с други големи държави) практически изцяло е свързано с мащабния износ на петрол и газ.

Затова Русия, дори според най-оптимистичните оценки, ще стане крайно уязвима, ако спадът на цените на петрола продължи. Системата на Путин, както и всяка система на управление, се опира на определени групи от интереси, към които тя е принудена да проявява щедрост и тази щедрост ѝ струва все повече и повече. Ако цената на петрола падне до 40-50 долара за продължителен период от време, екипа на Путин го чакат твърде сериозни проблеми.

Аз бих очаквал или 1) Назидателни крайни мерки, в духа на придобилите печална слава събития на площад Тянънмън или 2) “цветна революция”, която ще свали Путин от власт.

Главният въпрос обаче не е дали снижаването на цените на петрола ще навреди на Русия, а доколко е вероятно самото снижаване. Макар да не съм експерт по петролните пазари и постоянно да слушам за възможен спад на цените поради отслабването на икономическото влияние на Китай и Европа, реалността е,че петролът си остава достатъчно скъп по историческите стандарти.

Съществува ли възможност цените на петрола рязко да паднат в бъдеще? Разбира се. Ако обаче отбележим досегашната им устойчивост независимо от слабостта на Европейската икономика и твърде бавния икономически растеж в САЩ , не мисля, че ще е радикално или безумно да предположим, че цените на петрола едва ли сериозно ще паднат. По-скоро обратното - ще се покачат.

Според мен фактът, че цените на петрола трайно са се закрепили над чертата от 100 долара за барел, предполага, че в общи линии руската икономическа и политическа система ще се запази без промени поне за още едно десетилетие. С това равнище на цените, което се наблюдава в момента, и което, по всяка вероятност ще се запази в следващите няколко години, Кремъл просто ще разполага с прекалено много ресурси, за да бъде бързо победен.

Журналисти и учени неведнъж са отбелязвали, че Путин и неговите съветници не могат да повярват на късмета си, когато става въпрос за петрола. Когато Путин за пръв път зае президентския пост, най-оптимистичните сценарии предполагаха,че петролът ще струва около 30 долара. Ако през 2002 г. някой беше казал на Кремъл, че цените ще се колебаят около 100 долара, щяха да го пратят в психиатрията.

Макар че основите на системата на Путин в действителност могат да се окажат доста крехки, не мисля, че те се намират под такава сериозна заплаха, както смятат много журналисти и анализатори. Като цяло в Русия все още се запазва благоприятно икономическото състояние. Неслучайно напоследък периодите на икономически и политически реформи съвпадат с периодите, в които цените на енергоносителите са най-ниски.

Времето ще отсъди, разбира се, кой е бил прав. Ако “шистовата петролна революция” в САЩ коренно преобърне функционирането на петролните пазари и съумее да свали цените до качествено различно равнище, руската икономика я очакват неприятни изненади. Но сега, в края на 2012 г., оглеждайки се наоколо, виждам, че продължаващата в повечето развити страни рецесия практически не оказва влияние на цените на петрола. Това ме кара да мисля,че ние живеем в един нов свят, в който суровините просто струват по-скъпо отпреди. В един такъв свят големите износители на суровини, в частност Русия – получават голямо и “незаслужено” предимство и могат да си позволят да отлагат и дори да отменят икономическите реформи, които без високите цени биха били необходимост.

С тези цени на петрола може да се очаква Русия бавно да продължи да се придвижва по пътя, по който върви вече 20 години.

Превод: Марина Захариева

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #17
  2. Анонимен
    #16

    Не стана ли ясно на всички - нищо руско, никога повече! Руския вариант е - на цената на 2 мерцедеса получаваш Москвич! От кризата ще излезем, след като празнуваме освобождението от руско робство един ден. Но за да се случи това, трябва да се активизираме!

  3. Анонимен
    #15

    1, свободните ви съчинения са за двойка, защото не почиват на факти, а на ваши червени мечти на безродник! Русия е страна от третия свят, в която има 91% неграмотност и 60 годишна изостаналост от цивилизования свят! Ако може да ми обясни как една държава става велика като не произвежда нищо друго освен суровини за цивилизования свят ??? Такава държава се нарича "ресурсен придатък" и са налице всички свойствени й характеристики - диктатура, държавен монопол, корупция която е генерирана предимно от

  4. Анонимен
    #14

    Никой никога по света не е гледал към окупатора си с надежда, и това е било ясно на всичките ни възрожденци, както и на целия народ - за това са възстанията, за да се освободим сами без да падаме под по-тежко робство - руското! Само безродни русофили са чакали руския поробител с надежда, защото без руснаците те щели да си останат едно голямо нищо - продажни родоотстъпници! Същото се е повторило и 1944.

    Нашите възрожденци за Русия -
    http://www.extremecentrepoint.com/?p=335
    “Като народ ние можем

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #13
  6. Анонимен
    #12

    Руските ни братовчеди правят това, което е правилно.Имат минерални и др. ресурси- изнасят. Тези ресурси са разположени в трудни за обитаване райони, технолозите работят по това направление. Хладилници може да призвежда и Сомалия... Оборудването на територии зад полярния кръг с инфраструктура от всякакъв вид - от кабели до жп, шосета,тръбопроводи, заводи за преработка и втечняване на природен газ е много скъпо удоволствие...

  7. Анонимен
    #11

    До Н 10 Те са мнооо,мнооо назад.Ама ши са оправат де.

  8. Анонимен
    #10

    До № 6.
    Щом товарят на пристанищата стоки за износ, значи са намерили купувач и постигнали подходяща цена. Пазар, драги.
    В момента средната заплата в Русия е около 800 щ. дол., а минималната пенсия гони нашата максимална.
    В Русия в момента се произвеждат или сглобяват почти всички световни марки автомобили (в т.ч. Mercedes, BMW, Audi, Toyota, Ford, всички френски марки,всички корейски, и т.н.). Руснаците пуснаха и болид на F-1 . Да, собствените им разработки отстъпват засега на водещите автомобилни

  9. Анонимен
    #9

    "Руска високотехнологична техника" звучи по-абсурдно от "руска нация на въздържателите"! На пишещия по-долу не му е известно каква е т.н. "неатомна част" от проектите на уж руските АЕЦ, като турбо-генератори и т.н.. А, за автоматика и информационно осигуряване за КИПИА, за изпълнителни процесори и копроцесори и т.н. и т.н. какво да кажем?! Ами ще кажем, че руското участие в тези наистина високи тихнологии е...00000,0000%! Това важи и за всички новопроизведени електроцентрали в самата Русия! Освен

  10. Анонимен
    #8

    Ние имаме два истински проблема с Русия - тоталната енергийна зависимост и, следствие на първото, около 6 млрд. лева ежегоден пасив в стокообмена. Лекът за първия проблем е диверсификацията, но досега никое правителство не е изготвило стратегия как да я постигнем. Вярно е, че ще струва много пари, ще отнеме десетилетия, но в началото е идеята какво и как да го направиш. А хора с идеи явно липсват, поне във властта... Не е по-лесен за решаване и втория проблем - руският платежеспособен пазар не е

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.