Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия иска да изгради интернет, независим от чуждестранни сървъри

9 коментара
Руската Държавна Дума

Руските депутати от днес обсъждат проектозакон, чиято цел е в страната да бъде изграден "суверенен интернет", способен да действа независимо, ако Русия бъде откъсната от големи световни сървъри, предаде Франс прес.

Проектозаконът, който се обсъжда на първо четене в Думата, долната камара на парламента, съдържа редица мерки, чиято цел е да се гарантира функционирането на руския сегмент в интернет и той да бъде защитен от евентуални кибератаки.

Той е представян като отговор на "войнствения характер на новата американска стратегия в областта на киберсигурността, приета през септември 2018 година", в която Русия се посочва като заплаха.

Предвижда се по-конкретно да бъде създадена "инфраструктура, която позволява да се гарантира функционирането на руските интернет ресурси, в случай че руските оператори се окажат лишени от възможността да се свързват с чуждестранни интернет сървъри".

Руските доставчици на интернет освен това ще трябва да гарантират, че техните мрежи имат технически средства, които позволяват "централизиран контрол на трафика", за да дадат отпор на евентуални заплахи.

Тези "технически средства", чието съдържание не се уточнява, ще бъдат предоставени на операторите от руския регулатор на телекомуникациите и медиите Роскомнадзор, който ще получи разширени правомощия с този текст.

Проектът бе критикуван от руската Сметна палата заради разходите, свързани с изпълнението му, оценявани на над 20 милиарда рубли или 270 милиона евро. Упреци се чуха и от правителството, което се пита как ще бъдат осигурени финансите за прилагането му и защо ще има разширени правомощия на Роскомнадзор.

Те предвиждат агенцията да може да се намесва пряко в управлението на мрежата в случай на заплаха и да може, благодарение на тази технология, да блокира директно забранено в Русия съдържание. В момента това е задача на самите оператори, които се справят с нея с променлив успех.

Предаването към чужбина на данни, разменяни в интернет между руски потребители, ще трябва също да бъде "минимализирано" като те ще преминават основно през сървъри, включени в специален регистър, изготвен от Роскомнадзор.

В петък работна група, обединяваща основните руски телекомоператори, принципно подкрепи проектозакона, но предложи да бъдат направени тестове, за да се види какви реални заплахи застрашават мрежата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #9
    Отговор на коментар #7

    Сега дава, но през '96-'98 едва позволяваше да си провериш електронната поща. А що се отнася до мрежата на Спринт - по онова време цените и не бяха "за българи" - имай предвид, че става дума за годините на хиперинфлацията.И не знам в коя "кухня" си бил, но явно не си бил в кухнята, на тези, които пускаха кабели по клоните на дърветата /буквално/. Аз говоря за доставчици на услуги за битови потребители. През '97 ма и до 2000-та сравнително малко хора можеха да си позволят да си купят собствен компютър

  2. Александър Борисов
    #8

    Никога не съм предполагал,че руснаците са дотолкова фанатизирани да се откъснат от света,че и от интернета ги е страх ! Усещат ли какво "кръвопускане" си приготвят?!

  3. Знайко
    #7

    Като човек, бил "в кухнята" по онова време, бих исках да Ви поправя, колега. През 1992 г. в България влезе голямата американска телекомуникационна компания SPRINT (между другото, тя беше най-големия спонсор на великия футболен отбор от СП'94). Отначало те предлагаха услуги чрез своята глобална мрежа (например, електронна поща по стандарта Х.400, т.е. с гарантирана доставка). След това изградиха първите Интернет-възли. А това, за което пишете, е БИОМ (Българска изследователска и образователна мрежа), която и днес осигурява връзка на университетите и Академията, но благодарение на големия европейски проект GEANT дава възможност за изключително бърз трафик към света.

  4. pepe
    #6

    Бих казал, че късно са се сетили. Чудя се какво им е пречило да го направят до сега. В България изграждането на интернет мрежа започна по такъв начин, че да е максимално независимо от външната връзка - която преди 20 години беше скъпа и с много ограничен капацитет, точките за външна връзка се брояха буквално на пръстите на едната ръка /към третата четвърт на 90-те аз се свързвах с интернет чрез акаунт в академичната мрежа чрез която неотдавна бяха свързали българските университети и БАН със "света",

  5. В и К
    #5

    Путистанци ще градят, градят (като чебурашка) и накрая ще го нарекат интерНЬЕТ

  6. Практик от София
    #4

    18-03-2008, „Российская газета”, официално издание на РФ:
    "До 2020-а година руските граждани ще получават средно по 2700 долара на месец, ще имат не по-малко от 100 кв. м за тричленно семейство, а средната класа ще бъде повече от половината на населението. Такива прогнози се съдържат в „Концепцията за социално-икономическо развитие на Русия до 2020 година".
    До 2020-а година Русия ще се утвърди като водеща световна сила. Икономическото развитие ще се осъществява чрез внедряване на иновации. Владимир

  7. Bлaдo
    #3
    Отговор на коментар #1

    в Президентството ще ги подават - на оня, дето "не е на заРплата в пАсолЬствЭ"

  8. Bлaдo
    #2

    че да изгради - никой я не спира... И без тва "интернет" на руски е "интэр НЙЭт!" :-))) Сега да си направат и ... инТРА нЙЭт...

  9. Лизи Гугуткова
    #1

    Нашите тролчета как ще подават отчетите си за да си вземат възнагражденията от царството на путинизЪма!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.