
Русия призовава своите партньори не я разглеждат като една от страните в конфликта в Украйна, заяви в събота руският външен министър Сергей Лавтров. ”Готови сме да продължим диалога при разбирането, че диалогът трябва да е равноправен, честен, партньорски, без опити да бъдем представяни като страна от конфликта”, каза министърът на пресконференция в Москва.
През седмицата бяха оповестени множество свидетелства, които доказват, че контролът върху Крим е в ръцете на руската армия в нарушение на международните договори.
Руски военни в Симферопол
В събота ”Ройтерс” съобщава, че автоколона от около 50 военни камиона с неколкостотин руски войници е влязла във военна база близо до столицата на Крим Симферопол.
Камионите били придружени от осем бронирани машини, две линейки и цистерни. Русия заявява, че единствените ѝ войски в Крим са тези, които обичайно са разположени там към нейния Черноморски флот - твърдение, което САЩ наричат "измислицата на руския президент Владимир Путин".
Според Киев в Крим има 30 000 руски военни. По данни на Пентагона руските военни в областта са около 20 000.
Без необмислени стъпки
По-рано през деня Лавров предупреди Вашингтон да не предприема "необмислени" стъпки. В разговор с американския държавен секретар Джон Кери той заяви, че ”необмислени” действия неизбежно биха засегнали и САЩ, накърнявайки американско-руските взаимоотношения.
”В съответствие с поръченията на президентите Путин и Обама, които по-рано обсъдиха по телефона обстановката в Украйна, външните министри се разбраха да продължат разглеждането на проблематиката на острата политическа криза в страната”, съобщиха от Министерството на външните работи на Русия.
Преди това президентът на САЩ Барак Обама е казал по телефона на руския президент Владимир Путин, че действията на Русия нарушават суверенитета и териториалната цялост на Украйна, съобщава Ройтерс. Двамата лидери са разговаряли един час по инициатива на американската страна.
Обама е казал, че за решение на кризата ще е нужно руските сили да се върнат в базата си в Крим, а правителствата на Украйна и Русия да започнат директни преговори. Президентът на САЩ повтори американската позиция, че трябва да се допуснат международни наблюдатели, които да проверят дали защитени правата на етническите руснаци в Украйна.
Путин отговорил на Обама, че новите украински лидери са дошли на власт с противоконституционен преврат и са наложили напълно нелегитимни решения в Украйна - на изток, югоизток и в Крим. Той защитил руската политика в Украйна, която нарекъл “братска страна” и уверил президента на САЩ, че Москва не стои зад превземането на Крим, където е разположен Руският черноморски флот.
Украйна няма да даде Крим
Крим е и ще бъде украинска територия и ние няма да дадем Крим на никого, каза в събота изпълняващият длъжността външен министър на Украйна Андрий Дешчица. Според него спорът трябва да бъде решен по мирен път
Той отново изтъкна готовността на Украйна да започне преговори с Русия и подчерта, че трябва да бъде създадена контактна група, която да помогне за преговорите.
"Ние искаме да поддържаме добри отношения с руския народ, защото разбираме, че ще живеем заедно в бъдеще", каза Дешчица. Външният министър призова Русия да използва влиянието си, за да бъдат допуснати в Крим чужди наблюдатели.
Външни наблюдатели отново не бях допуснати в Крим
Въпреки призивите на Киев проруските сили за пореден път забраниха на мисия военни наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) да влязат в Крим, предаде АП, цитирана от бТВ.
Автоколоната на наблюдателите е била спряна в събота сутринта на пропускателния пункт Армянск. Въоръжени мъже, които охранявали пункта, са произвели предупредителни откоси с автоматично оръжие във въздуха, за да накарат всички коли да спрат. Пострадали няма.
По-рано през деня ОССЕ съобщи, че наблюдателите ѝ ще направят нов опит да влязат в Крим. Само през тази седмица те на два пъти бяха спрени на входа на Крим.
Мисията се състои от 54 души, цивилни и военни, от 29 държави. ОССЕ, сред чиито 57 страни членки са Русия и Украйна, има за цел да помогне за намаляване на напрежението на Кримския полуостров, който иска да обяви независимост от Украйна, отбелязва АФП.
Финансови санкции
Междувременно агенция ”Блумбърг” съпбщава, че едва ли е възможно налагането на финансови санкции за Русия, без да има преки последици за САЩ и Западна Европа.
"Сега Русия е обвързана финансово с Европа много по-силно, отколкото Съветският съюз, но ако това създава зависимост, то тя при всички случаи и взаимна", се казва в коментар на агенцията, цитирана от БГНЕС.
През септември 2013 година руски физически лица и компании са имали активи за 160 млрд. долара в чуждестранни банки. Данните са за банките в 44 държави, които се отчитат през Банката за международни разплащания (BIS).
Замразяването на тези активи може да накара влиятелните руснаци да се замислят върху последиците от събитията в Украйна, коментира Блумбърг. В същото време обаче в отговор руснаците може да се откажа от спазване на ангажиментите пред чуждите банки. Това би застрашило активи на западните държави в размер на 242 милиарда долара, които са в руски банки и могат да пострадат при налагане на ответни мерки.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент