Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия: Протестът на ситите

6 коментара
Русия: Протестът на ситите

Главният резултат от изборите за Държавна Дума в Русия е в това, че за първи път през последните десет години хората отчетливо гласуваха за промени и против стабилността във варианта, предлаган им от властта през всичките тези години.

 

Веднага сред края на гласуването от "Единна Русия" се опитаха да прикрият разочарованието сякаш нищо особено не се е случило. Но във всяка страна, в която управляващата партия губи 15 процента в сравнение с предишните избори, това е откровен сигнал от обществото към властта за необходимостта от коригиране на курса.

 

Може да се каже, че най-вероятно точка не необратимостта за досегашната система, основана на изолирането на гражданите от управлението и на пълната безотговорност на властта пред населението, стана рокадата между Медведев и Путин на 24 септември на конгреса на "Единна Русия". Когато разпореждащият се със страната тандем преди каквито и да било избори фактически начерта сценария на живота в страната за близките 6, пък даже и 12 години. Изборите на 4 декември показаха, че народът не харесва нито този сценарий, нито факта, че той е написан без неговото формално участие и съгласие.

 

При всички случаи обаче ставаме свидетели на явното пробуждане на обществото от политическата апатия, от летаргичния сън, в който едно десетилетие властта се опитва да го вкара под лозунгите за стабилност и въвеждане на ред. Единайсет години гражданите и властта по отделно се занимаваха с устройване на собствения си живот. Когато, след като се устроиха и се отдалечиха от гладните и буйни време на 90-те години, гражданите се огледаха, видяха картина, която хич не им хареса. Видяха самопровъзгласилото се привилегировано съсловие, поставило се над закона, липса на на перспектива за професионално и творческо развитие, невероятен разцвет на характерни за страни от "третия" свят пороци – корупция, шуробаджанащина, клиентилизъм.

 

В Русия все още има прекалено много хора, зависими в критична степен от бюджетните средства – именно те дадоха на "Единна Русия" високият ѝ все още процент. Именно към консервиране на тази бедност и тази зависимост бе насочен курсът на ръководството на страната.

 

За днешната власт по-опасни от всичко са финансово независимите и успяли професионалисти, реалната средна класа. Именно това, създало се стихийно през последните години, изключително пъстро като занятие, образователно ниво, вкусове и навици съсловие гласува на тези избори не така, както разчитаха властите.

 

Това, което видяхме на 4 декември (не само гласуването на хора, които 10-15 години не са се явявали на избори, но и активното участие на доскоро абсолютно равнодушни хора в системата за наблюдение на изборите, регистрирането на нарушения и т. н.), не е флашмоб, не е интернет буря в предизборната чаша. Това е зародилият се вече протест на ситите. На тези, които са се изправили на краката си, изискват уважение към себе си и желаят да участват в определянето на своето бъдеще, а това означава – и бъдещето на своята страна.

Декемврийските избори през 2011-та фиксират началото на мощни и непредсказуеми размествания в руското общество. При това вече става дума не само напредналата част от населението, която отдавна се информира за ставащото в страната не от пропагандистката държавна телевизия, а от интернет. Става дума и не само за политизираните хора. Възможността да се гласува за която и да било позволена партия, но не и за "Единна Русия", не само активно се обсъждаше преди изборите, но и бе осъществена от милиони хора. Имено заради това толкова висок процент получиха комунистите и "Справедлива Русия", която преди лидерът ѝ Сергей Миронов да изпадне в немилост пред Кремъл практически не съществуваше като реална политическа сила.

 

Невъзможно е да се прогнозира как точно ще се променя политическата система в страната. Ясно е едно: такава повече тя няма да бъде, просто не може да бъде.

 

В най-общи черти има два варианта. Първият – трансформация отгоре, при която самата управляваща класа започва да живее според закона, създава условия за бизнес и за професионална реализация на населението, връща в пълен обем реалната политика и гражданските свободи, ограничава произвола на силовите структури и спира да използва съдебната система за користни цели. Този вариант не изглежда реалистичен, тъй като в такъв случай би трябвало Путин на президентския пост да се откаже от своите базови представи за политиката и властта.

 

Вторият вариант – трансформация на страната отдолу, поява на неформални обединения на граждани, акции на гражданско неподчинение, протести. Допитванията, които засега показват, че протестната активност си остава на предишните нива и че на площада са готови да излязат не повече от една четвърт от гражданите, не трябва да заблуждава никого. Даже и в най-масовите революции участва не повече от 1 процент. А освен това само преди два месеца огромната част от хората в Русия не само че не се канеше да участва в изборите, но и въобще не се интересуваше от тях.

 

Както не се интересуваше и от никакви политически програми, партии, идеи, политици и политика. На 4 декември след дълга пауза гражданите отново опитаха вкуса на политиката. И едва ли след това е възможно пак да бъдат натикани в летаргичен сън под съпровода на стария хит за стабилността.

 

"Стабилността" бе погребана. Русия встъпва в нова политическа епоха, в нов цикъл, в който искането за промени ще бъде формулирано все по-настойчиво, силно и ясно. Ситите идват.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    До форумните червени фашисти:Искате да се върне кумунизъма с огромните привилегии за богоизбраните червени /фашистки/ функционери и с показните магазини /3 бр. в София/и Корекоми /КОРЕКЦИЯ на КУМУНИЗМА-3 бр. в София/ пред които стояхме и гледахме в захласт постиженията на ГНИЛИЯ ЗАПАД.Искате ли да се върнат телените заграждения на границите,където стреляха без предупреждение.Искате ли само Москвичи и Запорожци след 20 г.чакане и внесени пари без лехва.Мръсни червени гадове.

  2. Анонимен
    #5

    Мисля че № 4 го е написал ясно и точно-статията е позлизурквана на собственика на вестника небеизвестният мошеник и явен престъпник Ходорковски и отразява мечтите му и тия на пропаднали прозападни личности като НЕМЦОВ,КАСЯНОВ И ПСЕВДОДЕМОКРАТА КАСПАРОВ и една дребна плеяда мерзки личности около тях.Да,Русия има проблеми,има и своите недъзи настоящето управление но все пак тя,Китай,Куба и неколцина още държави останаха в борбата срещу световната олигархия в лицето на англо-американо-европейската буржоази и частният капитализам и затова мисля че трябва да бъдат подкрепяни.

  3. Анонимен
    #4

    Сайтът газета .ру е собственост на крадеца Ходорковски какво дурго да се очаква от него

  4. Анонимен
    #3

    EDIN KONGRESMEN PREDRECHE CHE NE E ISKLIUCHENO PUTIN DA SVARSHI KATO KADAFI! TOZI IZROD PUTIN E SPOSOBEN DA PUSNE TANKOVE SRESHTU HORATA! I...TOVA SHTE E KRAIAT MU!AMIN

  5. Анонимен
    #2

    всяка партия участва в изборите за да постигне резултат който да я направи парламентарна най-малко.Малко са партиите дори в демократичните страни, след управление да могат да постигнат абсолютно мнозинство дори и сред преразпределение на мандатите по отношение на тези които не прескочат бариерата.И в този смисъл да се говори за загуба,мрачни прогнози и т.н.т е несериозно,политически неиздържано.Ако "Единна Русия" беше постигнала същия и по-висок резултат,то щеше да е повод да се говори че изборите

  6. Анонимен
    #1

    Странна статия! Имам чувството че авторът е абсолютно в неведение с това което става в Русия и бърка желанието с действителността. Да популярността на Путин и "Единна Русия" намаля, но пак е смазваща и без абсолютно никаква алтернатива в момента и основните причини за това са: 1. Армията/полицият стои зад тях 2. Мафията(ако изобщо е правилно да се нарече така) стои зад тях 3. Но най-важно - простият (в смисъл обикновенният) народ масово ги подкрепя, защото върнаха стабилността самочувствието , и не на последно място повишиха осезавемо стандарта му.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.