Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сръбски град трябва да бъде евакуиран напълно заради наводненията

Бедствието засегна Босна и Херцеговина и Хърватия

1 коментар
Сръбски град трябва да бъде евакуиран напълно заради наводненията

Обреновац трябва да бъде евакуиран напълно, заяви сръбският премиер Александър Вучич, който посети града и го обиколи с лодка, за да се запознае със ситуацията, предаде Танюг. "Ситуацията е катастрофална и ще става по-тежка. Очевидно се налага пълна евакуация на града", каза той.

 

"Това е най-голямото природно бедствие не само за последните 100 години. Такова нещо не се е случвало в сръбската история. За един ден падна повече дъжд, отколкото за четири месеца", каза вчера премиерът Александър Вучич за наводненията, които вече взеха пет жертви, и накараха правителството да обяви извънредно положение на територията на цялата страна.

 

Най-критично в Сърбия в петък е положението в Обреновац, западно от Белград, където тази сутрин преля река Колубара. Целият град е под вода, мостът на влизане в Обреновац е на път да се разруши, реката е наводнила другия мост в града. Хотелът е евакуиран, евакуирани са и няколкостотин мигранти, настанени в района, съобщава вестник "Блиц". Над града летят хеликоптери.

 

Вучич призова населението на Обреновац да не отказва да се евакуира и да слуша инструкциите на компетентните държавни органи. "Не ни карайте да прилагаме сила, за да спасим живота ви и да застрашим така живота на спасителите", призова премвиерът. Той посочи, че животът на хората в Обреновац е под заплаха и призова хората да не стоят по покривите и високите тераси, които може да паднат, а да се евакуират. "Най-важното е да спасим живот, а после ще мислим за имуществото", каза той.

 

Сръбското правителство откри сметки в динари и в чуждестранна валута, в която желаещите могат да окажат финансова помощ за пострадалите в наводненията, предаде Танюг.

 

Министерството на вътрешните работи на свой ред призова хотелите в Сърбия, доколкото имат възможност, да предложат безплатно настаняване на спасителите, които идват на помощ от чужбина. "Най-необходими са хотелите в Белград и Ниш и останалите в близост до застрашените райони", се казва в съобщение на министерството.

 

Около 150 000 къщи в Сърбия са без електричество. Над 7000 души бяха евакуирани от наводнените си къщи и няколко хиляди други чакат да бъдат евакуирани.

 

Синоптиците прогнозират още поройни дъждове за утре следобед.

 

Сръбският патриарх Ириней снощи отслужи молебен за спиране на дъжда, като каза, че Сърбия е сполетяна от голяма неволя. "Това не е божие наказание, а предупреждение да се откажем от порока, злобата и беззаконието", каза патриархът, цитиран от в. "Блиц".

 

Същият вестник съобщава, че метеорологичният сайт "СербианМетео" е нарекъл циклона, обхванал Сърбия на 13 май, с името "Тамара". Той ще остане запомнен като най-дъждовния циклон, откакто в Сърбия се правят метеорологични измервания. Статистически вероятността подобен циклон да обхване толкова големи площи и да се изсипят такива големи количества дъжд е много малка и такова явление не е имало досега в страната, отбелязват метеоролозите.

 

Европейската комисия съобщи, че задейства механизма за гражданска защита в подкрепа на Сърбия и Босна и Херцеговина заради наводненията в района. ЕК отбелязва, че за Сърбия са били предложени три противопожарни автомобила с водни помпи, 11 помпи, две спасителни моторни лодки от България, както и екип от 26 наши специалисти. Германия също е предоставила помпи с голям дебит и 18 служители на гражданската защита. На помощ са се притекли още Австрия и Словения.

 

Руското министерство за извънредни ситуации изпрати в Сърбия самолет с хуманитарна помощ за пострадалите от наводненията, предаде ИТАР-ТАСС. На борда са натоварени хранителни продукти, оборудване, генератори, моторни лодки, водолазни костюми и специална техника за спасителни операции.

 

Тази сутрин в Ниш кацна друг руски самолет със 70-членен спасителен екип. За преодоляване на последствията от наводненията в Сърбия са привлечени и специалисти от Руско-сръбския хуманитарен център в град Ниш.

 

Първа жертва на наводненията и в Босна и Херцеговина. Мъж загина в Биелина, в босненската Република Сръбска, когато част от стената на вилата му се срути вследствие на

наводненията, предаде босненската агенция Фена. На покрива на вилата стои жена, която очаква помощ и лодки, защото около къщата има голямо количество вода. Полицията в момента не може да се доближи до вилата, тъй като нивото на водата е много високо. Самоличността на загиналия не се съобщава.

 

В Босна и Херцеговина ситуацията се усложнява от над 200 свлачища, които затрупаха къщи и нараниха хора. Не се съобщава за смъртни случаи.

 

Мисията на ЕС в Босна ЮФОР съобщи, че нито техни служители, нито армията могат да достигнат някои селища по суша, а лошата видимост пречи на хеликоптерите да се приземят.

 

На босненската планина Влашич от снощи вали сняг и снежната покривка вече е над 80 сантиметра, съобщи информационният сайт Кликс. Снабдяването с електроенергия в планинските селища е прекъснато. Хотелите и другите туристически обекти се снабдяват с електричество с помощта на агрегати, а собствениците им сами се грижат за осигуряването на достъп до сградите.

 

Проблем са и неразчистените пътища, защото цялата механизация е изпратена в помощ на наводнените райони в страната. Най-високият връх на Влашич е 1934 метра над морското равнище. Планината е известна като център за зимен туризъм.

 

Проливни дъждове и ураганен вятър и днес създават проблеми в Хърватия, особено в източните райони на страната, предаде агенция Бета.

 

В две източни области, където са нанесени големи щети на селскостопанските площи, е обявено състояние на природно бедствие. Най-тежко е положението в поречието на река Сава.

 

Дъждът и вятърът затрудняват движението по пътищата в почти цялата страна. Участък от автомагистрала Загреб-Сплит вчера бе затворен за движение, а днес по него е разрешено да се движат само леки автомобили. По автомагистрала Загреб-Риека са въведени ограничения за скоростта. Много от местните пътища в източната област Славония са наводнени и движението по тях е забранено.

 

Силният вятър породи проблеми и в столицата Загреб, където бяха съборени дървета и повредени покриви. Властите предупредиха да се избягва движението в загребските паркове заради опасност от падащи клони и дървета.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.