Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия не постигна безвизов режим за Калининград

0 коментара

ЕС и Русия не постигнаха напредък на първите консултации днес в Брюксел по проблема за Калининград, но се договориха да продължат разговорите, съобщи АФП.

Жителите на руския анклав Калининград, заобиколен изцяло от територията на Литва и Полша, ще се нуждаят от визи, за да пътуват до друга точка на Русия след влизането на двете държави в ЕС. Москва е против визов режим за транзита на хора между Русия и Калининград.

Според руският заместник-външен министър Сергей Разов днешните първи преговори са били напрегнати и всяка от страните останала на своите позиции, съобщи ИТАР-ТАСС. Той уточни, че никой не е очаквал пробив само за два часа диалог. Към сегашния момент ЕС не прилага шенгенските изисквания към 45 държави и на тази основа Москва настоява за изключение от шенгенския визов режим при транзита между Русия и Калининград, каза Разов.

Датският посланик в Русия Ларс Висинг, чиято страна председателства ЕС, заяви на пресконференция, че ЕС смята проблема с Калининград за приоритетен и възнамерява да го реши до срещата на високо равнище Русия-ЕС в Копенхаген през септември.

От своя страна, представителят на ЕС в Русия Ричард Райт подчерта, че не може да става дума за безвизов режим за руските граждани в рамките на ЕС.

В интервю, публикувано днес във в. Росийская газета, руският външен министър Игор Иванов се обяви против издигането на изкуствени бариери, спъващи сътрудничеството между Русия и Европа във връзка с Калининград, предаде АФП. Руският първи дипломат, за разлика от други официални руски длъжностни лица, не отхвърли изрично визовия режим за калининградчани.

Калининград /бивш Кьонигсберг/, който днес бе обект на преговори между ЕС и Русия за режима на придвижване на неговите жители, е руска територия с излаз на Балтийско море, изцяло обградена по суша от бъдещите членки на Европейския съюз Литва и Полша.

ЕС иска да наложи визов режим за транзита на хора между Русия и този бивш преден пост на съветската военна мощ към Запада. Москва обаче категорично отказва да приеме визовите изисквания. ЕС настоява да се приложат европейските шенгенски споразумения за свободното движение на хора. Те налагат руските граждани, минаващи транзитно през Литва и Полша, да разполагат с виза. Очаква се двете държави да се присъединят към ЕС през 2004 г.

Русия, в лицето на специалния представител на руския президент Владимир Путин за Калининград Дмитрий Рогозин, неотдавна настоя, че "свободният транзит трябва да бъде осигурен".

Кьонигсберг - бБившата столица на пруските крале и родно място на философа Кант, е прекъкръстена от Сталин на Калининград през 1946 г., след като година по-рано градът е превзет от Червената армия. Анклавът с територия от 15 500 км/кв се оказва отделен географски от Русия от 1991 г., датата на разпада на СССР.

Населението от 1 милион души включва 80 националности, но огромното мнозинство /80 на сто/ са етнически руснаци. В анклава все още живеят около 18 000 руски граждани от немски произход. Почти пълната смяна на населението става след Втората световна война, когато Калиниградска област е затворен за чужденци район, където е разположена първата линия на съветската отбрана и част от нападателните арсенали на бившия СССР. От 1992 г. в Калининград е със свободен достъп, а през 1996 г. градът става

специална икономическа зона с големи икономически и данъчни облекчения за чужди инвеститори. Германският автомобилостроителен концерн БМВ и южнокорейският КИА се установиха в Калининград, но руската финансова криза от 1998 г. имаше широки негативни последствия върху анклава.

Калининград продължава да има военностратегическо значение с пристанището си Балтийск, където са базирани руски дизелови подводници, снабдени с ядрени ракети. В анклава е разположена също и 11-а руска сухопътна армия.

Калининградска област посрещна първоначално съветските войски, напуснали Германия и балтийските държави след разпадането на Съветския съюз. Така броят на войниците, разположени там, достигна 200 000. Оттогава досега техният брой е намалял на 17 000, от които 8000 са морски пехотинци.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.