Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия отрича, че Курск е разполагала с ядрено оръжие

0 коментара

Руските военноморски сили отрекоха в специален доклад, че потъналата със 118 души на борда руска подводница Курск е била снабдена с ядрени оръжия. Обвиненията бяха оправени по норвежка телевизия TV-2 от руския депутат Григорий Томчин и норвежки инженер, участвал в плановете за изваждане на подводницата от морското дъно.

Адютантът на командващия руските военноморски сили заяви обаче, че Русия категорично е заявила още от първия ден на катастрофата, че на Курск няма ядрени оръжия. Курск потъна на дъното на Баренцово море, след два необяснени и до днес взрива във вътрешността на подводницата.

Напоследък руските следователи по случая, започнаха да дават знаци, че приемат версията, за потъване причинено от експлодирало торпедо. Първоначално руската версия за катастрофата бе удар с друга подводница.

Тестовете в района на катастрофата на Курск показаха, отсъствие на радиоактивно замърсяване. Въпреки това Русия заяви, че иска да прибере подводницата, за да предотврати евентуално замърсяване на околната среда.

Норвежката телевизия TV-2 съобщи, че на борда на Курск са се намирали 500 килотона бойни глави SS N-19, които служат за потапяне на плавателни съдове. Руският депутат Томчин заяви по случая, че му е омръзнало от мистиката, с която военните обгръщат катастрофата. Според него, руските военноморски сили трябва ясно да кажат дали подводницата е била въоръжена с ядрени бойни глави.

Томчин е депутат от парламентарната група на Съюза на десните сили в руската Дума. Той е бил представен от TV-2 като член на руската комисия, която разследва случая с Курск, но от военноморските сили на Русия отричат той да има отношение към случая.

Изявленията на руския депутат бяха подкрепени от норвежкия инженер Харалд Рамфьолд, който е участвал в изготвянето на плановете за изваждане на потъналата подводница. Рамфьолд твърди, че в един от документите, до които е имал достъп ясно се е казвало за наличието на ядрени ракетни глави на борда на Курск. Норвежкият инженер работи за офшорната петролна група Global Tool Management.

Операцията за изваждане на Курск от морското дъно, на 100 метра дълбочина трябва да започне през месец август тази година и ще струва приблизително 70 милиона долара. Досега от подводницата са извадени 12 от телата на 118 моряци, които загинаха при катастрофата на подводницата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.