Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия обмисля да оспорва в СТО енергийните правила на ЕС, заплашващи "Газпром"

8 коментара
Русия обмисля да оспорва в СТО енергийните правила на ЕС, заплашващи "Газпром"

Русия вероятно ще оспорва енергийните правила на Европейския съюз в Световната търговска организация (СТО), предаде Ройтерс, позовавайки се на правителствен източник. Това би бил първият търговски спор, предизвикан от Русия след присъединяването ѝ към СТО.

Правилата, известни като Трети енергиен пакет на ЕС, ограничават контрола на руския държавен монополист "Газпром" върху европейските му гаозпроводни активи и отдавна са дразнител в отношенията между Русия и ЕС.

Източникът, пожелал да остане анонимен, е заявил, че Русия, която се присъедини към СТО миналия месец, проучва дали правилата на ЕС са обект на регулациите на СТО. Проучването трябва да приключи до две седмици.

"Ако правилата на СТО се приложими към Третия енергиен пакет, както и други мерки, ограничаващи руския внос, ние ще ги оспорим в СТО", е заявил източникът, според когото по всяка вероятност отговорът ще е положителен.

Когато член на СТО инициира търговски спор, страната, с която е в несъгласие, разполага с 60 дни, за да разреши жалбата. След този срок жалбоподателят може да поиска от СТО да се формира панел, посветен на водения спор, и да се произнесе по въпроса.

Търговски експерти очакват, че на Русия ще е нужно известно време за установяване в СТО, преди да стартира спорове, както направи Китай при присъединяването си към организацията през 2001 г. Други обаче наблюдават дали Русия или някой от търговските ѝ партньори пръв ще нанесе удар.

Руският търговски екип в Женева все още не е напълно окомплектован и страната все още не е изпратил свой посланик.

Руският президент Владимир Путин, който се завърна в Кремъл през май, определи Третия енергиен пакет като "грабеж", докато беше министър-председател. Този месец обаче той отхвърли предположенията, че Русия ще влезе в търговска война с Европа заради "Газпром".

Европейската комисия, изпълнителният орган на ЕС, разследва предполагаеми антиконкурентни практики от страна на компанията "Газпром", в която собствеността на руската държава е над 50%.

Антитръстовият казус е фокусиран върху оплакванията, че "Газпром" възпрепятства притока на газ и малтретира своите клиенти чрез обвързване на цената на газа с петрола.

Русия се присъедини към СТО през август след 18-годишно чакане. Путин каза, че страната му ще използва членството си, за да се опита да развие по-свободна търговия и че се надява това да подсили икономиката на страната, която е на стойност 1.9 трилиона долара и разчита главно на енергиен износ.

В изказването си на срещата на върха на Г-20 в Мексико, Путин говори остро срещу прикритите протекционистични мерки като екологични и технически регулации.

Еврокомисарят по търговията Карл Де Гухт заплаши, че ще предприеме действия срещу Русия в СТО заради серия рестриктивни практики. На 7 септември той каза, че Москва вече трябва да играе по правилата, след като е член на световната организация.

Де Гухт разкритикува плановете на Русия да налага непоследователни данъци върху вноса на превозни средства, въведената забрана за внос на живи животни от Европа, две антидъмпингови разследвания и друг казус за защита на търговията, започнат от Москва срещу ЕС през последните месеци.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    И да оспориш и да не оспориш,положението е едно,а именно Роял Дъч Шел се въздържа да пробива покрай Гренландия и Аляска.Консорцюмът на норвежците(Стат ойл),французите и Газпром също се отказаха засега от пробиви на Щокман,а това съвсем не пречи на европейските клиенти,понеже газ се подава достатъчно.Че цената му пада?Пада затова,че упоменатите компании се въздържат.Защо се възрържат?Защото е станало пак чудо.Къде?Къде другад,освен в Щатите. И кво сега?Цените паднаха.Това е положението.

  2. Анонимен
    #7

    "Да се зачуди човек дали няма нещо сбъркано с православието."!? Моше , да ти припомня казаното от Mитрополит Климент (Васил Друмев): "Да не забравяме никога: Има православие у нас, има и български народ! Няма православие - няма и български народ!" Това , че Русия си защищава интересите може да е само пример на нашите йесмени и йесуимени.

  3. Анонимен
    #6

    Май съсъ право ги мотаеха сибирските варвари за СТО. Едва влсезли в организацията и вече започват иширетите.

  4. Анонимен
    #5

    СТО ще трябва да се заеме с опитомяването на руската мечка. Русия само създава главоболия за цивилизования свят. Главоболия създават също Гърция, Сърбия и Кипър. Да се зачуди човек дали няма нещо сбъркано с православието. Или просто допира с ориента оставя дълготрайни последици в поведението на облъчените народи?

  5. Анонимен
    #4

    "протекционистични мерки като екологични и технически регулации" на путин може да му се иска автомобилите да харчат по 15 на сто като руските, и той еднолично да решава кой има право на чист въздух (например КГБ в своите крайградкси имения), но в цивилизования свят не е така: ние се стремим към здравословна околна среда и енергийно ефективна (и съответно конкурентна) икономика като и двата фактора намаляват икономическото влияние на ресурсния придатък (към развитите икономики) русия...

  6. Анонимен
    #3

    антимонополните преследвания не могат да бъдат основание за оспорването им чрез СТО процедури. Смешници.

  7. Анонимен
    #2

    Приели я Русия за член на СТО миналия месец и започват разправиите!

  8. Анонимен
    #1

    А дали с мезе или без мезе ги "обмисля" тия работи бившата съветска република Русия... Алкохолизирани диваци...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.