Русия разби Чехия, Полша и Гърция откриха първенството с равенство

16 коментара

Както често се случва на големи футболни първенства, и Евро 2012 в Полша и Украйна започна с равенство. Направиха го домакините от Полша и шампионите от 2004-та Гърция. Последва обаче резултатен мач, в който Русия разби Чехия с 4:1. Иначе и двата мача в група А предложиха на зрителите много перипетии и вълнения.

На откриването на първенството на новия национален стадион в полската столица Варшава поляците имаха явно превъзходство през първото полувреме. Срещу мудната игра на гърците с бавна защита и безидейно нападение те противопоставиха бързи комбинации в атака, които доведоха до няколко голови положения. До гол обаче се стигна само при едно от тях. В 17-тата нападателят на „Борусия” (Дортмунд) Роберт Левандовски оползотвори бърз пробив и отлично центриране отляво и с глава вкара първия гол на първенството.

Мачът беше помрачен през първото полувреме от съдийството на испанеца Карлос Веласко Карбальо. Той вдигна два изключително пресилени жълти картона на защитника Сократис Папастатопулос за несъществуващи нарушения и го отстрани от терена в края на полувремето. Веднага след това съдията си затвори очите и за явна игра с ръка на полски защитник в наказателното поле и не отсъди дузпа за гърците.

През второто полувреме обаче играта се обърна и справедливостта беше възстановена. В 51-та минута влезлият като резерва на почивката Димитрис Салпигидис изравни. 20 минути по-късно гърците можеха да излязат и напред. Салпигидис остана сам срещу Шчесни и полският вратар бе принуден да го спъне. Последва червен картон за Шчесни и дузпа, която обаче капитанът Йоргус Карагунис пропусна – ударът му бе спасен от резервния вратар Пшемислав Титон.

Във втория мач във Вроцлав Русия разгроми с 4:1 Чехия и излезе начело в група А. Чехите задържаха топката в по-продължителни периоди от мача, но не успяваха да създадат опасности за руската врата. С бързи контраатаки руснаците често стигаха до голови положения и победата им можеше да е и по-изразителна.

Още до 24-та минута на първото полувреме Русия водеше с 2:0 с голове на Алан Дзагоев и Роман Широков.

В началото на второто полувреме Чехия се върна в мача с гол на Васлав Пилар. Последва обаче нова серия от голови атаки срещу чешката врата, като на няколко пъти Сергей Кержаков пропусна чисти положения и бе заменен от Роман Павлюченко.

Руското превъзходство бе затвърдено с втори гол на Дзагоев и попадение на Павлюченко след негов самостоятелен пробив.