Проектозакон за промени във военната служба в Русия планира въвеждането на краткосрочни договори за извършване на антитерористични операции извън границите на страната, информира РБК, цитирана от БГНЕС.
Според експерти приемането на новите норми ще легализира дейността на структури като Частната военна компания на Вагнер (ЧВКВ). Става дума за неформална групировка, състояща се от около 2500 бойци, голяма част от които са бивши руски военни. РБК пресмята, че поддръжката на ЧМКВ е струвала на държавата и „високопоставени бизнесмени“ между 5,1 и 10,3 млрд. рубли.
Групировката активно използва инфраструктурата на руското министерство на отбраната, а според данни на РБК, също така оръжия и оборудване. Промените се налагат във връзка „с измененията във военно-политическата обстановка“, гласи внесения в Държавната дума законопроект.
Правителството определя целта на документа като поддръжка на необходимото равнище на окомплектоваността на войскови части от наемници. Досега първият договор с войници, матроси, сержанти, старшини може да бъде сключен за две или три години по избор, а с офицерския състав – за пет години. Договори за кратки срокове – от шест месеца до една година – са предвидени само при извънредни обстоятелства или за участие в „дейности по поддръжката или възстановяването на международния мир и сигурност“.
Новият проектозакон разширява възможностите за военните да сключват краткосрочни договори. Правителството допълва гамата с дейности, свързани с „пресичане международната терористична дейност извън пределите на Русия“ и участие във военноморски операции. Изчезва и рамката от минимум шест месеца за продължителността на договора. С новият закон ще бъде разширено и определението за военнослужещ в Русия.
Воени експерти свързват появата на новия документ с необходимостта от легализиране дейността на частни военни компании в Сирия. Той ще даде възможност на руските наемници да работят в рамките на закона. Според информации на експерти в Сирия действат наемници от ЧВКВ. Според професора от МГИМОЖ Дмитрий Лабин новата правна база ще даде възможност за създаване на нещо от рода на френския чуждестранен легион, чиито служители изпълняват задълженията си срещу получаване на гражданство, парични възнаграждения и други бонуси.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
5 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Узаконяват си право на военен тероризъм зад граница. Само че,законът им не важи за страните, в които ще върлуват. Резултатът е, много сълзи и плач на колене в руските православни църкви.
"Русия легализира дейността на военни наемници зад граница", след като преди ги толерираше само.
Страните - членки на ЕС, чиито лидери заседават днес в Брюксел, по-специално за да очертаят ролята на Русия в сирийския конфликт, разглеждат "всички възможности, включително допълнителни санкции" срещу "поддръжниците на режима". Това гласи проектоспоразумение между 28-те държави, с чийто текст се запозна Франс прес, предаде агенцията.
...за да може трърди, че войските й на украинска територия открай време са там "законно" :-))) ... ... и изобщо - по много неинтелигентен начин полудържавата эРэФия се мъчи да имитира държавност и законност...
Главорезите от "вагнер" взимат по-големи заплати от другите "командировани". И ГРУЗ 200 най-много го пълнят. И у нас има такива: Две паравоенни организации - "Български воински съюз "Васил Левски" и "Българско национално движение "Шипка". Има иск къмдържавното обвинение да подаде иск по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ) за прекратяването на двете "националистически" организации /слушахме как си говорят на руски/. Прокуратурата все още не е решила дали има основания да иска прекратяването.