Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия отново се опитва да сплаши организации на гражданското общество

24 коментара
"Чуждестранен агент" - надпис върху сградата, в която се помещава московският офис на "Мемориал"

Кислородът на демокрацията е процъфтяващото гражданско общество, взаимодействието между управляващи и управлявани. Това може да е нещо простичко като квартална сбирка за благоустрояване на тротоарите или дълбоко като поемането на риск за живота им от страна на дисиденти в името на свободата на словото.

През 20-и век комунизмът се опитваше да задушава гражданското общество с обяснението, че партията майка е всичко, от което хората се нуждаят. Комунизмът си изживя времето, но битката за гражданско общество все още бушува в Русия.

В Москва, Санкт Петербург и навсякъде другаде през последните две десетилетия се появиха групи, посветили се да защитават човешките права и да запълнят празнината между държавата и обществото. Една от тях, "Мемориал", води корените си от годините на гласността и перестройката - реформите на Михаил Горбачов, и се е превърнала в стожер на руското гражданско общество, описвайки историята на масовите репресии по времето на Сталин и изобличавайки нарушенията на човешките права в Северен Кавказ наред с останалата си дейност.

Така че беше смущаващо да наблюдаваме как руски следователи чукат на вратата на "Мемориал" тази седмица за трети път, както и на десетки други НПО. Хайките, по всичко изглежда, са съгласуван с президента Владимир Путин опит за сплашване на подобни организации. Миналата година г-н Путин прокара закон, изискващ от неправителствените групи, които получават пари от чужбина и участват в политиката, да се регистрират като "чуждестранни агенти" - термин, използван в епохата на Сталин за заклеймяване и опозоряване на хора като шпиони. Законът влезе в сила през ноември. А през февруари г-н Путин заяви на среща със служители от сигурността, че законът трябва да се прилага безапелационно.

Повечето от московските граждански групи пренебрегнаха закона и нито една не се е регистрирала досега. Но посланието, изпратено през последните седмици, беше заплашително: данъчната полиция и следователи от министерството на правосъдието, на вътрешните работи и прокуратурата идват без предупреждение, отнасят камари документи и в някои случаи компютри.

Обиските разстройват работата на организациите. Те вещаят и още по-сурови мерки в бъдеще. Сред обискираните напоследък освен "Мемориал" са "Амнести интернешънъл", "Хюман райтс уоч", "Трансперънси интернешънъл", фондациите "Конрад Аденауер" и "Хайнрих Бол". Много от тези организации израснаха с подобни конфронтации с руските власти. Но най-новите посегателства срещу тях са безпрецедентни по мащаби и явно са част от по-широка кампания на Путин да задуши всяко предизвикателство срещу монопола му върху властта, която бе разклатена от улични протести, организирани вече повече от година.

Когато гражданското общество процъфтяваше при М. Горбачов, Путин беше далече - работеше за КГБ в Източна Германия. Той така и не прие демократичния идеал за гражданско общество за Русия. Страната се промени - Русия определено не е вече Съветският съюз. Но произволът срещу гражданското общество напоследък напомня на остарялото и дискредитирано съветско мислене.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #24

    23, Познатото - "А вие защо биете негрите?" Нищо ново не сте научили за толкова години. Където сте били през 1956г, там сте и сега.

  2. Анонимен
    #23

    До № 12. "ИМПЕРИЯТА НА ЗЛОТО" не е мъртва! Тя само мимикрира демокрация!Какъвто е Федералният им резерв, такава им е и демокрацията - ЦРУвщина...

  3. Анонимен
    #22

    Трябва да се признае, че "западното демократично общество" е доста по-напред в развитието си относно утвърждаването на системата си на произвол върху гражданското общество. Никой не ти чука на вратата за да ти нахлуе в дома, защото y дома ти отдавна са се наместили техните "мисионари", които те облъчват по каналите си. НПО-тата са част от тази система, която търпи само две партии и двете финансирани от едни и същи "богове", а ти после иди "избирай" на "демократични избори" между червена и жълта ябълка

  4. Анонимен
    #21

    16, 17, 20 и такива като тях са причината България да е на това дередже. Това да виждаш ншщо положително в джуджето Путя, трябва да си с интелект на макак.

  5. Анонимен
    #20

    Правилно - провеки и спънки за янкизатите до дупка!

  6. Анонимен
    #19

    Че откога пък демокрастите станаха гражданско общество! Ай, сиктир! Правете референдуми, а не досаждайте на хората с разни там либерунгели.

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #18
  8. Анонимен
    #17

    15 - Abe tarankoolu, da ne bi usa kato pravyat manevri v mexikanskiyat zaliv iskat razreshenie ot Kuba ili Mexiko!?

  9. Анонимен
    #16

    По времето на Елцин, когато от продажбата на нефт и газ в бюджета влизаха пари достатъчни за преасфалтиране на 5 улици, предприятията ги разпродаваха и закриваха, хората бяха без пари и работа си спомням че западнярите Русия я смятаха за по-демократична от България.Още не могат да простят на Путин.

  10. Анонимен
    #15

    Това не е само произволът срещу руското гражданско общество. Как може да се определи, освен като агресивно, огромното съсредоточаване на руската флота за "упражнения" в Черно море. Коя от страните по бреговете, може даже само да помисли да напада Русия. Явно, че "упражненията" не са с цел отбрана, защото няма никоя страна, която има възможността или намерението да го извърши. Това е явен натиск и заплаха за свободата и развитието на събитията в България, Румъния, Грузия, Украйна, и едно на ум за Турция. Това е едностранна намеса и натиск срещу собствеността и независимостта на всички брегове на Черно Море. Това е повторение на съветските апетити за господство.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.