Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия предупреди ЕС да не прави със Сърбия същата грешка като с Украйна

27 коментара
Русия предупреди ЕС да не прави със Сърбия същата грешка като с Украйна

С поставянето на Сърбия пред избора "или с Русия, или със Запада" Европейският съюз прави същата грешка, която е довела до украинската криза, разединявайки обществото в Украйна, предупреди руският външен министър Сергей Лавров.

В интервю за телевизия "Евронюз" Лавров каза, че Сърбия има изключително добри отношения с ЕС и НАТО, а същевременно има и споразумение за свободна търговия с Русия, започнала е преговори за влизане в зоната за свободна търговия на Евразийския икономически съюз и поддържа контакти с Организацията на Договора за колективна сигурност.

"Смятам, че това е абсолютно нормален път за развитие на външните връзки на Сърбия", каза Лавров. Добрите отношения с Русия обаче могат да бъдат нарушени, ако Сърбия влезе в Европейския съюз, тъй като за да се присъедини към общността, балканската държава трябва да приеме външната политика на съюза. Преди няколко години ЕС наложи санкции на Русия заради анексирането на Крим. Сред условията за присъединяването на Сърбия към ЕС е и признаване на Косово.

"В съвременния свят такива ултиматуми са крайно непристойни и не подобават на структура като ЕС. Ако погледнете, на Балканите няма нито една страна, в която американските и европейските посланици да не настояват за прекратяване на приятелството с Русия", каза руският министър.

Лавров изрази надежда, че Западът е видял грешките, които е направил с Украйна, особено като се вземе предвид, че в тази страна в момента не управлява президентът, а "радикално военно течение".

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #27
  2. Лизи Гугуткова
    #26

    Ето какво било! „По-рано американският помощник държавен секретар по европейските въпроси Хойт Брайън Ии, по време на срещата с президента на Сърбия Александър Вучич изрази загриженост за влиянието на Русия в региона на Балканите и сътрудничеството между Белград и Москва. Той призова официален Белград , за "да престане да седи на два стола" и да балансира между Русия и Запада, а също така говори рязко срещу предоставянето на дипломатически статут на руско-сръбски хуманитарен център в Ниш. Руско-сръбският „хуманитарен център“ се намира в град Ниш, на около двеста километра южно от Белград. Работи от 2012 г. насам. и е „хибридно-разузнавателно център.“

  3. olele
    #25

    Мони Монев монистия ... :) мани :) глупост до глупост мила моя майно ле! :) Никога няма да забравим как ойропа ни остави на османлиите !!!

  4. olja501013
    #24

    САЩ никаква грешка не са направили в Украина! Русия е окупатор на Украина!!!

  5. Лизи Гугуткова
    #23

    Съединените щати могат да попълнят списъка със санкциите с нови имена на руски представители. Това в интервю за CBS News заяви държавният секретар Рекс Тилерсън. Според него, в съответствие със закона, вече са предприети стъпки, които възпрепятстват износа на оръжие от Русия. "Обмисляме възможността за въвеждане на санкции срещу други физически и юридически лица," - каза държавният секретар на САЩ, в отговор на въпрос , защо администрацията на САЩ не е въвела напълно санкции, кокто искат по-голямата част от членовете на Конгреса по отношение на Русия.

  6. Пеперлиев
    #22

    Руснаците ги е страх, че всички ще ги изоставят и те ще останат самички срещу целия свят!

  7. Лизи Гугуткова
    #21

    Именно заради агресивната политика на азиатския бандит...! Двувековният шведски неутралитет може да отиде в учебниците по история, пише "Политико". Причината една от най-пацифистките страни в света да желае да тръгне към ремилитаризация е усещането за заплаха, идваща от Русия. Досега Алиансът имат много тясно сътрудничество с Швеция. Исландия и без армия е в съосновател на НАТО - НАТО от Австралия до Исландия -нова концепция, която да включва Южна Корея, Австралия и Япония. Затова ще е препоръчително бъдещите членки на ЕС да са членки и на НАТО, а също така и да припознават общоевропейската отбрана.

  8. Лизи Гугуткова
    #20

    Недоучения трол лекции ли Ви чете. Турете си го… ---В ЕС се преговаря, приема-подписва се отделни договори, вкючително и за отбрана и сигурност: --Глобална стратегия та ЕС --Обща политика за сигурност и отбрана на ЕС --Европейска стратегия за сигурност --ПЛАН за изпълнение в областта на сигурността и отбраната --Европейски ФОНД за отбрана - --Постоянно структурирано сътрудничество --Договорор с НАТО за сътрудничество --Отделни договори с Швейцария и други страни, -дори джуджетата. Андора , Лихтенщаин нямат армия но си имат договори

  9. Преслав
    #19
  10. Филка Русофилка
    #18

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам