Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия почти уреди плащанията по своите външни дългове

0 коментара

През септември руското правителство планира да регулира голяма част от външните дългове на Русия, които не се отнасят към Лондонския и Парижкия клуб на държавите и на частните банки кредиторки. Споровете по тези дългове на обща стойност 18,65 млрд. долара се точеха в продължение на 10 години, но сега дълговете са уточнени и с почти всички кредитори са постигнати споразумения.

Да попречи на тяхното реализиране официално може само Държавната дума. Там смятат, че в някои от случаите правителството е проявило излишна щедрост, плодовете от която ще паднат в ръцете на руските финансови спекуланти.

Голяма част от руския външен дълг се пада на държавите от Парижкия клуб и от Лондонския клуб на частните кредитори, в който влизат водещи световни банки. А съдбата на останалите дългове, останали на Русия като наследство от бившия СССР почти не се обсъждат. Едва през последните година и половина-две години правителството се зае сериозно с уточняването на тези дългове. Сега в правителството най-накрая бяха представени предложения за тяхното уреждане, съобщи пред "Ведомости" заместник-министърът на финансите Сергей Колотухин.

Дългове по линия на външната търговия

От дълговете, които останаха от бившите съветски външнотърговски организации, закупили продукция от чуждестранни компании, финансовото министерство признава за около 2 млрд. долара основен дълг и за около 4 млрд. долара натрупали се лихви. По думите на Колотухин, правителството през септември трябва да реши дали да преструктурира този дълг при условията, при които финансовото министерство се е договорило с кредиторите. Схемата е същата, както и при Лондонския клуб - отписване на 36,5 на сто от дълга и една трета от лихвите.

За сметка на допълнителни споразумения с кредиторите сумата ще се намали с още 400 млн. долара. За останалата сума ще бъдат пуснати на пазара еврооблигации с погасяване на просрочените лихви през 2010 г., а на основния дълг - през 2030 г. "Първата замяна на дълг срещу еврооблигации се надяваме да проведем през ноември-декември", заяви Колотухин.

Истина е, че тези условия за регулиране на задълженията не вдъхновяват бившия министър на финансите и сега виден икономист в Думата Михаил Задорнов. Някои цифри предизвикват у него сериозни съмнения. "Сметната палата в официално заключение потвърди само 1,3 млрд. долара дългове и 400 млн. долара лихви", заяви пред "Ведомости" Задорнов.

Размерът на начислените от кредиторите и признати от финансовото министерство лихви удиви бившия първи заместник финансов министър Олег Вюгин: "Било е да задържаме плащанията по Парижкия клуб и след това да капитализираме лихвите, но подобни резултати не съм виждал".

Естествено депутатите не могат да забранят на правителството на излезе с постановление, но в ръцете им е такъв инструмент като установяване на горния таван на държавния външен дълг. Този инструмент те вече използваха при преминаването на бюджета за тази година, когато Думата по волеви начин намали този таван с 10 млрд. долара. По същия начин е убеден Задорнов, че неговите колеги ще постъпят и с проекто-бюджета за 2002 г.: "При обсъждането на тавана на външния дълг ние обезателно ще повдигнем въпроса за прозрачността при определяне на дълговете".

Войнствената нагласа на депутата се подгрява очевидно и от това, че според него част от този дълг отдавна и евтино е била закупена от руски компании, които разчитат на мекостта на правителството.

Банките на СИВ

Другата тежест на врата на Русия са задълженията към Международната инвестиционна банка МИБ и Международната банка за икономическо сътрудничество МБИС. Тези две финансови институции действаха под егидата на СИВ, заемайки за социалистическите страни пари от западните банки. Колотухин предполага, че през септември правителството ще излезе с постановление, в което исковете към МИБ и МБИС ще бъдат адресирани директно към руското правителство.

Дълговете по тази линия са 2 млрд. долара, от които 1,1 млрд. долара са основен дълг. Предполага се те също да бъдат уредени по схемата за преструктуриране с Лондонския клуб и пускането на пазара на еврооблигации. В допълнение към това руските преговарящи икономисаха 100 млн. долара, пазарейки се допълнително. "Ние искаме уреждането на дълговете пред МИБ и МБИС да стане паралелно с уреждането на първия транш на търговските дългове", заяви Колотухин.

И отново Задорнов е недоволен: "Страните от СИВ - поляци, унгарци, чехи, вече изкупиха своя дълг, плащайки максимум 10-15 на сто от неговия номинал". С други думи, всяка друга схема е неизгодна за Русия. Истина е, че тук Вюгин не е солидарен със своя бивш началник. Той допуска, че Русия също е могла да се занимава с операции по изкупуване на своя дълг, натурпан от съветското правителство. "От август миналата година имаше много подходящ момент за това и преди месец все още на пазара се предлагаха ценни книжа с много прилична доходност", твърди Вюгин.

"Непарижките" държави

Още една обемна задлъжнялост се образува пред петнайсетина държави, които не влизат в Парижкия клуб. Дългът пред тези държави вече е уреден. Например Китай и Чехия вече си получиха своето посредством стокови доставки. Но с много други държави Русия е още на етап уточняване на размера на дълга. Да се постигне споразумение за погасяване на тези дългове до септември няма да е възможно.

Много трудно ще бъде по думите на Колотухин да се постигне споразумение с Кувейт. Чиновникът смята, че преди 10 години съветското правителство е получило от него "политически" кредит. Към него е било прибягнато, когато САЩ и техните съюзници са извършили срещу Ирак операцията "Буря в пустинята".

На дължащия към бившия СССР Ирак /8 млрд. долара/ са били наложени международни санкции. Сега Кувейт държи на пълно изплащане на дълга с пари, а Москва предлага отписване на повече от половината от обема на дълга като се има предвид неговия "особен характер".

Няма да е лесно да се развърже и югославския възел. На първо място дългът съществува в клирингов вид и коефициентът на превод в конвертируема валута все още не е изяснен. На второ място югославската федерация се разпадна на много държави и поради това трябва да бъдат водени преговори с всяка една от тях.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.