Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия не може да намери купувачи за милиони барели дизел

10 коментара
Русия не може да намери купувачи за милиони барели дизел

Руските нефтени компании изпитват нарастващи проблеми с износа на дизелово гориво, което от февруари попадна по ударите на европейското ембарго и наложения от страните на Г-7 таван на цените.

Въпреки отстъпките, достигащи една трето от световните цени, дизелът с руски произход си стои в танкерите, които безпомощно стоят на дрейф в океана в очакване на купувачи, пише "Москоу таймс" в петък.

На 5 март 4.4 млн. барела дизел "заседнаха" в танкерите, превърнати в плаващи хранилища, съобщава Блумбърг, цитирайки данните на Kpler – компания, проследяваща танкерните превози.

За месец обичат на непродаденото гориво скочи четворно и достигна рекорд за целия период на наблюдението. Даже по времето на пандемията, когато петролният отрасъл преживя най-силната в историята си криза на свръхпроизводство, "излишните" петролни продукти, складирани на танкери, бяха двойно по-малко.

В същото време Русия продължава да товари дизел на пристанищата, "знаейки, че няма къде да го изпрати", коментира Марк Уилямс, анализатор в Wood Mackenzie. Ако нереализираните обеми продължават да растат, ще се наложи намаляване на износа на дизел, едновременно с това да с есложи под ножа неговото производство", допълва той.

Според оценка на Wood Mackenzie, през второто тримесечие на руските нефтопреработвателни заводи може би трябва да съкратят преработката на петрол с 1 млн. барела на денонощие. Износът на дизела, традиционно пускан на европейските пазари, ще се намали с една трето – с 1.1 млн. барела до 750 хил. барела дневно.

На отрасъла не помагат дори отстъпките . стойността на руския дизел при изплащането му от пристанището Приморск в Балтийско море от намалото на годината е рухнала с 35 процента. Още през ноември руското дизелово гориво, струващо като европейското, се предлагаще с отстъпка от 35 долара за барел.

Не е лесно намирането на пазар и в Азия. Индия и Китай имат собствени рафинерии и да заинтересовани от купуването на суровина за преработка, а не готови нефтопродукти, коментира Наталия Орлова, главен икономист на "Алфа банк".

Индия не възнамерява да купува руски дизел, твърдят източници от бранша пред Ройтерс. Причината е, че разходите за вноса, включващи и фрахта и застраховките, се оказват твърде високи и надхвърлят тавана от 100 долара за барел, въведен от страните от Г-7.

Все пак не може да се каже, че е напълно невъзможно руският дизел да се пласира на пазара, коментира анализаторът на Kpler Виктор Катон. "Това е въпрос на избор на време и на първо място склонността на купувача да рискува, а именно – готов ли е той пазарът да види неговата сделка", допълва Катон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. bez_ime
    #10
    Отговор на коментар #9

    Другарке, пак не сте разбрала, руското гориво не се търси, никой не иска да търгува с разбойници и терористи...

  2. Milanova Magda
    #9

    Хайде не ги мислете руснаците. Това което се търси ще бъде продадено.

  3. .tеxt
    #8

    Освен да почнат да го пият? Сещам се за Майлоу Майндърбайндър, дето беше изкупил цялата реколта от памук на Египет и го правеше на сладкиши....

  4. John Doe
    #7

    А дизелът по българските бензиностанции продължава да е на абсурдно високи цени. Бедният български потребител храни руската мафия и позволява да бъде лъган, краден и унижаван от Лукойл и охранената c8uня Митрофанова.

  5. b123
    #6

    Хубава новина, ама защо толкова много правописни грешки? Пуул леко се излагате. ;))

  6. полк. Дрангов
    #5

    Да го продадат на Украйна бе, за новите Леопарди!...Наблюдава се нас.ране на великата Рус!

  7. Kruger
    #4
    Отговор на коментар #1

    Вместо шампоан Боярищник. За алкохолизираните ватници ще все тая:)

  8. Отбелязвам
    #3

    Лакомията до там води. Мрете от глад!

  9. Owal
    #2

    Могат да напълнят едни определени бункери с него...

  10. The Rock
    #1

    Да го пият!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.