Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия потвърди интереса към енергетиката и "Булгаргаз"",N

0 коментара

След днешните разговори в София между българския президент Георги Първанов и руския му колега Владимир Путин беше потвърдено желанието "Газпром" да участва в приватизацията на "Булгаргаз", да увеличи транзита на руски природен газ през България, както и интересът от участие на Русия в приватизацията на енергийните дружества у нас и строителството на АЕЦ "Белене".

На съвместната пресконференция на двамата президенти не бе засегнат спорния между двете страни въпрос за претенциите на Русия към имоти на "Булгартабак" и други дружества.

Като важен общ проект руския президент отбеляза и петролопровода Бургас - Александруполис, който е на стойност 250 млн.щ.долара. Той обаче не коментира защо меморандумът за неговото изграждане не е подписан от Москва. Подписите си под документа вече сложиха и България и Гърция.

Руските фирми ще участват равнопоставено в приватизацията

Владимир Путин потвърди амбициите на "Газпром" за участие в предстоящата догодина приватизация на "Булгаргаз". Преди няколко седмици главният изпълнителен директор на компанията Алексей Милер обяви официално това намерение.

Днес Путин обяви, че "Газпром" може да участва в сделката сам или в консорциум с германски компании. Според Путин при успешна сделка руската компания ще има още по - голям интерес да работи за развитието на битовата и промишлената газификация в България.

Руският президент напомни, че "Газпром" вече е гласувал 50 млн.щ. долара за инвестиции в увеличаване на преносния капацитет, а руското правителство е отпуснало кредит за 150 млн.щ. долара, който още не е използван изцяло.

Амбицията е да се увеличи транзита за Гърция, Сърбия и Македония от сегашните 12 млрд. куб.метра на 18 млрд. куб. метра.

Президент Георги Първанов заяви: "Бих искал да изразя своето удовлетворение от готовността на руската страна и за в бъдеще да има своите трайни ангажименти към модернизацията на АЕЦ "Козлодуй", по-специално на 5-и и 6-и блок, както и да поеме ангажименти във връзка със строителството на новата АЕЦ "Белене". Първанов отбеляза, че в съвместна декларация изрично е записан ангажиментът от българска страна за равнопоставеност в приватизационния процес.

Владимир Путин изрази надежда България и Русия да работят заедно и за увеличаване продажбите на електроенергия в региона. По време на последното заседание на българо-руската смесена комисия през януари в Санкт Петербург бе договорено създаването на общо дружество за износ на ток.

Тази схема е изгодна за НЕК, защото руската електроенергия е изключително евтина, а България не може да откаже транзит за съседните държави. Общото дружество дава възможност на страната ни да получи пари не само за преноса, но и да раздели част от печалбата при сделки с електричество в трети страни.

След обяд на премиера Симеон Сакскобургготски и министри с руския президент Владимир Путин министърът на енергетиката и енергийните ресурси Милко Ковачев съобщи, интересът към изграждането на втората атомна централа у нас е сериозен. В подписания днес Меморандум за дългосрочно сътрудничество в областта на транзита на природен газ за периода след 2010 година няма заложена формула за ценообразуването на природния газ от Русия, а има заложен механизъм за бъдещо обсъждане на този въпрос, обясни Ковачев.

Българската енергетика е изградена основно с руско оборудване, 60 процента от енергийните ресурси, които получаваме са от Русия и е нормално да мислим в перспектива как ще се развива сътрудничеството в тази област, заяви Ковачев.

До седмица Русия ни плаща 35 млн. долара от дълга

България ще получи още през следващата седмица 35 млн.щ.долара от руския дълг, съобщи министърът на финансите Милен Велчев. При изплащането на тази част от руския дълг редукцията ще бъде под 10%. За още 14,5 млн.щ. долара ще бъдат водени преговори дали да бъдат изчистени под формата на доставка на стоки или чрез плащане в брой.

Така ще бъдат уредени 49.5 млн.щ. долара от руския дълг към България, който трябваше да бъде изплатен чрез доставка на ядрено гориво. В последствие се оказа, че данъците и митата, които трябва да се платят, правят доставката неизгодна.

Министърът на финансите обясни още, че оставащата сума от 24 млн. долара ще бъде изплатена чрез военни доставки, както предвиждаше първоначалният вариант от февруари 2002 г.

Преди посещението на Путин от руска страна бе изразено желанието част от дълга да се преоформи в инвестиции. От своя страна българското военно министерство заяви, че размерът на дълга ще се редуцира с цената на лицензите, които България трябва да получи за ремонта на МиГ-29.

На 23 февруари 2002 г. по време на 7-та сесия на българо-руската комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество в София вицепремиерите на двете страни Николай Василев и Алексей Кудрин съобщиха, че руският дълг, който ще бъде изплатен на България е 88,5 милиона долара. 15 милиона долара от дълга бяха платени в брой на 1 юли 2002 г.

Съгласно спогодбата, срещу преведените 15 милиона долара България намали сумата на руския дълг с 25 млн. долара в деня на превода. Погасяването на дълга предвиждаше също 49,5 милиона долара да се платят чрез доставка на ядрено гориво, от които за 35 млн. долара през 2002 , а останалото количество за 14.5 млн. долара - през 2003 .

Съгласно подписания през 2002 г. протокол, остатъкът от задълженията трябва да бъде погасен от Русия чрез доставка на специална продукция и резервни части, съвместими със стандартите на НАТО, за 24 милиона долара най-късно до 2004 г.

МО ще изплаща дълга си към руското с ремонт на кораби

На пресконференцията Путин съобщи още, че българското Министерство на отбраната ще уреди дълга си към руското Министерство на отбраната чрез извършване на ремонт на руски военни кораби в наши корабостроителници.

Според източници от министерството на отбраната задълженията са за над 40 млн.щ.долара. Те са натрупани след 1991 г. заради оставането в България на съветска военна техника, доставяна преди за целите на Варшавския договор. След 1991 г. тя е била продадена чрез частни фирми, но парите не са постъпили в държавния бюджет.

Путин спомена и проблема с лицензите за производство на руско оръжие в българските заводи. Той каза, че става дума за около 670 лиценза и че този проблем трябва да намери своето решение. От няколко години насам руската страна настоява да дава разрешение за всяка отделна сделка, докато България настоява да получи списък със страни в които може да изнася произведеното у нас оръжие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.