Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия се отметна, няма да пусне синьото гориво за Европа

471 коментара
Русия се отметна, няма да пусне синьото гориво за Европа

След цял ден различни по формат преговори в Брюксел с не много ясен резултат, но поддържащи надеждата, че газовият конфликт между Москва и Киев ще бъде решен до края на деня, късно в четвъртък тя бе попарена. Не беше подписано споразумение между Русия и Европейския съюз за изпращането на европейски наблюдатели, които да следят за транзита на руски газ през Украйна.

За тази мярка руският монополист настоява още отпреди да врътне крана за Украйна, а по-късно и за цяла Европа, като в четвъртък Брюксел се съгласи да прати свои наблюдатели и дори бе подписано споразумение за това с Украйна.

В отговор “Газпром“ и руският президент Дмитрий Медведев обещаха да възобновят руския газ за Европа, веднага щом пристигнат експертите на ЕС. Неочаквано обаче и Русия, и Европейската комисия съобщиха, че не е подписан документът, като всеки твърди, че другата страна е отказала да парафира. Шефът на “Газпром“ Алексей Милер дори беше краен, заявявайки пред руски медии, че Украйна е виновна за провала на споразумението, без обаче да обясни по какъв начин. В същото време той каза, че Европейската комисия не е имала мандат да подпише документа, който обаче бе парафиран с Украйна.

Провал

Руският премиер Владимир Путин заяви, че протоколът за мисията за контрол на транзита на газ е бил подписан и от министъра на енергетиката, и от “Газпром“, но председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу и еврокомисарят по енергетиката Андрис Пиебалгс са отказали да го парафират, твърдейки, че трябва да получат мандат от всички страни членки на ЕС.

Според Пиебалгс, Русия е отказала да сключи споразумение с ЕС за възобновяване на доставките, тъй като настоява в Украйна да бъдат разположени руски наблюдатели, които да контролират. Това е двустранен въпрос между Украйна и Русия и излиза извън мандата на ЕС, каза еврокомисарят.

Путин от своя страна заяви, че Украйна трябва да осигури техническия транзит на газа за сметка на свои собствени ресурси. По-рано представители на “Нафтогаз” многократно заявяваха, че са готови да гарантират доставките на гориво за ЕС при условие, че “Газпром” отдели допълнително газ за осигуряване на транзита.

Руският премиер разкритикува ръководството на Украйна. “Според мен, днес ситуацията е такава, че действащото ръководство на Украйна не е способно да организира нормално прозрачно функциониране на икономиката на Украйна на пазарни принципи”, отбеляза той.

Неочакваният обрат на събитията става в момент, в който десетки хиляди домакинства в Европа са без отопление – ситуация, която ЕС определи като напълно неприемлива и се нае да посредничи за решение на газовия конфликт между Русия и Украйна.

Франция и Германия заявиха в четвъртък, че Русия трябва да зачита своите газови контракти с Европа, независимо от спора ѝ с Украйна, която обаче също не бива да забравя своите задължения.

"Очакваме разговорите между Украйна и Русия да доведат до бърз резултат", каза германският канцлер Ангела Меркел в Париж след разговори с френския президент Никола Саркози.

Среща на крак в кулоарите на ЕП

След като първо бе обявено, че ще има тристранна среща ЕС-Русия-Украйна в Брюксел, където пристигнаха шефовете на “Газпром“ и “Нафтогаз“ Алексей Милер и Олег Дубина, които предишната нощ разговаряха в Москва, впоследствие тя бе отменена.

Според “Нафтогаз“ това е станало по молба на “Газпром“, който обаче заяви, че още от самото начало не е било планирано участие еврокомисаря по енергетиката Андрис Пиебалгс. По-рано през деня всяка от двете спорещи компании се срещна поотделно с председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.

След това Милер и Дубина се "засекли в кулоарите на европарламента", по думите на говорителя на "Газпром" Сергей Куприянов.

Помолен на руски език от журналист да коментира хода на разговорите с Милер, Дубина заяви, че не смята да разговаря на руски. След като въпросът му бе зададен на английски език, той отказа да съобщи подробности.

Евромониторниг

В крайна сметка Милер съобщи, че доставките на газ за Европа през Украйна ще бъдат възстановени веднага, щом на станциите пристигнат евронаблюдатели, за да проследят потока на суровината. Москва обвинява Киев, че краде от горивото за Европа, а украинците отричат това и обвиняват Русия за спрения транзит на руски газ през своя територия.

Международните наблюдатели са готови да заминат още в петък, заяви ръководителят на мисията Хайнц Хилбрехт от дирекция "Енергетика" в ЕК. Конкретната дата за заминаването на наблюдателите зависи и от руската, и от украинската страна, уточни той и добави, че вече има принципно съгласие от Киев и Москва.

По-късно Украйна подписа с Европейския съюз споразумение за изпращане на наблюдателите, но Дубина уточни, че такъв документ трябва да бъде парафиран и от руската страна.

В групата ще участват 10-15 специалисти от газовия отрасъл и представители на ЕК, посочи Хилбрехт. След това ще трябва да се подготви план за сътрудничество с “Газпром“ и с “Нафтогаз“ за определяне кои станции на газопроводите ще бъдат контролирани, допълни той пред Франс прес. "Бих искал да се надявам, че това е въпрос на два-три дни", отбеляза той.

Първите доставки за България

Когато пуснат газа от Русия, първите количества ще бъдат изпратени в България, обещал Олег Дубина в отговор на въпрос на българския евродепутат проф. Владко Панайотов от ДПС. На извънредното разширено заседание на Комисията по външна политика в ЕП Панайотов обрисувал обстановката в България като предвоенно положение.

Дубина обясни, че технологичният срок да се възобновят доставките е 36 часа, но се надява, че експертите и от Украйна, и от Русия могат да съкратят тези часове. Очакванията му са най-напред да се отвори транзитният пункт "Орловка", единият от шестте станции по газопреносната мрежа между Русия и Украйна. Именно през този пункт идват и доставките за България.

В Брюксел бяха оптимисти за решаване на кризата още днес

Среднощният разговор между Милер и Дубина в Москва бе първият обнадеждаващ знак, че в четвъртък може да се стигне до някаква развръзка на конфликта между Киев и Москва, чийто ценови спор доведе до съкращения на руските газови доставки за 18 европейски държави посред една от най-студените в последните години зими на Стария континент.

Последният кръг от преговорите се провали на 31 декември и ден по-късно “Газпром“ прекрати доставките на газ за Украйна, тъй като не бе подписан договор за 2009 г.

Освен България, към момента изцяло отрязани от руски доставки през Украйна са Румъния, Чехия, Словакия, Гърция, Унгария, Австрия, Босна и Херцеговина, Хърватия, Сърбия и Македония. Италия получава едва 10 на сто от договорените с Русия количества. Вечерта в четвъртък Милер коментира пред журналисти, че европейските потребители могат да съдят Украйна за нарушените доставки

Спорът между Киев и бившия му съветски господар в Москва бе предшестван от политическо напрежение между двете страни заради амбициите на Украйна за членство в НАТО, на които Русия се противопоставя и на които се гледа с безпокойство дори и от европейски членки на Алианса, отбелязва Ройтерс.

Без напредък по търговските спорове

В четвъртък бе съобщено за телефонен разговор между президентите на двете страни Дмитрий Медведев и Виктор Юшченко. Руският президент е заявил, че Москва не е излизала от преговорите с Киев и е готова да ги възобнови във всеки един момент. Той е призовал украинския си колега "да даде необходимите инструкции по този въпрос на правителството и енергийните власти на Украйна".

"За да бъдат възобновени доставките на газ за украинските потребители, трябва да бъде сключен нов договор между “Газпром“ и “Нафтогаз“ по пазарна европейска цена, без отстъпки и преференциални условия, казал Медведев на Юшченко.

Руският президент заявил още, че е "недопустимо европейските потребители да не получават руски газ заради незаконното присвояване на газ от украинската страна".

Въпросът за това кой е виновен за спирането на транзита далеч не е единственият препъни камък в отношенията между Русия и Украйна. Москва спря газа за Украйна, аргументирайки се с неразплатени доставки за 2008 г. и липсата на контракт с новите цени на газа за 2009 г.

В разговор с президента на Украйна Виктор Юшченко в сряда, руският държавен глава Дмитрий Медведев е заявил, че цената на газа трябва да бъде пазарна, съответстваща на европейските цени и да се определя по формула, “никакви отстъпки и такси не трябва да присъстват в тях“.

Според “Газпром“ на тези критерии отговаря цена от 450 долара за 1000 куб. м.

Според експерти украинската икономика, която е една от най-тежко пострадалите от световната икономическа криза, заради което ѝ бе отпуснат заем от МВФ, няма да издържи на такива цени.

Киев твърди, че предлаганата от Русия цена е силно завишена, ако наистина трябва да се отчитат нивата на европейските цени, които са свързани с петролните тарифи, то руската оферта трябва да се намали.

Икономически обоснованата цена на газа, според Украйна, е малко над 200 долара за 1000 куб. м., държавата може да склони и на 235 долара, но при условие, че се повиши цената на транзитните такси за доставките в Европа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

471 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. уплашен
    #492

    после като погледна и физиономията на Путин, а най-накрая - и на Гоце, Сергей и Пешо Димитров, иииии .... страх ме хваща за бъдещето на БГ! Много ме е страх от проклети тъпанари!

  2. “Гъзпром"
    #491

    за векове!

  3. От Драгалевци
    #490

    Атанас Атанасов са върха на интелигентността - професори от Харвард и Оксфорд, направо

  4. reakzioner
    #489

    Нали вчера Костов посочи категорично, че Русия следва незабавно да възобнови подаването на газ иначе България се намесва в конфликта и майка и жална на Русия! А Костов не е кой да е, все пак той е най успешният политик в универсума за всички времена и периоди!

  5. От Драгалевци
    #488

    кризата. Четете надничарите:Таймс:"Предлагайки й изключително високи цени за закупуване на газ, Путин наказва правителството на Украйна за неговия стремеж към присъединяване към НАТО и Европейския съюз. Увеличението, за което Русия настоява е двойно в сравнение с миналогодишната тарифа, и то означава, че Киев трябва да даде 16 млрд. долара, които правителството осигури преди два месеца от Международния валутен фонд. Нито един украински политик не може да защити такава стъпка".

  6. българин
    #487

    Макар че се съмнявам на чугунените глави да им се е прояснило малко ...

  7. REDOVEN 4ITATEL (14)
    #486

    НЕЩАТА СА МНОГО ЯСНИ – ПОЛИТИЧЕСКАТА АГРЕСИЯ НА ПУТИНОВА РУСИЯ СРЕЩУ УКРАЙНА ИМА ТРИ ЦЕЛИ: 1. ДА НАСТРОЙВА СТРАНИТЕ ОТ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ СРЕЩУ УКРАЙНА, КОЯТО ИМА ПРЕГРЕШЕНИЕТО СПРЯМО РУСИЯ ДА ИСКА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ НАТО (А ТОВА Е ЕДИНСТВЕНАТА И ЗАЩИТА СРЕЩУ ИЗТОЧНИЯ СИ СЪСЕД).2. ДА РЕКЕТИРА УКРАЙНА БЕЗ ДА СЕ СВЕНИ ДА ЛЪЖЕ, ЧЕ УКРАЙНА КРАДЯЛА ОТ ГАЗТА ПРЕМИНАВАЩА ПРЕЗ НЕЯ.3. ДА ПОКАЗВА ПРЕДУПРЕДИТЕЛНО МУСКУЛИ НА ИЗТОЧНО ЕВРОПЕЙСКИТЕ СТРАНИ.ХУБАВОТО

  8. divak
    #485

    e umoril ot glad ukrainskite seliani, izcherpil e vsichkite im surovini, sega iska da gi doubie... Hhui za eseser!

  9. стелт
    #484

    Нека оставим българските простотии настрана. Преговорите зациклиха на 30-и декември, когато Газпром поискаха цена от Украйна 417 $. При цена 178 $ до 2008. Имаш ли представа как се движат цените при останалите страни, контрагент по договор с Газпром?В допълнение, Газпром отказа на Украйна реципрочно увеличение на цената за транзитиране.Нека се опитаме да бъдем честни. Защото това, което се случва с Украйна, може да се случи с всекиго.От днес вече имам и пълна информация за чекисткото Газопромско активно мероприятие за "крадеца" Украйна.

  10. reakzioner
    #483

    Аз имам друга информация! Русия първиначално е предложила вдигане на цената за 1000 куб.метра газ от 180 на 250$, което е било отказано от украинската страна!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.